Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Miód, sery, wędliny czy dodatki do zimowych herbat... To wszystko na X Jarmarku Pszczelim w Radlinie [ZDJĘCIA] 

23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie odbył się X Jarmark Pszczeli, na którym pojawili się miłośnicy eko i lokalnych produktów. 

Głód ziemi. Szef KOWR zapowiedział, że wpierw będą przetargi ofertowe, później licytacje. Których będzie więcej - nie ujawnił 

Dyrektor Witold Łacny z oddziału terenowego w Częstochowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wziął udział w spotkaniu, na jakie zaproszono rolników, a także szefów WFOŚiGW oraz ARiMR. Sala na drugim piętrze Centrum społeczno-kulturalnego...

Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie 

Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego hodował na swojej działce dwie owce. Stracił je w styczniu 2022 roku po interwencji przedstawicieli nielegalnego stowarzyszenia. Przez sąd I instancji został skazany za wykroczenie. Złożył jednak apelację,...

Ptasia grypa w rejonie Raciborza w odwrocie? Zebrano 89 padłych łabędzi 

Sytuacja związana z ptasią grypą, której ognisko stwierdzono w rejonie Zbiornika Racibórz Dolny, klaruje się. Jak poinformowała Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotychczas zebrano 89 ptaków.

Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników...

Konferencja w Syryni. Wątpliwości i zagrożenia związane z wielkopowierzchniowymi farmami fotowoltaicznymi [ZDJĘCIA] 

24 listopada w Lubomi odbędzie się referendum dotyczące planowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 13 listopada w restauracji Słoneczna w Syryni odbyła się konferencja z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości,...

Święty Marcin na stawach w Bełsznicy. Modlitwa za Ojczyznę, rogaliki i występy [ZDJĘCIA] 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. Z tym dniem wiąże się tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Tradycyjnie w Bełsznicy miała miejsce niecodzienna impreza. 

Uroczysty pochód, inscenizacja oraz przepyszne rogale - obchody św. Marcina z Tours w Bojanowie 

Postaci św. Marcina z Tours nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem od lat Jego święto jest hucznie obchodzone na terenach Raciborszczyzny. Nie inaczej było dzisiaj 09.11.2024r w Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie miejscowe DFK zorganizowało...

Turniej zespołów ludowych. Zespół Bluszcz z nagrodą Grand Prix 

Zespół śpiewaczy Bluszcz działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Bluszczowie wziął udział w XX Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w Suszcu. Głównym punktem jubileuszowego wydarzenia były zmagania konkursowe zespołów śpiewaczych,...

Świeże rogale, parada z lampionami oraz okazja do spotkania przy ciepłym napoju, czyli Dzień św. Marcina w Budziskach [ZDJĘCIA] 

11 listopada, oprócz Narodowego Święta Niepodległości, obchodzi się również dzień św. Marcina. Tego dnia tradycyjnie je się rogale świętomarcińskie oraz podaje gęsinę. Z tej okazji mieszkańcy Budzisk zorganizowali konkurs, pochód...

Franciszek Połomski

ur. 28.12.1938, zm. 16.02.2019

Franciszek Połomski urodził się 28 grudnia 1938 r. w Wodzisławiu Śl. W 1948 r. ukończył szkołę powszechną w Czyżowicach i rozpoczął naukę w nowo utworzonym Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. W 1952 r. złożył tam egzamin maturalny. Chciał zostać sędzią. Za namową starszego kolegi, późniejszego sędziego Najwyższego Sądu Administracyjnego Rudolfa Klyszcza, na miejsce studiów prawniczych wybrał Wrocław.

Jako student Uniwersytetu Wrocławskiego osiągał tak dobre wyniki, że został wyróżniony stypendium Rady Państwa i stanowiskiem zastępcy asystenta już na czwartym roku studiów w katedrze prof. Seweryna Wysłucha. Propozycja spowodowała zmianę planów życiowych Połomskiego. Jak wspominał później, miał już w ręku nakaz pracy do Sądu Wojewódzkiego w Katowicach, ale prof. Wysłucha spowodował cofnięcie i zatrudnienie Połomskiego na pełnym etacie asystenckim w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polskiego. Prof. Wysłucha odwodził Połomskiego od powrotu na Śląsk, tłumacząc mu, że we Wrocławiu pod jego kierunkiem będzie mógł dla Śląska więcej zrobić niż w sądzie w Katowicach. „Tu będziesz wydobywał prawdę o Śląsku i Ślązakach, a tam będziesz ich wsadzał do więzienia” – miał powiedzieć prof. Wysłucha.

Pracę magisterską Połomski poświęcił „Ustawie o zagrodzie dziedzicznej na prawodawstwie III Rzeszy (1933 – 1939)”, doktorat zaś ochronie polskiej mniejszości w okresie międzywojennym na Śląsku Opolskim i uwieńczył pracą „Niemiecki Urząd do Spraw Mniejszości 1922 – 1937”.

W 1969 r. otrzymał habilitację. Po śmierci prof. Seweryna Wysłuchy, Połomski otrzymał tytuł docenta i w 1970 r. objął kierownictwo Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Funkcję jej szefa sprawował aż do przejścia na emeryturę w 2005 r.

W 1973 r. otrzymał prestiżowe stypendium Humboldta, które umożliwiło mu dwuletnie studia za granicą. W latach 1981 – 1982 został pierwszym Prorektorem Uniwersytetu wybranym w wolnych wyborach rektorskich, pełnił tę funkcję również w kadencji 1984 – 1987. Prezydował w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta. W 1990 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Mimo naukowych osiągnięć stało się to późno, na co wpływ miała opozycyjna działalność Połomskiego. W 1980 r. zaangażował się bowiem w dolnośląską Solidarność. Z ramienia Unii Demokratycznej, której był współzałożycielem, został senatorem w latach 1990 – 1993. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Konstytucyjnej Senatu RP, był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP oraz Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Uczestniczył w organizowaniu się dolnośląskiego samorządu terytorialnego. W latach 1998 – 2002 był radnym do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego I Kadencji oraz przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. Był członkiem towarzystw społecznych i naukowych, m.in. Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, współpracownikiem Komisji Okręgowej Badania Zbrodni Hitlerowskich we Wrocławiu i Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie.

Wielokrotnie uhonorowano go nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Medal Uniwersytetu Wrocławskiego. 29 października 2015 r. Rada Gminy w Gorzycach podjęła uchwałę o przyznaniu Połomskiemu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Gorzyce.

Franciszek Połomski zmarł 16 lutego 2019 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu.

Artur Marcisz