Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rolnicy są zdesperowani. Zablokowali dojazd do autostrady A1 w Gorzyczkach [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA, WIDEO]

W ponad 200 miejscach na terenie całej Polski rolnicy zablokowali drogi. W naszym regionie gospodarze uniemożliwiają wjazd na autostradę A1 w Gorzyczkach. Protest jest kontynuacją ogólnopolskiej akcji i potrwa do godziny 16.00.

Rolnicy są zdesperowani. Zablokowali dojazd do autostrady A1 w Gorzyczkach [RELACJA NA ŻYWO, ZDJĘCIA, WIDEO]mad
Jeśli nie musicie jechać w okolice węzła Gorzyczki, lepiej go ominąć ze względu na duże utrudnienia w ruchu. Protest rolników ma się zakończyć o godzinie 16.00.

Polscy rolnicy nie ustępują w walce o swoje interesy i dlatego zorganizowali kolejną fazę rolniczego protestu. Ich celem jest zwrócenie uwagi na trudności poprzez blokowanie ulic. Główne żądania obejmują sprzeciw wobec niskich cen produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi oraz taniego importu produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Instytut Gospodarki Rolnej prowadzi interaktywną mapę, na której odnotowuje wydarzenia z całej Polski. Zarejestrowano tam co najmniej 200 takich zgromadzeń:

Pokaz siły 

- To pokaz siły, determinacji i niezadowolenia śląskich rolników - powiedział o proteście Łukasz Mura z Owsiszcz, radny powiatu raciborskiego oraz lider protestu.

W naszym regionie, w powiecie wodzisławskim, w gminie Gorzyce, doszło do blokady wjazdu na autostradę A1. Od godziny 12:00 ciągniki zablokowały drogę w okolicach węzła Gorzyczki, przemieszczając się od ronda przy wjeździe na autostradę do ronda przy wjeździe na Panattoni. W proteście uczestniczą gospodarze z powiatów raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego. Planuje się, że protest zakończy się około godziny 16.00. Dlatego jeśli nie jest to konieczne, unikajcie tego miejsca.

Poseł Jabłoński: Rząd stoi w rozkroku

Do protestujących swoje słowa skierował poseł Paweł Jabłoński. Nad bezpieczeństwem protestujących czuwają policjanci. 

- Trzeba pomagać Ukrainie, ale nie może się to odbywać kosztem polskiego rolnictwa - mówi Paweł Jabłoński. - Uważamy, że ten rząd powinien prowadzić swoją politykę w interesie polskiego rolnictwa. Myślę, że jutro to będzie jednym z tematów obrad, aby bronić polskich rolników - zapowiedział Jabłoński. - Będziemy razem z innymi posłami PiS, ale mam nadzieję, że inne kluby też do nas dołączą, wywierać presję na rząd - zapowiedział poseł z Raciborza. 

W rozmowie z mediami poseł zapowiedział, że w imieniu rolników będzie interweniował w Sejmie RP. - Chcemy, aby rząd bronił interesów polskich rolników. Każdy kraj reprezentuje swoje interesy, każdy rząd reprezentuje interesy swoich obywateli – polski rząd powinien działać w ten sam sposób - podkreślił.

Nowinom powiedział, że wcześniej, kiedy odbywało się spotkanie dotyczące problemów rolniczych w Bolesławiu, nie mógł w nim uczestniczyć z powodu posiedzenia komisji sejmowej. Przypomniał, że wówczas reprezentował go dyrektor jego biura. - Wtedy nie mogłem być obecny, ale dzisiaj jestem tutaj, z rolnikami, którzy protestują. Będziemy wspierać te postulaty - podkreślił. Na pytanie, w jaki sposób będzie udzielane wsparcie, odpowiedział, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą wywierać presję na rząd, w tym na premiera Donalda Tuska i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

- Rządzący są w rozkroku – z jednej strony deklarują obronę polskiego rolnika i ochronę przed nieuczciwymi zasadami narzuconymi przez Unię Europejską, ale niestety brakuje realnych działań. Istnieją poważne obawy, że rząd dopuści do otwarcia polskiego rynku i niekontrolowanego importu, w tym produktów złej jakości - stwierdził.

