Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Ogród Zmysłów”, czyli ekopracownia pod chmurką powstała przy ZPSWR w Wodzisławiu Śląskim

Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. to największa w powiecie wodzisławskim i jedna z większych w regionie placówek zapewniających usługi edukacyjne dzieciom i młodzieży o specjalnych potrzebach.  Lekcje w tej wyjątkowej szkole będą jeszcze bardziej atrakcyjne i interesujące. A to za sprawą "Ogrodu Zmysłów" jak nazwano ekopracownię "pod chmurką".

„Ogród Zmysłów”, czyli ekopracownia pod chmurką powstała przy ZPSWR w Wodzisławiu Śląskimwww.powiatwodzislawski.pl
„Ogród Zmysłów” przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim powstawał od lipca. Przedsięwzięcie kosztowało ok. 81 tys. zł

- „Ogród Zmysłów” przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim powstawał od lipca. Przedsięwzięcie kosztowało ok. 81 tys. zł. Na jego realizację szkoła pozyskała wsparcie finansowe w kwocie prawie 65 tys. zł. Reszta – ok. 16 tys. zł – stanowił wkład własny. W ramach projektu na terenie ZPSWR powstała altana wyposażona w stoły oraz ławy. Przestrzeń pod nią została utwardzona (wybrukowana), a woda deszczowa z dachu jest odprowadzana do specjalnego zbiornika i będzie wykorzystywana do podlewania. Na terenie ogrodu powstały też grządki kwiatowe, podwyższona rabata, zbiorniki na kompost, a także inspekt-rozsadnik - informuje wodzisławskie starostwo powiatowe.

Nauka na wolnym powietrzu

- Ekopracownia pod chmurką jest miejscem, gdzie wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim z różnymi niepełnosprawnościami będą mogli nie tylko obserwować przyrodę, ale również uczyć się na wolnym powietrzu. Poprzez praktyczne działania uczniowie zadbają też o lokalne środowisko. Nic więc dziwnego, że oficjalne oddanie ogrodu do użytku przyciągnęło w okolice wewnętrznego dziedzińca szkoły znaczną część szkolnej społeczności. Symbolicznego przecięcia wstęgi do pracowni dokonała wicestarosta Kornelia Newy wspólnie z dyrektorem ZPSWR Józefem Pierzgą. Szef szkoły w krótkim przemówieniu podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tak atrakcyjnego zagospodarowania dotąd z rzadka wykorzystywanej w celach edukacyjnych przestrzeni szkolnej. Słowa szczególnej wdzięczności skierował do dwójki pracowników: Marcina Kazka oraz Aleksandry Tatarczyk-Sobek, którzy nie tylko przygotowali wniosek o dofinansowanie do WFOŚ, ale przedsięwzięcie zrealizowali - czytamy na stronie starostwa powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Starostwo informuje, że „Ogród Zmysłów” to nie pierwsza tego rodzaju inicjatywa szkoły. - Niemal dokładnie 10 lat temu szkoła jako jedna z pierwszych placówek w regionie wzbogaciła się o zieloną pracownię wyposażoną w nowoczesny sprzęt multimedialny. Wówczas w jednym pomieszczeniu została stworzona część multimedialna, wyposażona m.in. w tablicę interaktywną, wizualizer, urządzenie wielofunkcyjne, mikroskop z wbudowaną kamerą oraz drukarkę 3D, którą podarowało Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim. W drugiej części powstała sala relaksacyjna dla głębiej upośledzonych wychowanków, w której moli odpocząć i zrelaksować się. Trzecie pomieszczenie stanowiła sala warsztatowa, w której uczniowie uczyli się wykorzystywania surowców wtórnych - czytamy na stronie www.powiatwodzislawski.pl

Trzecia zielona pracownia otwarta w tym roku w szkołach prowadzonych przez powiat

- „Ogród Zmysłów” to już trzecia w tym roku zielona pracownia w szkołach prowadzonych przez Samorząd Powiatu Wodzisławskiego, jaka powstała z udziałem środków WFOŚ. Wcześniej uruchomiono m.in. „Ekobiom” w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim oraz „Eko-Strefę” w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych „Na Skalnej” w Rydułtowach. Wszystkie trzy pracownie – łącznie z dzisiaj otwartą w ZPSWR – kosztowały ponad 200 tys. zł, z czego środki zewnętrzne stanowiły aż 93% niezbędnych nakładów - informuje starostwo powiatowe.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.

Więcej informacji

https://www.powiatwodzislawski.pl/ogrod-zmyslow-czyli-ekopracownia-pod-chmurka-powstala-przy-zpswr.html

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].