Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ta sytuacja mogła zdarzyć się również u nas. 16-letnia Marysia ukarana za sprzedaż wiśni z sadu dziadka. Główny Inspektor Sanitarny zmienia decyzję

Ta sytuacja mogła wydarzyć się w każdym powiecie. Często widujemy osoby sprzedające warzywa czy owoce na terenie naszych gmin. Tymczasem w Lubnie kontrolerzy sanepidu ukarali ojca 16-latki mandatem za sprzedaż owoców. Sprawa trafiła do sądu. Teraz Główny Inspektor Sanitarny będzie wnioskować w sądzie o zastosowanie łagodniejszego środka, zaś osoby, które dokonały kontroli zostaną oddelegowane do innych obowiązków. 

Ta sytuacja mogła zdarzyć się również u nas. 16-letnia Marysia ukarana za sprzedaż wiśni z sadu dziadka. Główny Inspektor Sanitarny zmienia decyzjęFreepik
Urzędnicy sanepidu ukarali 16-latkę za sprzedaż owoców. Zdjęcie podglądowe.

Kilka dni temu media ogólnopolskie informowały o sprawie nastoletniej Marysi, która postanowiła sprzedać wiśnie z sadu dziadka, aby zarobić na szkolną wycieczkę. Sytuacja mocno się skomplikowała, kiedy stoisko odwiedzili przedstawiciele sanepidu i chcieli nałożyć mandat na opiekuna dziewczyny. Ojciec mandatu nie przyjął i sprawa została skierowana do sądu (opracowanie na podst. https://www.money.pl/gospodarka/sanepid-ukaral-nastolatke-za-sprzedaz-wisni-jest-zwrot-akcji-6940670694586976a.html).

Nie brakuje krytycznych komentarzy

Po nagłośnieniu sprawy nie brakowało krytycznych komentarzy. Sytuacja jest zgodna z przepisamy, jednak ukaranie dziewczyny za sprzedaż wiśni zostało przez opinię publiczną oceniona negatywnie.

Nie brakuje głosów dotyczących samej idei takich kar:

  • Czy karanie kogoś, kto nie czeka na pieniądze z zasiłku tylko próbuje zarobić pieniądze i wydać je lub zatrzymać dla siebie jest zgodne z ideą państwa demokratycznego?
  • Czy tego typu postawa urzędników nie jest antypedagogiczna w stosunku do tak młodej osoby?

Niektóre komentarze pojawiające się w środowisku rolniczym i nie tylko zwracają uwagę na właściwość takich przepisów. Pojawiają się głosy, że jest to spuścizna po okresie komunistycznym, gdzie każda indywidualna inicjatywa była uważana za wrogą państwu. Czy takie wartości leżą u podstaw normalnego państwa? Komentarze dotyczą zarówno sensu istnienia przepisu, jak i postawy samych kontrolujących. 

Główny Inspektor wydaje oświadczenie

Do sprawy odniósł się Główny Inspektor Sanitarny, który w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej zaznaczył, że podjęte przez kontrolerów środki nie były współmierne do przewinienia. 

- Po gruntownej analizie oraz zbadaniu wszystkich okoliczności dotyczących zdarzenia ukarania mandatem 16-latki w Lubnie (pow. wałecki) informujemy, że w ocenie Głównego Inspektora Sanitarnego podjęte wówczas przez kontrolerów środki nie były współmierne do przewinienia. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałczu zawnioskuje w postępowaniu sądowym o zastosowanie łagodniejszego środka, jakim jest pouczenie. Zdecydowano także o oddelegowaniu do pełnienia innych obowiązków kontrolerów bezpośrednio uczestniczących w tej sprawie - czytamy w komunikacie GIS.

Będzie instrukcja postępowania w podobnych zdarzeniach

Główny Inspektor Sanitarny informuje również o instrukcji, którą otrzymają wojewódzkie i powiatowe stacje.

- Ponadto wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymają instrukcję postępowania w takich zdarzeniach. W przypadku proprzedsiębiorczych drobnych inicjatyw, zwłaszcza podejmowanych przez najmłodszych, podstawą powinno być edukowanie o potencjalnych zagrożeniach i zastosowanie pouczenia, nie zaś karanie mandatem - czytamy w komunikacie na stronie www.gov.pl/web/gis

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Żyd_Maj (176.125. * .153) 14.09.2023 14:27
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JulianLeamur (193.200. * .16) 14.09.2023 12:24

NowyTomek (5.173. * .250) dobrze wiesz, że tu linków nie wpuszczają. A w sieci są zdjęcia straganu i widać na nich cały zestaw towarów [a nie tylko "wisienki z sadu dziadka"]. Dziennikarze z Wałcza i ukarany sklepikarz, robiąc ten dym, położyli trochę "sprawę", bo mogli podłożyć jakieś sztockowe zdjęcie, sprzed losowego gospodarstwa rolnego. Każde honoratkowo potyka się jednak, regularnie, o niezawiązane sznurowadła.

