Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa?

25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa?
W strefie objętej zakażeniem stanęły tablice informujące o sytuacji, na których napisano: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków – strefa objęta zakażeniem". Można je dostrzec na terenie: powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik (fot. OQL)

Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w rozmowie z Nowinami wylicza, że dotąd zebrano do 3000 padłych ptaków z dwóch miejsc Raciborszczyzny – polderu buków i rezerwatu Łężczok. Choć, jak przekazywał nam już kilka dni temu Konrad Kuczera, w tym drugim miejscu zginęło ich najwięcej w porównaniu do polderu Buków. Łężczok, jak mówił nam z kolei Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, to dla leśników perła w koronie lokalnej dzikiej przyrody. - Taka sytuacja, w której dochodzi do takiej tragedii, jak ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy, jest dla nas bardzo bolesne - podkreślił (więcej: Rzecznik nadleśnictwa o ptasiej grypie w Łężczoku: to dla nas bolesna sytuacja).

Dotąd ornitolodzy szacowali, że na terenie rezerwatu Łężczok gniazdowało około 2,5 tysiące par lęgowych mew śmieszek, czyli około 5 tysiące ptaków. Dzisiaj nie ma już ponad połowy z nich.

Konrad Kuczera w czwartek 25 maja przekazał nam, że sytuacja na terenie Raciborszczyzny się poprawiła.

- Ten stan utrzymuje się wokół liczby 2800-3000 padłych ptaków. I dzisiaj kończy się funkcjonowanie rozporządzenia wojewody w zakresie zakazu wstępu na Łężczok i polder Buków. Od północy można już będzie wchodzić na te tereny - mówi nam.

W międzyczasie wykryto jednak kolejne ognisko ptasiej grypy. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości.

Strefą objętą zakażeniem objęto: Rybnik, powiaty – raciborski (za wyjątkiem Chałupek) i wodzisławski (poza Gorzyczkami, Uchylskiem, Łaziskami, Godowem, Gołkowicami i Skrbeńskiem) oraz gminy cztery gminy w powiecie rybnickim: Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Obszar zagrożony to z kolei: Chałupki, Gorzyczki, Uchylsko, Łaziska, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko. I tam staną tablice z napisami: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków – obszar zagrożony”. Zmiany obowiązują do 8 czerwca.

Wojewoda Wieczorek w drugim rozporządzeniu doprecyzował, że wcześniejsze zmiany obowiązują w większości tylko do 25 maja. W większości, bo od 26 maja obowiązują jedynie w gospodarstwach, w których utrzymywany jest drób. Więcej: Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tixx 25.05.2023 20:24

Jaki logiczny sens miało zamknięcie Łężczoka dla ludzi?
Primo - wirus ptasiej grypy nie zaraża ludzi
Secudno - głównym roznosicielem wirusa są same ptaki, których nie sposób ograniczać, bo latają kędy chcą
Tertio - lockdowny i kwarantanny są przeciwskuteczne q.e.d. w trakcie tzw pandemii koronapierdolusa

~Czepiacz (5.173. * .72) 25.05.2023 18:23

3 miliony ptaków padło? ("że dotąd zebrano do 3000 tys. padłych ptaków")