Dopytywany, czy Zjednoczona Prawica, która rządziła przez ostatnie lata, nie ma nic sobie do zarzucenia w obecnym problemie, poseł z Raciborza powiedział Nowinom, że patrząc wstecz, wiele rzeczy można było zrobić inaczej. Jednakże, jak dodał, reakcja na problemy z pszenicą, kukurydzą doprowadziła do zamknięcia granic, zaś w obliczu presji ze strony Unii Europejskiej, rząd utrzymywał swoje stanowisko. - Każdy polski rząd powinien postępować w ten sam sposób. Będziemy naciskać na obecny rząd, choć nie zgadzamy się z nim w pełni, aby stanął w obronie polskich interesów wobec UE - dodał.

Autostrada nie zostanie zablokowana

Mura szacował, że w proteście uczestniczy około 150 traktorów. Wypowiedział te słowa przy trumnie, na której przyklejono kartkę z napisem "Polskie rolnictwo". Zapytany przez Nowiny, czy to symboliczne pogrzebanie rolnictwa, odpowiedział:

"To symboliczna trumna. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli z niej korzystać, ale chcemy uświadomić tym, którzy tu przejeżdżają, co się dzieje. Bo to ktoś nas doprowadza do tej sytuacji".

Lider protestu wyraził smutek z powodu braku wsparcia ze strony polskich rządzących, którzy mogliby wspomóc rolników. Mura nie rezygnuje z walki. Ma nadzieję, że rolniczy protest przyniesie rezultaty i wreszcie ktoś usłyszy ich wołanie. Przede wszystkim, jak podkreślił, tego rodzaju zgromadzenia uświadamiają Polakom, co się dzieje i że coś nie idzie w dobrym kierunku.

Radny powiatu raciborskiego, pytany, czy podtrzymuje plan zablokowania autostrady A1 w rejonie węzła Gorzyczki w razie braku zmian, odpowiedział, że celem nie jest ciągłe utrudnianie życia Polakom. Nie dojdzie więc do zablokowania autostrady, ale wkrótce odbędzie się tzw. marsz na Warszawę. W ten sposób rolnicy chcą wymusić konkretne działania premiera Tuska i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co więcej, Mura nie wyklucza również udziału w blokadzie transportu produktów rolnych spoza Unii Europejskiej na granicy z Ukrainą, wraz z innymi rolnikami.

Górnicy: Musimy walczyć, bo inaczej zrobią z nas niewolników

W proteście udział wzięli nie tylko rolnicy, ale także górnicy i myśliwi. Przedstawiciele pierwszej grupy, WZZ Sierpień 80 KWK "Marcel" i "Chwałowice", wyrazili swoje poparcie dla protestu rolników. - Przyjechaliśmy, aby wesprzeć naszych kolegów rolników, ponieważ razem sprzeciwiamy się zielonej polityce narzucanej przez Unię Europejską. Popieramy również ich protest przeciwko zalewowi zboża na nasz rynek - powiedział nam Krzysztof Szyrocki. Przypomniał, że dwa lata wcześniej górnicy mogli liczyć na wsparcie rolników podczas blokowania torów w związku z transportem importowanego węgla na polski rynek.

- Zielony Ład dotyka zarówno rolników, jak i górników, i cały polski przemysł. Musimy się temu przeciwstawić, bo inaczej zrobią z nas niewolników - dodał Tomasz Musioł.

Rolnik: Będę palić zbożem

Adam Wojtas, rolnik z Wodzisławia Śląskiego, powiedział Nowinom, że bierze udział w proteście, aby skłonić polski rząd do działania. Dopytany o opłacalność swojego gospodarstwa, odpowiedział, że obecnie nie ma mowy o żadnej opłacalności. - Musimy dopłacać do interesu - stwierdził gorzko.

Wśród protestujących był Marian Plura, rolnik z Rudnika i jednocześnie przewodniczący Śląskiej Izby Rolniczej w powiecie raciborskim. Jako strażak OSP Rudnik, miał przy sobie ręczną syrenę, więc jego działania słychać było z daleka.

- Mamy ogromne problemy. Wczoraj chciałem sprzedać zboże, ale na skupie zaproponowano mi 620 zł za tonę. 620 złotych? Wolę spalić to zboże w piecu, bo wyjdzie taniej niż zakup węgla. Będę musiał tak zrobić, to jest grzech, ale nie dam ponad 1000 złotych za węgiel, kiedy zboże sprzedaję za 620 zł - powiedział Plura.

Wyraził nadzieję, że rolnicy doczekają się zmian, które uczynią rolnictwo opłacalnym. - Unia chce zniszczyć naszą zdrową żywność - dodał gorzko.

