Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossów 

W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie,...

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Zapach grillowanego mięsa i warzyw unosił się nad wodzisławskim rynkiem. To kolejna edycja Wielkiego Grillowania [ZDJĘCIA] 

11 maja na wodzisławskim rynku odbyło się V Wspólne Grillowanie z ZPM Tomaszny. Wystawcy zaprezentowali swoje wyroby, przyprawy oraz profesjonalny sprzęt do grillowania. Było niezwykle smacznie i soczyście.

Patryk Jaki w Wodzisławiu Śląskim. "Zielony ład jest jak arbuz. Na zewnątrz zielony a w środku czerwony jak komunizm" [ZDJĘCIA] 

W Wodzisławiu Śląskim odbyło się otwarte spotkanie z Patrykiem Jakim, obecnym europosłem oraz kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Śmieci ciągle lądują w lasach. Jak reagować, kiedy widzimy, że ktoś bałagani? 

Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie...

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Modlą się o urodzaj. W Łubowicach kontynuują kilkuletnią tradycję [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.

Rufin Kominek

ur. 27.10.1921, zm. 24.09.2002

Urodził się 27 października 1921 r. w Biertułtowach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie to Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Dyplom uzyskał na wydziale ceramiki artystycznej w 1953 r. Od roku 1950 łączył studia z pracą na macierzystej uczelni. W Katedrze Ceramiki Artystycznej i Przemysłowej pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Przeszedł tam kolejne szczeble naukowej kariery. W 1969 r. został samodzielnym pracownikiem w stopniu docenta, obejmując jednocześnie kierownictwo wydziału ceramiki artystycznej. Zarazem prowadził Pracownię Projektowania Ceramiki Przemysłowej. W 1975 r. został powołany na stanowisko prorektora ds. artystyczno-badawczych. Był wieloletnim dziekanem wydziału ceramiki i szkła, zaś w latach 1983 – 1984 pełnił funkcję rektora swej macierzystej uczelni. Od 1986 r. był profesorem nadzwyczajnym PWSSP we Wrocławiu. Rok później przeszedł w stan spoczynku.

Od 1954 r. brał czynny udział w wielu wystawach, m.in. w Wystawie Plastyki Współczesnej w Sopocie w 1959 r., w Ogólnopolskich Wystawach Ceramiki i Szkła we Wrocławiu w latach 1954 i 1960. Z czasem zaczął wystawiać swoje prace za granicą – po raz pierwszy na Międzynarodowym Konkursie Ceramiki Artystycznej w Fanzy we Włoszech. W pierwszej Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC w Pradze 1962 uzyskał pierwszy swój międzynarodowy sukces. Za eksponowane tam prace zdobył tam złoty medal. W Dreźnie eksponował swoje prace na Wystawie Współczesnej Ceramiki i Szkła Polskiego w 1964 r. Rok później wziął udział Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Współczesnej w Genewie. Swoje prace wystawiał również na Międzynarodowej Wystawie w Waszyngtonie w 1965 r. Później kolejno uczestniczył w wystawach Intersymposium Ceramiki w Bechyne i Pradze w 1966 r., w Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC w Istambule w 1967 r. Kolejna wystawa, w której brał udział to Intersymposium Ceramiki w Gmundenie i Wiedniu 1967 r., a w 1968 wystawiał na Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris we Francji. W latach 1969 – 70 brał udział w Wystawie Polskiej Sztuki Użytkowej w Moskwie i Rydze. W 1969 r. wystawiał swe prace na Międzynarodowej Wystawie Rzemiosła Artystycznego w Stuttgarcie, a w 1970 r. w Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej w Sopocie. W tym samym roku uzyskał dyplom honorowy Biennale Ceramiki Artystycznej w Valauris we Francji. W 1972 r. wystawiał prace na Międzynarodowej Wystawie Ceramiki Artystycznej AIC Londyn i ponownie wziął udział w Biennale Ceramiki Artystycznej w Vallauris. W 1972 r. wystawiał swe prace w Bassano del Grapa we Włoszech. W 1973 r. wystawiał prace na Wystawie Ceramiki Wrocławskiej w Dreźnie. Brał też udział w Wystawie Sztuki Polskiej w Duisburgu i Quadriennale Sztuki Użytkowej w Erfurcie. Rok 1974 to ,,Prezentacje” we Wrocławiu oraz Ogólnopolska Wystawa Architektury Wnętrz w Zachęcie w Warszawie. W tym też roku odniósł kolejny międzynarodowy sukces, zdobywając nagrodę honorową jury Quadriennale Sztuki Użytkowej w Erfurcie.

Za swoją działalność artystyczną oraz dydaktyczną otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym medal 10-lecia PRL, Złoty Krzyż Zasługi, złotą odznakę „Budowniczy Wrocławia”, oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 24 września 2002 r. we Wrocławiu.

Artur Marcisz