Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Bezprawna jazda w sercu przyrody. Las nie dla quadów i crossów 

W lesie jazda quadami i motocyklami crossowymi jest surowo zabroniona, o czym leśnicy regularnie przypominają. Niestety, problem staje się coraz bardziej palący. Aleksander Kania, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie,...

Tłumy na jarmarku staroci w Chałupkach [ZDJĘCIA] 

11 i 12 maja do Chałupek tradycyjnie zjechali pasjonaci staroci. Impreza jest organizowana dwa razy w roku na przejściu granicznym i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. 

Zapach grillowanego mięsa i warzyw unosił się nad wodzisławskim rynkiem. To kolejna edycja Wielkiego Grillowania [ZDJĘCIA] 

11 maja na wodzisławskim rynku odbyło się V Wspólne Grillowanie z ZPM Tomaszny. Wystawcy zaprezentowali swoje wyroby, przyprawy oraz profesjonalny sprzęt do grillowania. Było niezwykle smacznie i soczyście.

Patryk Jaki w Wodzisławiu Śląskim. "Zielony ład jest jak arbuz. Na zewnątrz zielony a w środku czerwony jak komunizm" [ZDJĘCIA] 

W Wodzisławiu Śląskim odbyło się otwarte spotkanie z Patrykiem Jakim, obecnym europosłem oraz kandydatem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Wielki protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Biorą w nim udział także górnicy z JSW 

"Precz z Zielonym Ładem" - pod takim hasłem odbędzie się dziś (10.05) wielki protest rolników w Warszawie. Związkowcy mają przejść z placu Zamkowego przed Sejm. 

Andrzej Guła: gdyby przed 20. laty ktoś mi powiedział, że będą czołowym aktywistą antysmogowym w kraju, to bym nie uwierzył 

Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego cieszy się z postępów w walce z tzw. kopciuchami. Ich liczba wciąż spada, a przybywa ekologicznych źródeł ciepła.

Śmieci ciągle lądują w lasach. Jak reagować, kiedy widzimy, że ktoś bałagani? 

Wydawało się, że kwestia odpadów została dawno rozwiązana, a pozbywanie się ich w lesie już dawno minęło. Niestety, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Śmieci nadal trafiają tam, gdzie nie powinny. - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie...

Jakub Chełstowski. Marszałek na trudne czasy. Zostawia następcom miliardy z Unii Europejskiej 

Do historii samorządu przejdzie niczym święty Jerzy pogromca smoka. Jakub Chełstowski pokonał smoga, bo wdrożył w życie uchwałę antysmogową pomimo licznych sprzeciwów.

Modlą się o urodzaj. W Łubowicach kontynuują kilkuletnią tradycję [ZDJĘCIA, WIDEO] 

Szóstą łubowicką procesję otaczała słoneczna, chociaż wietrzna pogoda, o wiele lepsza niż w poprzednich latach, gdy zazwyczaj padał deszcz. W objeździe pół uczestniczyło 60 koni.

Brunon Kozieł

ur. 30.11.1916, zm. 22.12.2004

Urodził się 30 listopada 1916 r. w Bottrop w Westfalii. Był synem Elżbiety i Teodora Koziełów. Miał dwóch braci oraz siostrę. W 1917 r. rodzina Koziełów wróciła do Turzy Śl., gdzie Brunon od 1923 r. uczęszczał do szkoły podstawowej. Od 1929 r. uczył się w gimnazjum w Rybniku. W tym czasie był harcerzem IV Drużyny Harcerskiej im. Henryka Sienkiewicza oraz skarbnikiem Spółdzielni Szkolnej „Przyszłość". Był też członkiem Sodalicji Mariańskiej. W drodze do szkoły wstępował do kaplicy przy gimnazjum werbistów. Widok modlących się uczniów rozbudził w nim powołanie kapłańskie.

W 1937 r. zdał maturę. Starał się o przyjęcie do jezuitów. Bez skutku, więc zgłosił się do werbistów. 8 września 1937 r. rozpoczął roczny nowicjat w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie. Po odbyciu nowicjatu kontynuował tam studia filozoficzne, które przerwał wybuch II wojny światowej. 4 września 1939 r. złożył pierwsze śluby zakonne. 25 stycznia 1940 r. został wraz z pozostałymi współbraćmi internowany w Chludowie przez Niemców. 22 maja wraz z innymi został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a 2 sierpnia do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. 4 września na fundamentach budującego się krematorium razem z kolegami odnowił śluby zakonne. 8 grudnia 1940 r. wrócił z Gusen do Dachau, gdzie był więziony aż do 29 kwietnia 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie. Podczas kwarantanny w obozie Freiman k. Monachium z rąk bp Józefa Gawliny 7 lipca 1945 r. otrzymał tonsurę i dwa niższe święcenia.

W październiku 1945 r. rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 18 września 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1949 r. zdał końcowe egzaminy. Został skierowany do pracy w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. 2 sierpnia 1949 r., po kilkunastu latach nieobecności przyjechał do rodzimej Turzy, gdzie odprawił mszę św. prymicyjną.

We wrześniu 1949 r. przybył do Pieniężna. Dał się tam poznać jako znakomity wykładowca i wychowawca. Uczył filozofii i teologii. W latach 1954 – 1957 pełnił urząd rektora seminarium w Pieniężnie. W latach 1957 – 1960 był dyrektorem studiów i radcą prowincjalnym. 10 maja 1960 r. wybrany został na prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Urząd sprawował przez dwie kadencje do roku 1966, kiedy przyjął stanowisko mistrza nowicjatu. 16 grudnia 1967 r. został wybrany na stanowisko radcy generalnego, na którym pracował przez dziesięć lat. W tym okresie wizytował niemal wszystkie prowincje zgromadzenia. W 1972 r. wydał wspólnie z o. Fritzem Bornemannem SVD przyczynki do dziejów Polskiej Prowincji Werbistów pt. „Beiträge zur Geschichte der Provincia Polonica Societatis Verbi Divini”.

W 1978 r. powrócił do Pieniężna. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Misyjnym oraz prowadził wykłady z patrologii. Głosił konferencje duchowe dla sióstr katarzynek w Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Zmarł 22 grudnia 2004 r. Spoczął na cmentarzu klasztornym przy Domu Św. Wojciecha w Pieniężnie.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu o. Janusza Brzozowskiego SVD z czasopisma Misjonarz, nr 10/2014.