Druga odsłona

To druga odsłona protestu w naszym regionie. Wcześniej rolnicy blokowali drogę krajową nr 45 w powiecie raciborskim, przejeżdżając z Rudnika do Zabełkowa. W tamtejszym proteście, jak wyliczał Mura, uczestniczyło około 150 traktorów. Więcej: Rolnicy wyjechali na ulice powiatu raciborskiego. Walczą o przetrwanie gospodarstw [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]. O swoich problemach mówili również na spotkaniu w Bolesławiu: Chleb za 50 zł? Rolnicy chcieli opowiedzieć posłom, dlaczego protestują. Tylko jeden przyjechał ich wysłuchać.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Łukasz Mura

Radny Powiatu Raciborskiego

27 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obeznani (188.146. * .80) 29.02.2024 08:02

Ten atak na polskie rolnictwo, ukraińskimi płodami rolnymi, jest sponsorowany przez Niemcy i ma na celu skłócenie Polski z Ukrainą..
Teraz polscy rolnicy placą za niemieckich eko-szaleńców.

~KoniecPisuNastąpiłWreszcie (188.164. * .16) 28.02.2024 21:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Raduje mnie psorów ból d***y
im więcej głupot piszą tym bardziej mnie to cieszy, że szkodniki z pis-u już nigdy nie będą rządzili naszym biednym krajem

~Platformiany_mem (188.146. * .80) 28.02.2024 18:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wczorajszy protest zgromadził ok.50 tys ludzi. Według kłamliwej TVN i obłąkanego czaskoskiego było 10 tys(śmjech na sali).Bylo wspaniale. Widzialem także górników z KWK Knùrow, Wujek, Jastrzębie-Bzie, Pniówek, za co bardzo dziekuje. O dziwo mieszkancy Warszawy bardzo przychylnie i z transparentami popierajacymi ten uciążliwy dla nich protest.
Wczorajszy protest był bardzo lagodny, bez traktorów i beż specjalnej mobilizacji.
Następny, 6 marca to już jedzie cała SOLIDARNOŚĆ i bedzie zablokowana Warszawa przez kilka tysiecy traktorów.

~DDDDD (83.22. * .175) 26.02.2024 19:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tusek jutro sp..........dala ponoć do Pragi czyżby wystraszył się marszu rolników?Co to za szef rządu nic tylko się śmiać

~Przemoo (91.224. * .43) 26.02.2024 15:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

tuSSk zakazał TVNowi i TVP mówienia o tym że społeczeństwo europejskie ma juz dość lewicowych szaleńców. A w Brukseli dzisiaj bardzo grubo!!!
Do zobaczenia jutro w Warszawie.

~noooo (188.137. * .26) 26.02.2024 13:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Faktycznie na stronach internetowych TVN ani słowa o Brukseli, a tam opony, gaz łzawiący i armatki wodne.

~Prorot (46.204. * .54) 26.02.2024 11:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dzisiaj znowu wielka awantura w Brukseli. TVN milczy na ten temat, jedynie TV Republika pokazuje to co się dzieje w Brukseli.
Jutro wielka manifestacja w Warszawie.

~Brodaty_Hyniek (91.224. * .43) 21.02.2024 12:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W ukraińskim rolnictwie sterowanym przez Niemcow i innych oligarchów z Europy Zachodniej, stosowane są niestety środki ochrony roślin, jakie w Polsce są zakazane od 25 lat!!!
Jak UE nie rozpadnie się, to przez tą ukraińską żywność, u onkologów będą pełne gabinety pacjentów.
JAK NAJSZYBCIEJ MUSIMY OPUSCIĆ UE.

~Boris_Vódka (46.204. * .175) 21.02.2024 11:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na Ukrainie włascicielami tych wielkich Agroholdingów, produkujacych śmjerć, są niemcy holendrzy amerykanie francuzi.
SPYTAJCIE TYCH WŁASCICIELI AGROHOLDINGÓW CZY ZJEDLI BY CHLEB ZE SWOICH ZBÓŻ?
Oni jedzą produkty z Polski a nam wciskają zatrute zboża z Ukrainy.
Jak najszybciej trzeba doprowadzić do referendum w sprawie wyjscia Polski z UE.

~Kierowcaaaau (188.0. * .178) 21.02.2024 05:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Fiatem Punto z 2003 roku łyso ci ? Nie każdego stac na nowe auto jak to rolników czy górników

~hanys_z_rolszułami (193.169. * .48) 20.02.2024 19:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Kierowcaaau (5.173. * .152)
Piszesz :
"Oj biedactwa ... Traktory i inne maszyny z zdjęć kosztują więcej niż konkretny dom nie mówiąc o ich gospodarstwach wielkości boisk piłkarskich "
A czym ty jeździsz ?
Maluchem Fiatem czy Polonezem ?

