Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 700 lat tradycji, czyli Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach

W tym roku w uroczystej procesji wzięło udział około 100 koni wraz z jeźdźcami. O 13.00 wraz z dźwiękiem dzwonów kościelnych rozpoczęła się procesja, a jej zwieńczeniem były "wyścigi" na okolicznych polach. W dalszej części obchodów odbyły się uroczyste nieszpory, a wieczorem w restauracji REGE pożegnano czas postu i rozpoczęto okres zabaw tanecznych.

Ponad 700 lat tradycji, czyli Wielkanocna Procesja Konna w BieńkowicachEwa Paskuda
Koniarze z całej okolicy wzięli udział w uroczystej procesji

Według historyków, tradycja bieńkowickiej procesji konnej trwa już przeszło 700 lat! Jak to więc wyglądało kiedyś? Skąd wzięła się ta tradycja?

"Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach.

Czas procesji jest ustalony prawem tradycyjnego zwyczaju. Odbywa się ona w Poniedziałek Wielkanocny od godz. 12.30 najwyżej do 16.00. Przed procesją nasi tzw. koniorze mają bardzo dużo pracy przy przygotowaniu koni do udziału w procesji.

Jeźdźcy słysząc pierwszy dzwon gromadzą się pod kościołem. Tu następuje ustawienie się parami, wedle obowiązującego zwyczaju. Jako pierwsi jadą jeźdźcy w kolorowych strojach, niosą szarfy i sztandary. Następnie jedzie trójka jeźdźców z krzyżem opasanym czerwoną stułą.Od wielu lat krzyż trzymie Pan Alfred Grzybek. Pozostali jeźdźcy jadą znów param, a pośrodku wóz. Na wozie śpiewający chór mężczyzn. Pięczę nad porządkiem tradycyjnie sprawuje Ochotnicza Straż Pożarna w Bieńkowicach.

Z dźwiękiem dzwonów o godzinie 13.00 wyrusza kawalkada rozśpiewanych jeźdźców drogą w kierunku Bojanowa, a w połowie drogi kierują się na północ, pośród bieńkowickich pól, kierując się do kaplicy św. Urbana. W tym miejscu schodzą z koni i się modlą. Później dosiadają konie i jadą droga graniczną do drogi skręcającej w pola bieńkowickie, przekraczając następnie tory kolejowe i kierując się do "Chechłowa". Tam odbywają się wyścigi. Po wyścigach udają się w kierunku kościoła. Uczestnicy oddają w opiekę swe konie i udają się do świątyni przed sam ołtarz. Najstarszym jeźdźcem jest pan Gerard Stoszek z Bieńkowic, który miał zaledwie osiem lat, gdy w 1961 r. dosiadł konia i zmierzył się w wyścigu ze starszymi i bardziej doświadczonymi jeźdźcami.

Nie wiadomo od kiedy ten zwyczaj bierze początek. Według historyków po raz pierwszy procesja odbyła się już w 1313 roku podczas sprzedaży ziemi przez jednego z właścicieli. Syn Zygota, po śmierci jego ojca Jescho, właściciela miejscowych dóbr, wydzielił swoją część spadku tj. jedną trzęcią dworu w tym pola, łąki, lasy i stawy, z pozostałej części należącej do proboszcza Piotra z Gliwic.

Przez wieki w Poniedziałek Wielkanocny rolnicy mieli trochę wolnego czasu. I objeżdżali pola, sprawdzali miedze, dzielili działki. Stąd wziął się ten piękny zywczaj."

W galerii zdjęć można znaleźć materiały, które przedstawiają obchody Wielkanocnego Poniedziału w Bieńkowicach sprzed 60 lat.

Powyższy tekst oraz zdjęcia archiwalne pochodzą z artykułu napisanego i udostepnionego przez założyciela strony "Bieńkowice - wieś z charakterem" - Szymona Piechaczka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].