Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tak głosowali radni Rybnika w sprawie biogazowni

Głosowanie poprzedziła dwugodzinna dyskusja. Radni pytali m.in. o kwestie innych lokalizacji oraz ewentualnych korzyści dla mieszkańców Niewiadomia, które kompensowałyby im budowę biogazowni w ich dzielnicy.

Tak głosowali radni Rybnika w sprawie biogazowni
Wyniki głosowania nad uchwałą dotyczącą m.in. dokapitalizowania spółki Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku w celu zabezpieczenia dla niej wkładu własnego na budowę biogazowni w Rybniku-Niewiadomiu

W porządku obrad Sesji Rady Miasta Rybnika znalazły się punkty dotyczące zmian w wieloletniej prognozie finansowej Rybnika oraz budżecie miasta na 2024. Jedną z zaproponowanych zmian było dokapitalizowanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku Sp. z o.o. kwotą 36,558 mln zł. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na zabezpieczenie wkładu własnego do budowy biogazowni w Rybniku-Niewiadomiu. To właśnie ta zmiana wywołała długą dyskusję, w której argumentami przerzucali się z jednej strony radni opozycji, z drugiej strony wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk, prezes Centrum Zielonej Energii Wojciech Muś oraz radni koalicji rządzącej.

Po stronie mieszkańców

Wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk przekonywał, że radni, głosując za uchwałą, staną po stronie mieszkańców, bo tych w Rybniku jest 130 tys. i to oni finansują system gospodarowania odpadami, a bez biogazowni koszty funkcjonowania systemu wzrosną. Wiceprezydent zapewnił, że śluza i podciśnienie mają uchronić mieszkańców Niewiadomia przed uciążliwościami odorowymi. Ponadto budowa instalacji zostanie poprzedzona sporządzeniem analizy geotechnicznej - dodatkowe badania gruntu mają pomóc zabezpieczyć inwestycję przed tzw. szkodami górniczymi.

Wprowadzeni w błąd

Radni Andrzej Sączek, Krzysztof Kazek i Mariusz Węglorz zwrócili uwagę, że poddawanie pod jedno głosowanie uchwały zawierającej m.in. sprawy związane z biogazownią, czy budową hospicjum, stawia radnych w bardzo trudnym położeniu. Mariusz Węglorz stwierdził, że radni, przegłosowując w przeszłości zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, zostali wprowadzeni w błąd, bo nie poinformowano ich o planach budowy biogazowni w tym miejscu. M. Węglorz apelował do radnych, by postawili się w roli mieszkańców i zastanowili, jakby się czuli, gdyby się nagle dowiedzieli, że 100-200 metrów od ich domów ma powstać biogazownia.

Wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk stwierdził, że proces uzyskiwania zgody środowiskowej na realizację takiej inwestycji wymaga 21-dniowego okresu konsultacji społecznych i wtedy będzie czas na rozmowy z mieszkańcami. Natomiast wszystkie kwestie związane ze sprawami finansowymi są realizowane za pomocą zmian w wieloletniej prognozie finansowej miasta i budżecie miasta. Moment jest tym bardziej właściwy, że spółka Centrum Zielonej Energii złożyła wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Odwaga i rozsądek

Radny Franciszek Kurpanik zauważył, że w Rybniku jest 27 dzielnic i próba znalezienia choćby jednej dzielnicy, w której biogazownia byłaby oddalona o 2 kilometry od zabudowań, przy właściwym układzie komunikacyjnym i braku sprzeciwu ze strony mieszkańców, jest skazana na niepowodzenie. - Tak, wszyscy są za ale nie u mnie, niech to jest u sąsiada. Stoimy przed wyzwaniem. Musimy coś z tymi odpadami robić. Jesteśmy w tym miejscu i w tym czasie, że naszym obowiązkiem jako rady miasta i prezydenta, jest podjęcie decyzji. Bardzo was proszę, żebyśmy wykazali się nie tylko odwagą, ale i rozsądkiem - apelował do radnych Franciszek Kurpanik.

Co by było, gdyby

Mariusz Węglorz odpowiedział, że wystąpienie radnego Franciszka Kurpanika było znakomite pod względem retorycznym, jednak dopóki nie zostaną przeprowadzone konsultacje we wszystkich dzielnicach, nie można wyrokować na zasadzie "co by było, gdyby".

Z kolei radny Karol Szymura stwierdził, że biogazownia będzie mieć charakter regionalny, dlatego powinno się wziąć pod uwagę lokalizacje poza Rybnikiem, np. w powiecie raciborskim czy wodzisławskim, gdzie jego zdaniem bez trudu dałoby się znaleźć lokalizację oddaloną o 2 km od zabudowań mieszkalnych*.

Wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk odpowiedział, że obecnie zmiana lokalizacji biogazowni nie podlega dyskusji, albowiem Niewiadom został wpisany we wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków NFOŚiGW. Z kolei radna Małgorzata Piaskowy zauważyła, że lokalizacja biogazowni z dala od Rybnika wiązałaby się z koniecznością pokrycia kosztów transportu odpadów przez rybniczan.

Żadnych benefitów nie będzie?

Radny Krzysztof Kazek zwrócił uwagę na niedoskonałość dotychczasowych konsultacji z mieszkańcami, a także na fakt, że nie przedstawiono im wymiernych korzyści, które spółka Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego mogłaby im zaoferować w zamian za kłopotliwe sąsiedztwo.

Natomiast radna Joanna Brzóska zauważyła, że Boguszowice i Kłokocin borykają się z problemem odoru, który pochodzi ze zlokalizowanej w pobliżu instalacji zagospodarowania odpadów i mieszkańcy tych dzielnic nie mają z tego tytułu żadnych benefitów. Poprosiła, by nie mówić o ewentualnych korzyściach, jak np. niższa opłata śmieciowa dla mieszkańców Niewiadomia, bo nic takiego się nie stanie.

Ostatecznie uchwały zostały przyjęte 12 głosami za, przy 7 przeciw i 4 wstrzymującyh się. Nieobecni byli radni Tadeusz Białous i Jerzy Lazar.

Zmiany w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika:

Pobierz Autopoprawka.pdf (format pdf, rozmiar ~99.91 k)

Pobierz Projekt uchwały.pdf (format pdf, rozmiar ~1.24 M)

Pobierz Uzasadnienie.pdf (format pdf, rozmiar ~287.55 k)

* Stwierdzenie radnego należy potraktować na wyrost, czego przykładem mogą być wieloletnie starania władz Raciborza o przeniesienie należącej do spółki PRD wytwórni mas bitumicznych do innej gminy.


Zobacz również:

Ludzie

Andrzej Sączek

Rybnicki radny, zawodowo związany z PGG S.A.

Franciszek Kurpanik

Radny Miasta Rybnik.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Mariusz Węglorz

Radny Miasta Rybnika.

Tadeusz Białous

Radny z Rybnika.

Wojciech Kiljańczyk

Wiceprezydent Rybnika

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~bobo1 (46.112. * .168) 23.05.2024 19:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ja proponuję postawić biogazonie w popielowie w pobliżu zabudowan kohuta i agenta 0.49