Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossów 

W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie,...

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Zapach grillowanego mięsa i warzyw unosił się nad wodzisławskim rynkiem. To kolejna edycja Wielkiego Grillowania [ZDJĘCIA] 

11 maja na wodzisławskim rynku odbyło się V Wspólne Grillowanie z ZPM Tomaszny. Wystawcy zaprezentowali swoje wyroby, przyprawy oraz profesjonalny sprzęt do grillowania. Było niezwykle smacznie i soczyście.

Patryk Jaki w Wodzisławiu Śląskim. "Zielony ład jest jak arbuz. Na zewnątrz zielony a w środku czerwony jak komunizm" [ZDJĘCIA] 

W Wodzisławiu Śląskim odbyło się otwarte spotkanie z Patrykiem Jakim, obecnym europosłem oraz kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Śmieci ciągle lądują w lasach. Jak reagować, kiedy widzimy, że ktoś bałagani? 

Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie...

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Modlą się o urodzaj. W Łubowicach kontynuują kilkuletnią tradycję [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.

Ludwik Konarzewski

ur. 18.08.1885, zm. 02.10.1954

„Zostanę artystą i założę szkołę dla najbiedniejszych talentów, będę ich uczył i żywił bezpłatnie, aby nie cierpieli tak jak ja, któremu nikt nie chce pomóc” – mówił sobie, gdy jako biednemu chłopakowi z wielkim trudem przychodziło mu zdobywanie wiedzy.

Urodził się 18 sierpnia 1885 r. w Wilanowie pod Warszawą, jako syn Stanisława, kompozytora i muzyka, oraz Marii Malinowskiej. Ukończył gimnazjum w Warszawie i tam też rozpoczął w 1904 r. naukę w Szkole Sztuk Pięknych. W następnym roku brał udział w rozruchach rewolucyjnych, jakie ogarnęły wówczas Królestwo Polskie. W obawie przed grożącymi mu z tego powodu represjami, opuścił Warszawę i udał się do Krakowa, gdzie w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych kontynuował studia plastyczne. Po ich zakończeniu w 1910 r. odbył dwuletnią podróż edukacyjną do Paryża, Rzymu, Mediolanu i Wiednia. W podróży tej towarzyszył mu poznany w czasie studiów krakowskich kolega, Jan Wałach z Istebnej, którego siostrę Jadwigę niebawem też poznał i pojął za żonę w 1914 r. Po ślubie małżonkowie wyjechali do Kamieńczyka nad Bugiem, gdzie w tym czasie ojciec Ludwika był organistą. Tam zastał ich wybuch I wojny światowej, a ponieważ uznano ich za „osoby podejrzane” spotkała ich deportacja w głąb Rosji do położonej na Syberii wsi Graczówki w okolicach Buzułuku. Wśród tamtejszej ludności, m.in. polskich wygnańców, Konarzewski prowadził wraz z żoną ożywioną działalność dydaktyczną, kulturalną i społeczną, i jednocześnie intensywnie uprawiał malarstwo.

W 1920 r. Konarzewscy powrócili do Polski, osiedlili się w Ustroniu i na zakupionym na Andziałówce w Istebnej kawałku ziemi postawili w 1922 r. dom mieszkalny, a przy nim w ciągu kilku następnych lat szereg obiektów: kapliczkę wotywną za szczęśliwy powrót do kraju (1923 r.), budynek przeznaczony na muzeum regionalne (1924), pensjonat dla gości (1926 – 1928), szkołę rzemiosła artystycznego wraz z pracowniami rzeźbiarską i malarską (1930 – 1932). Zespół tych wszystkich budynków, nazwany Bucznikiem, służył bezpłatnemu utrzymywaniu i kształceniu utalentowanej młodzieży góralskiej, a z czasem i z innych regionów, w zakresie malarstwa i sztuki kościelnej oraz działalności wystawienniczej. Tym samym Konarzewski realizował i czynił zadość swoim młodzieńczym zamiarom. Za jego też sprawą mała górska miejscowość, jaką była Istebna, przekształciła się w prężny ośrodek kulturalno-towarzysko-letniskowy. Dzielnie pomagała mu w tym jego żona, która jednak wycieńczona nabytą podczas syberyjskiej tułaczki chorobą, zmarła w 1932 r. Ponowne małżeństwo zawarł z Klementyną Rozwadowską.

Po wybuchu II wojny światowej Konarzewski opuścił Istebnę. Okres okupacji spędził w Krakowie i okolicy, realizując różne prace artystyczne w kilku tamtejszych kościołach i klasztorach. W tym czasie Niemcy zniszczyli doszczętnie cały jego istebniański ośrodek na Buczniku i wszystkie zgromadzone w nim zbiory malarstwa, rzeźby, wytworów rzemiosła ludowego i artystycznego. Po zakończeniu wojny uruchomił w Katowicach swoją pracownię i postarał się o powstanie pod koniec 1945 r. szkoły artystycznej w Rydułtowach, w której młodzież uczyła się rzeźby w węglu, rysować, malować i przyswajać wiele innych umiejętności plastycznych. Szkoła ta jako Ognisko Kultury Plastycznej przeszła w 1949 r. pod zarząd Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1954 r. jej kierownictwo objął syn Konarzewskiego – Ludwik junior. W 1948 r. wspólnie z synem wybudował w Istebnej, gdzie czuł się szczęśliwy, drewniany budynek mieszczący pracownię malarstwa, ceramiki i rzeźby w drewnie, w której mogli rozwijać swój talent miejscowi twórcy ludowi. Zmarł 2 października 1954 r. w Istebnej i został pochowany na tamtejszym cmentarzu obok żony Jadwigi i ojca Stanisława.

Paweł Porwoł