Ważne! Wojewoda zarządził strefę objętą zakażeniem ptasiej grypy. Jest też zakaz wstępu na Łężczok i polder Buków
Jest decyzja Jarosława Wieczorka w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik. Co zarządził wojewoda?
Wracamy do tematu ptasiej grypy, którą zidentyfikował Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach w próbkach pobranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu. To wirus podtypu H5N1, który spowodował masowe upadki ptaków na terenie polderu Buków w rejonie Roszkowa i rezerwatu Łężczok w gminie Nędza. W związku z tą sytuacją wojewoda Wieczorek wyznaczył strefę objętą zakażeniem, obejmującą obszar: powiat raciborski, wodzisławski, miasto Rybnik i gminy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany w powiecie rybnickim.
Wojewoda zdecydował również, że w strefie objętej zakażeniem na terenie zbiornika wodnego polder Buków oraz na terenie rezerwatu przyrody Łężczok wprowadza się czasowe ograniczenie wstępu dla osób i pojazdów, z wyłączeniem funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, pracowników Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwowej Straży Łowieckiej, Państwowej Straży Rybackiej oraz innych osób upoważnionych. Informuje o tym również rzecznik prasowa ŚUW Alina Kucharzewska, tłumacząc, że zakaz ten to pokłosie zwołanego wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Jutro (tj. 26 kwietnia) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ma odbyć się konferencja prasowa w tej sprawie.
Ponadto Jarosław Wieczorek wskazuje, że w strefie objętej zakażeniem staną tablice informujące o tej sytuacji, na których przeczytamy: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków – strefa objęta zakażeniem".
Rozporządzenie obowiązuje do 25 maja.
TUTAJ pełna treść rozporządzenia wojewody śląskiego (kliknij aktywny link)Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu podkreśla z kolei, że należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo (głównie wodne) oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków. - Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych. Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach jak i w chowie przydomowym drobiu. Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych jak i dzikich w innych niż wskazanych lokalizacjach należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii - przekazuje lek. wet. Zbigniew Mazur. Czytaj więcej: Wiadomo, co jest przyczyną masowej śmierci ptaków w polderze Buków oraz na terenie Łężczoka. To ptasia grypa.
Czytaj także:
Ludzie
Poseł na Sejm, były Wojewoda Śląski
hahahaha, a jeszcze parę dni temu zbierali te martwe ptaki w ubraniach roboczych, co widać na foto z Nowin. Śmiech na sali. Ciekawe gdzie procedury zawiodły skoro wcześniej nie trzeba było masek, kombinezonów i wstęp był na ten teren a teraz nagle nie. hahahaha