Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Modlą się o urodzaj. W Łubowicach kontynuują kilkuletnią tradycję [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.

Konwencja PiS w Warszawie. "Idziemy do tego parlamentu, żeby odrzucić Zielony Ład" 

W Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Przedstawiono główne punkty programu, które będzie realizować partia. Liderem będzie była premier Beata Szydło.

Śląsk potrzebuje Metropolii. Jakie korzyści dała regionowi wylicza Kazimierz Karolczak 

Kazimierz Karolczak przewodniczy zarządowi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To pierwsza zinstytucjonalizowana metropolia w Polsce.

Henryk Siedlaczek w Senacie: rolnikom z powiatu raciborskiego grozi bankructwo 

Senator Koalicji Obywatelskiej Henryk Siedlaczek przedstawił na forum izby wyższej parlamentu problemy zgłoszone mu przez protestujących rolników. Ci odwiedzili jego biuro senatorskie podczas wizytacji biur parlamentarzystów. Zostawiali im...

Chrabąszcze majowe obudziły się już w kwietniu. Podobnie jest z konwaliami 

Chrabąszcz majowy czy konwalia majowa już niedługo okres aktywności czy kwitnienia będą miały tylko w nazwie, bo jak się okazuje, tegoroczna wiosna mocno odbiega od przyjętej normy. Być może kolejne lata przyniosą podobny trend, co jest...

Trucie pszczół rozpoczęte. Opryski zabijają owady. Czy apele pszczelarzy przyniosą skutek? 

Kilkaset martwych pszczół znalazł kilka dni temu w swojej pasiecie Marek Szebesta z powiatu wodzisławskiego. Pszczelarz przypuszcza, że owady padły na skutek nieprawidłowo wykonanych oprysków drzew owocowych, które ktoś zrobił w porze dziennej.

Czarna wdowa w samochodzie z USA. Nietypowa akcja w Lubomi 

We wtorek (16.04) strażacy z Lubomi zostali zadysponowani do działań przy ulicy Mickiewicza w Lubomi. W samochodzie znajdował się pająk przypominający "czarną wdowę". Jak się okazało przypuszczenia zgłaszającego nie były bezpodstawne. 

Łężczok zaśmiecony. Leśnicy: Ręce opadają 

Leśnicy patrzą z niedowierzaniem na widok, gdy ktoś decyduje się wywozić śmieci do rezerwatu Łężczok. - Śmieci w lesie to wyjątkowo bolesny temat - komentują.

ARiMR: Wsparcie na inwestycje leśne lub zadrzewieniowe – nabór startuje 1 czerwca 

Jak informuje Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, od 1 czerwca do 31 lipca 2024 roku będzie się można ubiegać o wsparcie na: zalesianie gruntów rolnych, tworzenie zadrzewień śródpolnych, zakładanie systemów rolno-leśnych i zwiększanie...

Adam Dzik

ur. 22.08.1901, zm. 05.03.1976

Urodził się 22 sierpnia 1901 r. w Rumnie, w województwie lwowskim, jako ósme, najmłodsze dziecko w rodzinie. Wkrótce jego rodzice zmarli, a opieką nad rodzeństwem zajął się najstarszy brat. Po pewnym czasie cała rodzina przeniosła się do Bochni, gdzie młody Adam uczęszczał do gimnazjum. Po wybuchu w 1920 r. wojny polsko-bolszewickiej, w wakacje tegoż roku zaciągnął się jako ochotnik do Wojska Polskiego, ale już niebawem został ciężko raniony w dłoń prawej ręki i trafił do szpitala w Warszawie, gdzie dodatkowo zachorował na tyfus. Zanim ostatecznie wyzdrowiał, wojna się skończyła, a on wrócił do domu bez kciuka i z niedowładem reszty palców prawej dłoni, za to z medalem pamiątkowym, na którego awersie było napisane: „Polska swoim obrońcom”.

W 1923 r. Adam Dzik przybył na przyłączony w międzyczasie do państwa polskiego Górny Śląsk i rozpoczął pracę nauczyciela w Szkole Powszechnej w Knurowie. W sierpniu 1930 r. skierowano go do pracy w Publicznej Szkole Powszechnej w Zawadzie, której w następnym roku mianowany został kierownikiem. Była to naówczas 5-klasowa szkoła z niewielką liczbą izb lekcyjnych. Zdecydował się więc ją rozbudować. Dobiegające już końca prace przerwał wybuch II wojny światowej, który zmusił Adama Dzika do opuszczenia Zawady. Wraz z poznaną tam żoną wyjechał do Krakowa, gdzie zatrudnił się jako konduktor w Miejskiej Kolei Elektrycznej. Kiedy dowiedział się o poszukiwaniach go przez gestapo, ukrył się u swojej siostry w Makowie. Pod koniec wojny powrócił do Zawady. Dotarł tam tuż po wkroczeniu na jej teren Armii Radzieckiej. Od razu został zatrzymany przez czerwonoarmistów i uznany za szpiega. Dopiero interwencja miejscowych mieszkańców wybawiła go z opresji i pozwoliła zająć się usuwaniem szkód, jakie wojna wyrządziła w budynku szkoły oraz w jego obejściu. Po uporaniu się z tym wznowiono 1 czerwca 1945 r. naukę w szkole pod jego kierunkiem. Od tej pory kierował on nieprzerwanie pracą szkoły w Zawadzie aż do 31 sierpnia 1970 r. Zmarł 5 marca 1976 r. w Wodzisławiu Śl. i pochowany został na własną prośbę na cmentarzu w Zawadzie.

W ciągu 39 lat pracy w charakterze nauczyciela i kierownika szkoły podstawowej w Zawadzie, Adam Dzik stał się wychowawcą paru pokoleń jej mieszkańców, zyskując sobie swoją osobowością, talentem i pasją dydaktyczną niebywały wśród nich szacunek i uznanie. Wyrazem uczuć, jakie żywili i żywią do swojego „Kierownika” mieszkańcy Zawady, było uchwalenie 31 marca 2005 r. przez Radę Miejską Wodzisławia Śl. nadania na ich wniosek imienia Adama Dzika jego dawnej szkole – Szkole Podstawowej nr 16 w Wodzisławiu Śl. – Zawadzie. Parę lat wcześniej imieniem Adama Dzika nazwano jedną z ulic w centrum Zawady.

Paweł Porwoł