~ZmotoryzowanyPatrol (5.173. * .103) 14.09.2023 01:14

Wszędzie szukają,kasy - karać, karać karać: za własną inicjatywę, za przesiębiorczość a nawet za hobby (ostatnio prezydent podpisał ustawę o obronie gdzie wprowadzono zakaz fotografowania, filmowania obiektów strategicznych - do których zaliczono kolej, infrastrukturę kolejową, dworce - szukają szpiegów w miłośnikach kolei, youtuberach a sami nie potrafią upilnować granicy przed helikopterami, balonami i rakietami). Rolników za sprzedaż własnych plonów nie ruszyli - bo to za duża siła, ale niepełnoletnią dziewczynę czy starszą babcię dorabiającą do głodowej emerytury to owszem.

~NowyTomek (5.173. * .250) 13.09.2023 17:29

@julian leamur
Nie ma to jak mafia partyjna, co tam mała lokalna mafia Vatowska, zrobi się z nią szybko porządek.
Banaś pokazał ile można nakraść na Covidzie , następne mld poszły za lewe wizy dla ciapatych, a to tylko z tego tygodnia informacje.

W sieci jest te twoje wielkie stoisko, parasol , krzesło, stolik..no całe zorganizowane przedsiębiorstwo dosłownie.

~JulianLeamur (193.200. * .16) 13.09.2023 16:35

I jeszcze jedno - artykuł to kolejne z wieluset już przekłamań, na temat tej sytuacji: SANEPID nie ukarał tam mandatem tej szesnastolatki, ale jej ojca - właściciela sklepu i terenu, na którym młoda prowadziła sprzedaż produktów. Tak się tworzy HUGA-BUGA na bazie "głuchego telefonu", którym usprawiedliwić można wszelkie "kolorowanki"

~JulianLeamur (193.200. * .16) 13.09.2023 16:28

... a reszta "myślicieli" z mafii vatowskiej? :)))))

~Xxzq (195.88. * .100) 13.09.2023 15:18

~JulianLeamur jest z Pisu

~JulianLeamur (193.200. * .16) 13.09.2023 14:58

Nie przekręć się ze złości. Napisałem tylko, że prawdopodobnie drugiemu sklepikarzowi, w tamtej wiosce, nie spodobał się sprytny sposób na sprzedaż, poza kasą fiskalną i tyle :) Reszta to dorobiona legenda. To nie było "dziecko, które ze stoliczka, przy gospodarstwie, sprzedawało wisienki", ale pełnowymiarowy stragan, urządzony pod sklepem rodziny handlowców. Zagadką pozostaje, dlaczego akurat SANEPID ruszył na nich, by sprawdzać książeczkę i badania :))))))

~Adrianna (159.205. * .237) 13.09.2023 13:03

@JulianLeamur idź wyślij swoja leniwą córeczkę niech postoi na parkingu i coś sprzeda, a potem oddaj cały zarobek w podatkach , podziel się

~Adrianna (159.205. * .237) 13.09.2023 12:44

Bezczelna smarkula pokazała, że jest zaradna życiowo i przedsiębiorcza, dlatego system postanowił ją usadzić i nauczyć pokory.

Ale jest druga strona medalu, pamiętajcie urzędasy, że korporacje was wykopią pod most.

~JulianLeamur (193.200. * .16) 13.09.2023 12:42

Tamta sprawa nie była taka "klarowna", jak by chciały media. Ktoś z konkurencji się, prawdopodobnie, wnerwił, bo posadzili dziewczynę na straganie, na parkingu sklepu spożywczego, należącego do jej ojca. Dali jej wagę, skrzynki z owocami, jakieś miody i inne przetwory. Miała to sprzedawać ze stoliczka, poza sklepem. Z egzaltowanych artykułów i wpisów fejsbukowych nie wynikało, czy dali jej też kasę fiskalną :) Taki tam, standardowy zatarg sklepikarzy, ale ars poetica dziennikarzom kazała wytworzyć "wierszówki" o dziecku, zarabiającym na koniki, zbiorami w sadzie dziadka.