~Wolcat (46.204. * .106) 20.02.2024 18:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo rolnicy.
Teraz trzeba doprowadzić do referendum w sprawie wyjścia Polski z UE i będzie pięknie.

~Orban (80.49. * .189) 20.02.2024 18:30
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia danych osobowych

~Zastanówciesię123 (83.30. * .163) 20.02.2024 17:54
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wieśniaki i Świniopasy widać że z obory wyszli bo im słoma z bótów wyłazi.Co to za hasła??? "Putin zrób porządek z....." i czerwona flaga wstyd!! przecież tym prokurator powinien się zainteresować,gdyby nie Unia to by te Woły dalej Esiokami po polu jeździły.

~Z12341 (195.88. * .101) 20.02.2024 17:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A zdjęcie gdzie gościu jedzie z radziecka flagą i wzywa do zrobienia porządku z Bruksela, Ukraina i polskim rządem to jest skandal

~Kierowcaaau (5.173. * .152) 20.02.2024 15:19
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oj biedactwa ... Traktory i inne maszyny z zdjęć kosztują więcej niż konkretny dom nie mówiąc o ich gospodarstwach wielkości boisk piłkarskich a teraz utrudniają innym życie ja również pracuje mam dzieci obowiązki i dla czego przez was nie mogłem normalnie pracować jestem kierowcą a wy utrudniacie moją pracę swoimi protestami macie problem do polityki to pod urzędy a nie na drogi jaki traktor był dziś pod którym kolwiek urzędem w Rybniku czy Wodzisławiu żaden ! Lepiej utrudniać życie normalnie pracującym ludziom bo my wam nic po za klaksonem nie zrobimy. A górnicy następnym razem proszę protesty robić na polach uprawnych...

~Obserwator1234 (5.184. * .244) 20.02.2024 14:36

Brawo Łukasz Kohut!

~Klaudyn (46.204. * .4) 20.02.2024 14:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No to tusk ma problem!!!
Do strajku rolników w Wielkopolsce dołaczyli policjanci, ktorzy wywiesili transparenty popierajace rolników.
Precz z komuną!!!

~Adek7_ (37.248. * .22) 20.02.2024 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak się nie opłaca to na etat zapraszamy ! Eko okna w Wodzisławiu Śląskim potrzebują dużo pracowników. Każdemu tylko daj jak nie górnicy to rolnicy.

~luxverit (91.224. * .43) 20.02.2024 14:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ostatni raz takie olbrzymie strajki rolników byly za komuny!!!
Historia się POwtarza. Rolnicy znowu przeciwko komunistom.

~Zaladunek (46.204. * .25) 20.02.2024 13:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rolnicy trzymajcie się! Za niedlugo dołaczą do was inni POLACY.
Jest szansa rozwalić tą szaleńczą POlitykę eurokołchozu i komunustów z PO.

~nie_lubię_pis (193.169. * .48) 20.02.2024 12:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Pytający1 (46.134. * .88)
"Od kiedy te towary do nas wjeżdżają? Kto jest za to odpowiedzialny? "
pis

~Pytający1 (46.134. * .88) 20.02.2024 12:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To jest obłuda… Od kiedy te towary do nas wjeżdżają? Kto jest za to odpowiedzialny? Nieprawdopodobne.

~Klapek (46.204. * .106) 20.02.2024 12:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Mimo utrudnień POPIERAM i wkrorce do was dołącze.
Trzeba jak najszybciej uciekać z UE, bo nie pożyjemy zbyt długo, jak zaczniemy żreć to co nam każą marksistowsko-leninowscy szaleńcy.

~PijanySkrzat (51.68. * .53) 20.02.2024 12:35
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Pozdro_rolnicy (46.204. * .106) 20.02.2024 12:02
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

BRAWO ROLNICY!!!
Rozp...dolcie ten rząd i całą UE.
Dzisiaj wracaliśmy z pracy z Czech po nocnej zmianie i mimo że byliśmy pół godziny w plecy przez blokady, to cały autobus pozdrawiał rolników i trzymał za nich kciuki.

~pracownik_produkcji (155.133. * .21) 20.02.2024 11:46
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

starczy zobaczyć uśmiechnięte miny rolników oraz sprzęt którym blokują drogi w Gorzyczkach żeby zrozumieć o co chodzi