Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnicy chcieli spotkać się z europosłem Kohutem, ale jego biuro w Rybniku zostało zlikwidowane. Co wskórali u posłów Piechy, Krząkały i Fritza? [RELACJA LIVE]

Przedstawiciele rolników z naszego regionu złożyli wizytę w biurach europosła i posłów z naszego regionu. Potraktowali równo polityków Lewicy, KO, PiS  i Konfederacji. W Rybniku nie zastali ani jednego parlamentarzysty.

Rolnicy chcieli spotkać się z europosłem Kohutem, ale jego biuro w Rybniku zostało zlikwidowane. Co wskórali u posłów Piechy, Krząkały i Fritza? [RELACJA LIVE]
Rolnicy, którzy odwiedzają polityków w Rybniku. Tu chwilę przed nieudanym spotkaniem z europosłem Kohutem.

Do spotkania z europosłem Kohutem nie doszło

Rolnicy, którzy swoją wizytę w biurze europosła zapowiadali po 20 marca, doczekali się odpowiedzi i potwierdzenia. Jednak zarówno w nim, jak i na oficjalnej stronie internetowej nie ma informacji o zmianie lokalizacji biura, a dokładnie o tym, że rybnickie biuro Łukasza Kohuta w marcu zostało zlikwidowane.

Screen ze strony lukaszkohut.pl/kontakt.html wykonany w dniu 4.04.2024

W tym miejscu dodajmy, że europoseł Łukasz Kohut był w Rybniku rankiem, 4 kwietnia. O 9.00 wziął udział w briefingu prasowym w urzędzie miasta, dotyczącym starań Rybnika o tytuł Europejskiej Zielonej Stolicy.

Rolnicy z wizytą w biurze posła Bolesława Piechy

Wizyta w biurze posła B. Piechy

Okazało się, że poseł Bolesław Piecha jest niedostępny. Na miejscu obecny był Karol Szymura, dyrektor biura posła i rybnicki radny. K. Szymura był zaskoczony wizytą rolników, zaś rolnicy nie spodziewali się nieobecności posła. Przekazali, że pisali wiadomość w tej sprawie, o dzisiejszym proteście został powiadomiony również premier Donald Tusk. W związku z tym oczekiwali, że posłowie będą obecni w swoich biurach, aby się spotkać.

- Pan poseł nie znalazł dzisiaj pięciu minut dla rolnika? - pytali goście w biurze B. Piechy. Pracownik posła odparł, że ten jest nieobecny od tygodnia, a na 100% będzie w poniedziałek.

- Ale była wiadomość o proteście. My też musieliśmy odłożyć swoje inne prace, żeby tutaj przyjechać - komentowali rolnicy.

Rolnicy z wizytą w biurze posła Marka Krząkały

Do spotkania z Markiem Krząkałą nie doszło. Rolnicy rozmawiali z Łukaszem Kłoskiem, dyrektorem biura posła.

Poseł Marek Krząkała jest dziś w Warszawie w związku z posiedzeniem komisji ds. Unii Europejskiej. Rolnicy dopytywali, dlaczego posiedzenie zwołano na dziś, skoro premier z dużym wyprzedzeniem wiedział, że dziś rolnicy w całej Polsce będą odwiedzać biura poselskie, aby na spokojnie rozmawiać. Jak wyjaśniał Łukasz Kłosek, rybnicki radny i dyrektor biura posła, posiedzenia zwołuje przewodniczący komisji i do niego powinno zostać skierowane to pytanie.

- Premier obecnego rządu wiedział, że idziemy. Teraz widzimy, jak nas traktuje rząd - skwitowali politycy. Dodali, że temat jest ważny, walczą już dwa miesiące, a postępów nie ma.

Łukasz Kłosek zaproponował, by ci wrócili 15 kwietnia, aby spotkać się z nieobecnym dziś posłem.

Rolnikom nie udało się trafić do biura posła Romana Fritza

Następnie rolnicy udali się do biura posła Romana Fritza z Konfederacji. Kierowali się nawigacją, pod adres Józefa Poloka 1, jednakże biura nie znaleźli.

Rolnicy chcieli wręczyć posłom postulaty i "drobne upominki"

Spotkania w biurach poselskich to kolejna odsłona protestu rolników, którzy tym razem nie chcieli blokować dróg, a spotkać się z politykami, aby przedstawić im swoje postulaty. Przygotowali dla każdego również "drobne upominki", czyli to, co zostaje im z produkcji rolniczej. Prezent zawiera zieloną farbę - z powodu zielonego ładu, gnojówkę i obornik.

Blokady dróg

Przypomnijmy, masowe protesty rolników w Polsce i Europie rozpoczęły się w styczniu tego roku. Gospodarze z naszego regionu przyłączyli się do akcji, organizując blokady dróg w powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim:

Czego domagają się rolnicy?

Rolnicy zwracają uwagę na nieuczciwą konkurencję ze strony producentów rolnych z Ukrainy, których nie obowiązują wyśrubowane normy obowiązujące w UE, a których produkty rolne trafiają na rynek unijny. Ponadto sprzeciwiają się zapisom tzw. Zielonego Ładu, wprowadzających m.in. obowiązek ugorowania, tj. corocznego wyłączania części gruntów ornych z uprawy. Dla rolników, którzy zmagają się z tzw. głodem ziemi, oznacza to mniejszą opłacalność ich działalności.

W marcu tego roku część organizacji rolniczych zawarła porozumienie z Ministerstwem Rolnictwa, które zakładało m.in. wstrzymanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem, dopłaty do zboża, utrzymanie podatku rolnego na poziomie z 2023 roku. Z kolei 15 marca 2024 r. Komisja Europejska opublikowała projekt zmian dwóch rozporządzeń związanych z Zielonym ładem, zakładających m.in. zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów ornych w 2025. Te rozwiązania nie satysfakcjonują rolników.

Rolnicy kontynuują akcję protestacyjną, gdyż ich zdaniem porozumienia i obietnice pozostały na papierze i nie zostały wcielone w życie (więcej informacji na ten temat m.in. na money.pl).

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Łukasz Kłosek

Radny Miasta Rybnika.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kogut_myślał_o_niedzieli (188.146. * .194) 04.04.2024 13:25

Kogucik "palił wroty", bo jego szaleńcza ideologia to zagłada europejskiej ludzkości. Dawno nie było w polskiej polityce takiego cretyna.