Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Konwencja PiS w Warszawie. "Idziemy do tego parlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład" 

W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiono główne punkty programu, które będzie realizować partia. Liderem będzie była premier Beata Szydło.

Śląsk potrzebuje Metropolii. Jakie korzyści dała regionowi wylicza Kazimierz Karolczak 

Kazimierz Karolczak przewodniczy zarządowi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To pierwsza zinstytucjonalizowana metropolia w Polsce.

Henryk Siedlaczek w Senacie: rolnikom z powiatu raciborskiego grozi bankructwo 

Senator Koalicji Obywatelskiej Henryk Siedlaczek przedstawił na forum izby wyższej parlamentu problemy zgłoszone mu przez protestujących rolników. Ci odwiedzili jego biuro senatorskie podczas wizytacji biur parlamentarzystów. Zostawiali im...

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami 

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

Czarna wdowa w samochodzie z USA. Nietypowa akcja w Lubomi 

We wtorek (16.04) strażacy z Lubomi zostali zadysponowani do działań przy ulicy Mickiewicza w Lubomi. W samochodzie znajdował się pająk przypominający "czarną wdowę". Jak się okazało przypuszczenia zgłaszającego nie były bezpodstawne. 

Łężczok zaśmiecony. Leśnicy: Ręce opadają 

Leśnicy patrzą z niedowierzaniem na widok, gdy ktoś decyduje się wywozić śmieci do rezerwatu Łężczok. - Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat - komentują.

ARiMR: Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca 

Jak informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie...

Katarzyna Kuczyńska-Budka mówi że 20 lat Polski w Unii Europejskiej należy traktować jako zwycięstwo 

Jak ważny jest wizerunek, nasza rozmówczyni wie doskonale, bo przez lata zajmowała się tym profesjonalnie. Z panią Katarzyną Kuczyńską-Budką, radną Miasta Gliwice spotkaliśmy się w siedzibie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej, mieści...

Jarmark staroci na wodzisławskim rynku [ZDJĘCIA] 

Do Wodzisławia Śląskiego przyjechali pasjonaci staroci z całego regionu. Impreza tradycyjnie odbywa się na rynku.

Antoni Hurski

ur. 19.08.1899, zm. 19.08.1974

Urodził się 19 sierpnia 1899 r. w Bottrop w Westfalii. Ojcem był Ludwik, matką Wiktoria z domu Hoszek. Rodzice pochodzili z Zabełkowa, natomiast w 1890 r. wyjechali za pracą do Westfalii. Ojciec Antoniego był jednym z najważniejszych działaczy i organizatorów życia narodowego wśród westfalskiej Polonii.

Antoni ukończył w Gladbeck kurs pedagogiczny i rozpoczął pracę jako nauczyciel wśród Polonii. W Bottrop – Eigen zorganizował polską szkołę. Udzielał się w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół oraz w Towarzystwie Śpiewu Wanda. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wrócił z rodzicami w rodzinne strony. Został członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział w powstaniach śląskich, jako sztabowiec pułkownika Alojzego Segeta. Był również działaczem plebiscytowym.

W latach 1919 – 1927 prowadził pięć polskich chórów mieszanych, m.in. w Olzie. Pracował jako nauczyciel w Zabełkowie, a od 1922 do 1927 w Brzeziu nad Odrą. W 1922 r. ukończył Szkołę Organistowską Księży Salezjanów, dzięki czemu został również organistą. W 1927 r. został nauczycielem w Wodzisławiu. Skończył studia na Wyższym Kursie Nauczycielskim w Poznaniu. Po ich ukończeniu w 1930 r. został kierownikiem szkoły w Lubomi. Był tam również organistą. W latach 1930 – 1932 był dyrygentem okręgowym Zarządu Kół Śpiewaczych.

Po wybuchu wojny prześladowany przez Niemców. 4 października 1939 r. został aresztowany. Był więziony w Rybniku, Bytomiu i Opolu. 1 lipca 1943 r. został zwolniony z więzienia w Opolu i wysłany do pracy przymusowej w Hucie Silesia w Rybniku.

Po zakończeniu wojny, od września 1945 do 1949 r. był kierownikiem szkoły w Gorzycach.

Ostatnie 10 lat pracy zawodowej, aż do przejścia na emeryturę, był nauczycielem muzyki w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu. Prowadził tu również chór nauczycieli. Pracował społecznie w Zarządzie Powiatowym Komisji Młodzieżowej PCK. Zmarł 19 sierpnia 1974 r. w Gorzycach.

Artur Marcisz


Autor artykułu korzystał z notatki Małgorzaty Rother-Burek w publikacji „Raciborzanie Tysiąclecia” oraz z artykułu Jerzego Klistały w „Martyrologium mieszkańców Ziemi Rybnickiej, Wodzisławia Śl., Żor, Raciborza w latach 1939 – 1945.”