Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Głód ziemi. Szef KOWR zapowiedział, że wpierw będą przetargi ofertowe, później licytacje. Których będzie więcej - nie ujawnił 

Dyrektor Witold Łacny z oddziału terenowego w Częstochowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wziął udział w spotkaniu, na jakie zaproszono rolników, a także szefów WFOŚiGW oraz ARiMR. Sala na drugim piętrze Centrum społeczno-kulturalnego...

Owce zostały odebrane bezpodstawnie. Pan Krzysztof walczy w sądzie o uniewinnienie 

Mieszkaniec Wodzisławia Śląskiego hodował na swojej działce dwie owce. Stracił je w styczniu 2022 roku po interwencji przedstawicieli nielegalnego stowarzyszenia. Przez sąd I instancji został skazany za wykroczenie. Złożył jednak apelację,...

Ptasia grypa w rejonie Raciborza w odwrocie? Zebrano 89 padłych łabędzi 

Sytuacja związana z ptasią grypą, której ognisko stwierdzono w rejonie Zbiornika Racibórz Dolny, klaruje się. Jak poinformowała Joanna Gąsiorczyk-Jamrozy, Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, dotychczas zebrano 89 ptaków.

Środki ochrony roślin mogą zabić człowieka. Uwaga na trutki na gryzonie! Apel PIORiN 

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała komunikat, w którym zwraca się z apelem do dystrybutorów i użytkowników środków ochrony roślin, aby przy sprzedaży i zakupie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników...

Konferencja w Syryni. Wątpliwości i zagrożenia związane z wielkopowierzchniowymi farmami fotowoltaicznymi [ZDJĘCIA] 

24 listopada w Lubomi odbędzie się referendum dotyczące planowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 13 listopada w restauracji Słoneczna w Syryni odbyła się konferencja z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości,...

Święty Marcin na stawach w Bełsznicy. Modlitwa za Ojczyznę, rogaliki i występy [ZDJĘCIA] 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, ale także wspomnienie św. Marcina. Z tym dniem wiąże się tradycja przyrządzania gęsi oraz wypiekania rogali marcińskich. Tradycyjnie w Bełsznicy miała miejsce niecodzienna impreza. 

Uroczysty pochód, inscenizacja oraz przepyszne rogale - obchody św. Marcina z Tours w Bojanowie 

Postaci św. Marcina z Tours nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem od lat Jego święto jest hucznie obchodzone na terenach Raciborszczyzny. Nie inaczej było dzisiaj 09.11.2024r w Bojanowie w gminie Krzanowice, gdzie miejscowe DFK zorganizowało...

Turniej zespołów ludowych. Zespół Bluszcz z nagrodą Grand Prix 

Zespół śpiewaczy Bluszcz działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Bluszczowie wziął udział w XX Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w Suszcu. Głównym punktem jubileuszowego wydarzenia były zmagania konkursowe zespołów śpiewaczych,...

Świeże rogale, parada z lampionami oraz okazja do spotkania przy ciepłym napoju, czyli Dzień św. Marcina w Budziskach [ZDJĘCIA] 

11 listopada, oprócz Narodowego Święta Niepodległości, obchodzi się również dzień św. Marcina. Tego dnia tradycyjnie je się rogale świętomarcińskie oraz podaje gęsinę. Z tej okazji mieszkańcy Budzisk zorganizowali konkurs, pochód...

70 martwych łabędzi w Zbiorniku Racibórz. Ptasia grypa wymusza zakazy i nakazy w trzech powiatach 

Ptasia grypa w regionie. Na terenie Zbiornika Racibórz Dolny znaleziono około 70 martwych łabędzi, u których potwierdzono obecność wirusa H5N1. W związku z tym wojewoda wprowadził środki ostrożności dla powiatu raciborskiego oraz części...

Brunon Kozieł

ur. 30.11.1916, zm. 22.12.2004

Urodził się 30 listopada 1916 r. w Bottrop w Westfalii. Był synem Elżbiety i Teodora Koziełów. Miał dwóch braci oraz siostrę. W 1917 r. rodzina Koziełów wróciła do Turzy Śl., gdzie Brunon od 1923 r. uczęszczał do szkoły podstawowej. Od 1929 r. uczył się w gimnazjum w Rybniku. W tym czasie był harcerzem IV Drużyny Harcerskiej im. Henryka Sienkiewicza oraz skarbnikiem Spółdzielni Szkolnej „Przyszłość". Był też członkiem Sodalicji Mariańskiej. W drodze do szkoły wstępował do kaplicy przy gimnazjum werbistów. Widok modlących się uczniów rozbudził w nim powołanie kapłańskie.

W 1937 r. zdał maturę. Starał się o przyjęcie do jezuitów. Bez skutku, więc zgłosił się do werbistów. 8 września 1937 r. rozpoczął roczny nowicjat w Domu św. Stanisława Kostki w Chludowie. Po odbyciu nowicjatu kontynuował tam studia filozoficzne, które przerwał wybuch II wojny światowej. 4 września 1939 r. złożył pierwsze śluby zakonne. 25 stycznia 1940 r. został wraz z pozostałymi współbraćmi internowany w Chludowie przez Niemców. 22 maja wraz z innymi został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, a 2 sierpnia do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. 4 września na fundamentach budującego się krematorium razem z kolegami odnowił śluby zakonne. 8 grudnia 1940 r. wrócił z Gusen do Dachau, gdzie był więziony aż do 29 kwietnia 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony przez wojska amerykańskie. Podczas kwarantanny w obozie Freiman k. Monachium z rąk bp Józefa Gawliny 7 lipca 1945 r. otrzymał tonsurę i dwa niższe święcenia.

W październiku 1945 r. rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. 18 września 1948 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W czerwcu 1949 r. zdał końcowe egzaminy. Został skierowany do pracy w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie. 2 sierpnia 1949 r., po kilkunastu latach nieobecności przyjechał do rodzimej Turzy, gdzie odprawił mszę św. prymicyjną.

We wrześniu 1949 r. przybył do Pieniężna. Dał się tam poznać jako znakomity wykładowca i wychowawca. Uczył filozofii i teologii. W latach 1954 – 1957 pełnił urząd rektora seminarium w Pieniężnie. W latach 1957 – 1960 był dyrektorem studiów i radcą prowincjalnym. 10 maja 1960 r. wybrany został na prowincjała Polskiej Prowincji Zgromadzenia Słowa Bożego. Urząd sprawował przez dwie kadencje do roku 1966, kiedy przyjął stanowisko mistrza nowicjatu. 16 grudnia 1967 r. został wybrany na stanowisko radcy generalnego, na którym pracował przez dziesięć lat. W tym okresie wizytował niemal wszystkie prowincje zgromadzenia. W 1972 r. wydał wspólnie z o. Fritzem Bornemannem SVD przyczynki do dziejów Polskiej Prowincji Werbistów pt. „Beiträge zur Geschichte der Provincia Polonica Societatis Verbi Divini”.

W 1978 r. powrócił do Pieniężna. Pełnił funkcję ojca duchownego w Wyższym Seminarium Misyjnym oraz prowadził wykłady z patrologii. Głosił konferencje duchowe dla sióstr katarzynek w Braniewie i Lidzbarku Warmińskim. Zmarł 22 grudnia 2004 r. Spoczął na cmentarzu klasztornym przy Domu Św. Wojciecha w Pieniężnie.

Artur Marcisz


Autor korzystał z artykułu o. Janusza Brzozowskiego SVD z czasopisma Misjonarz, nr 10/2014.