Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powiatowe święto plonów. Krzanowice podjęły starostę i delegacje ziemi raciborskiej

Plony są dobre bo traktorzysta się śmieje - mówił Jan Długosz szef rady miejskiej i mistrz ceremonii dożynek powiatowo - gminnych w Krzanowicach. Przez rynek przejechał długi i barwny korowód, a w farskich ogrodach odbyła się biesiada żniwna.

Powiatowe święto plonów. Krzanowice podjęły starostę i delegacje ziemi raciborskiej
Starostami dożynek powiatowo - gminnych wybrano Reginę i Heinza Kretków

Mszę dożynkową odprawił biskup Jan Kopiec. Po niej goście oficjalni zjedli obiad w restauracji Perła. Korowód wyruszył spod SKR-u po godz. 13.30. Przejechał m.in. tzw. straną, ulicą Opawską, a prezentacja (autorstwa J. Długosza, w większości po polsku, ale także po morawsku) odbyła się na rynku.

Tuż za najnowszym nabytkiem OSP - wozem bojowym pozyskanym wiosną - poszły w korowodzie przedszkolaki. Ich uśmiechnięte twarze według Jana Długosza przegoniły znad Krzanowic deszczowe chmury. VIP-y szły z długimi, ciemnymi parasolkami, ale zastrzegano, że nie jest to żadna akcja polityczna. Pojawiła się tutejsza mieszkanka i posłanka Gabriela Lenartowicz oraz starosta raciborski Ryszard Winiarski z zastępcą. Śląskim, tradycyjnym strojem wyróżniał się dyrektor biura Subregionu Zachodniego Adam Wawoczny. Partnerska dla Krzanowic miejscowość Salzbergen wysłała z Niemiec delegację, podobnie uczyniły Chuchelna i Strahovice.

Gdy jechały maszyny rolnicze, J. Długosz mówił o tych najnowocześniejszych: nówka lakier jeszcze się świeci.

O ile z przodu korowodu dominowały konie mechaniczne to na końcu jechały żywe, niosąc amazonki i ciągnąc bryczki, w tym tę najważniejszą ze starostami. Byli nimi Regina i Heinz Kretek.

Richtig widać dożynki bo słoma zalega na ulicach to kolejny bon mot z mowy prezentacyjnej Długosza.

Burmistrz Andrzej Strzedulla zauważył, że po tylu upalnych dniach deszcz nadszedł w święto plonów. - Podziwiamy rolników, wysoki poziom jaki reprezetują i ile trudu wkładają w prace na roli by zebrać plony. Jestescie nam potrzebni. Jako samorządowcy chcemy pielęgnować tradycje dożynkowe - mówił ze sceny. Zapowiedział powstanie Izby Regionalnej gdzie gmina pokaże przedmioty wykorzystywane przez rolników w przeszłości.

Starosta Winiarski oznajmił, że to już 20 dożynki powiatowo-gminne i kolejne tej rangi w Krzanowicach. Cieszył się, że miejscowy proboszcz przewidział ładną pogodę. - Mówił, że po godzinie drugiej będzie i jest - śmiał się włodarz.

Poseł Czesław Sobierajski nazwał ziemię raciborską zapleczem żywnościowym całego Śląska.

Kolejne powiatowe dożynki odbędą się w Pietrowicach Wielkich. Wójt Andrzej Wawrzynek cieszył się, że jego gmina podejmie "wspólnotę ziemi raciborskiej".

Ludzie

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Ryszard Winiarski

Starosta Raciborski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].