Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Małgorzata Kidawa - Błońska marszałkiem Senatu. W marcu gościła w Gorzycach

Nową marszałek Senatu została Małgorzata Kidawa - Błońska. Poparcia udzieliło jej 66 senatorów, kontrkandydat Marek Pęk z PiS-u otrzymał 33 głosy. 

Małgorzata Kidawa - Błońska marszałkiem Senatu. W marcu gościła w GorzycachFryderyk Kamczyk
Małgorzata Kidawa-Błońska i Krzysztof Gadowski podczas spotkanie w Gorzycach z przedstawicielami KGW i sołtysami, które odbyło się 15 marca

Wybrano również nowych wicemarszałków Senatu. Zostali nimi Michał Kamiński i Rafał Grupiński z  Koalicji Obywatelskiej oraz Magdalena Biejat  z Lewicy. Senatorowie podobnie jak posłowie w przypadku kandydatury Elżbiety Witek w Sejmie, nie udzielili poparcia Markowi Pękowi z PiS-u.

Małgorzata Kidawa-Błońska była posłanką na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji, w latach 2014–2015 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W  2014 roku rzecznikiem prasowym rządu Donalda Tuska, w 2015 rzecznikiem prasowym rządu Ewy Kopacz, w 2015 marszałkiem Sejmu VII kadencji. Pełniła również urząd  wicemarszałek Sejmu VIII i IX kadencji (2015–2023). W wyborach, które odbyły się 15 października startowała do Senatu z okręgu nr 43. Zdobyła 231 122 głosy.

Wizyta w Gorzycach

W marcu Kidawa-Błońska wzięła udział w spotkaniu z kołami gospodyń wiejskich i sołtysami, które odbyło się w Gorzycach i zostało zorganizowane przez posła Krzysztofa Gadowskiego z Koalicji Obywatelskiej, który utrzymał mandat w ostatnich wyborach.  Gadowski zaprosił do gminy Gorzyce wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawę-Błońską, aby uhonorować sołtysów za ich pracę i społeczną działalność.

Zapytaliśmy wtedy panią marszałek co myśli o naszym regionie?

- Na Śląsku jest bardzo fajnie. Mam męża ze Śląska, mój syn kocha Śląsk i ja też, więc zawsze będę mówić, że Śląsk jest piękny, tajemniczy, bardzo ciekawy i są tutaj świetni ludzie - powiedziała Nowinom Małgorzata Kidawa-Błońska.

Odnosząc się do sołtysów i kół gospodyń wiejskich Kidawa-Błońska podkreśliła ich wkład w małych ojczyznach.

- Zarówno kobiety z KGW, jak i sołtysi pełnią znaczącą rolę. Oni to sól ziemi, jeśli myślimy o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, o działaniach oddolnych i o tym, co naprawdę zmienia się w naszych małych ojczyznach. Bez tych ludzi oraz ich zaangażowania, pasji, bo przecież robią to społecznie, nie byłoby rozwoju naszego kraju - podkreślała Kidawa-Błońska. 

 -  Tu mamy 12 sołectw i tyle samo rad sołeckich oraz 12 kół gospodyń. Tu zawsze coś się dzieje i tu tętni życie. Tych ludzi trzeba docenić oraz podziękować im za tę codzienną, bezinteresowną działalność. Wielokrotnie ci ludzie sami dopłacają do tego, aby móc wspierać i rozwijać wiele zainteresowań mieszkańców - wyjaśniał na spotkaniu poseł Krzysztof Gadowski, zaznaczając, że gdy zaprosił do odwiedzin w gminie Gorzyce wicemarszałek Sejmu, od razu się zgodziła. 

Marek Rybarz: Polityk o wysokiej kulturze osobistej

O komentarz do wyboru Kidawy-Błońskiej na Marszałka Senatu poprosiliśmy radnego i członka PO w powiecie wodzisławskim - Marka Rybarza.

- Miałem przyjemność wiele razy spotkać się z panią Małgorzatą Kidawą - Błońską i cieszę się, że ona obieła tak ważne stanowisko w Senacie. Jest to osoba o wysokiej kulturze osobistej. Na pewno pochyli się nad każdym i cierpliwie go wysłucha. Jest to duży plus u osoby, która pełni tak ważną funkcję. Podczas spotkania w gminie Gorzyce również została dobrze przyjęta - mówi Nowinom Marek Rybarz.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].