Gospodarzem tegorocznego gminnego święta plonów w gminie Pietrowice Wielkie jest sołectwo Żerdziny. Obchody odbędą się nie w niedzielę, lecz w sobotę, 7 września. W programie przewidziano tradycyjne uroczystości w kościele, przemarsz korowodu oraz część artystyczną.
W niedzielę, 1 września na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny jarmark staroci. Impreza przyciąga pasjonatów i wystawców z całego regionu. Jest to wydarzenie cykliczne.
1 września na boisku sportowym w Bełsznicy odbył się festyn związany z dożynkami parafialnymi w Rogowie.
1 września mieszkańcy gminy Mszana bawili się na hucznych, uroczystych dożynkach. Było na bogato.
41 barwnie udekorowanych pojazdów przejechało w dożynkowym korowodzie. Część posesji również była ciekawie udekorowana. Nie zabrakło tradycyjnego bochenka chleba, który sprawiedliwie podzielił prezydent Michał Urgoł, do niedawna sołtys Bzia.
Sezon dożynkowy w Żorach w pełni - tylko w niedzielę, 1 września, świętowały trzy żorskie dzielnice: Rój, Rogoźna i Baranowice. Nie zabrakło oczywiście barwnych korowodów dożynkowych, specjalnie na ten moment przygotowanego bochenka chleba, i szalonej zabawy.
Zaproszenie, wraz z kołoczem dożynkowym dotarło do wojewody, bo zawiózł je sam wójt Grzegorz Utracki. Gmina Krzyżanowice dziękowała za plony w Bolesławiu. Zrobiła to w imponujący sposób. Korowód zaczynały konie, a kończył kombajn. Między nimi były kilkadziesiąt pozycji, w tym wiele radosnych scenek i korona z każdej wsi. Nie...
W niedzielę, 1 września, Pietrowice Wielkie wypełniły się radością, tradycją i kolorami podczas corocznego korowodu dożynkowego. Mieszkańcy oraz goście z okolic zebrali się, aby wspólnie świętować zakończenie żniw.
Potężny korowód dożynkowy, mający dwa źródła – od Jastrzębia oraz błoni pałacu von Königa – przejechał przez Modzurów, sołectwo, które przewodziło tegorocznemu, największemu świętu plonów na terenie gminy Rudnik. Główne obchody odbyły się w niedzielę, 1 września, ale mieszkańcy rozpoczęli świętowanie już dzień wcześniej, w sobotę.
Tradycyjnie w każdą pierwszą niedzielę września parafianie z Rogowa dziękują Bogu za plony.
Mieszkańcy Ligoty Książęcej czekali cztery lata na swoje dożynki, które w tym roku powróciły z pełnym rozmachem. Tegoroczne święto, jak zawsze, odbyło się z poszanowaniem tradycji i przyniosło wiele radości. Poprzednie dożynki miały skromniejszy charakter z powodu pandemii koronawirusa i obowiązujących wtedy obostrzeń.
W sobotę, 31 sierpnia w Radlinie odbywają się tradycyjne dożynki miejskie.
- Wielokrotnie rozmawiałam się z raciborskimi rolnikami, zawsze podkreślając jak wielkie znaczenie dla regionu i jego bogactwa ma ta dobrze rozwinięta technologicznie i nastawiona na ekologiczną produkcję dziedzina gospodarki - podkreśla posłanka Gabriela Lenartowicz. 13 sierpnia spotkała się z przedstawicielami Śląskiej Izby Rolniczej.
29 sierpnia w wodzisławskiej dzielnicy Zawada odbyło się spotkanie mieszkańców poświęcone zmianom, które mogą nastąpić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.