Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Masowe śnięcie ryb w Krowiarkach. Co jest przyczyną?

Odpowiedź mają przynieść wyniki badań wody, choć w wiosce przypuszczają, że być może chodzi o przyduchę. Nie wykluczają jednak także innych przyczyn. Łącznie zebrano tam kilkaset karpi.  

Masowe śnięcie ryb w Krowiarkach. Co jest przyczyną?
W Krowiarkach zebrano kilkaset śniętych ryb

Pierwsi spacerowicze o nieciekawej sytuacji zaczęli informować wieczorem 27 czerwca, bo nie widząc jeszcze, co dzieje się na małym stawie w Zielonym Centrum w Krowiarkach, czuli fetor. Później zlokalizowano przyczynę tego zapachu – to masowe śnięcie ryb. - Ciężko powiedzieć o ilu kilogramach mowa, ale było to kilkaset karpi - wylicza w rozmowie z Nowinami Szymon Bolik, radny powiatowy z Krowiarek, członek rady sołeckiej i zapalony wędkarz.

Co jest przyczyną tej sytuacji? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wkrótce woda ma przejść badanie, które wykona firma z Lędzin. Jak słyszymy, w wiosce przypuszczają, że być może chodzi o przyduchę. To zjawisko, które polega na znacznym zmniejszeniu ilości tlenu, co może prowadzić do masowego wymierania organizmów znajdujących się w wodzie – m.in. ryb.

- Nigdy nie mieliśmy problemu z przyduchą, choć może karpie namnożyły się nadmiernie i zaczęło brakować powietrza. Ale trudno ocenić, czekamy na wyniki badań wody - mówi Bolik.

Śnięte ryby zostały już wywiezione z Krowiarek

W akcję ratunkową zaangażowali się strażacy z OSP Krowiarki, członkowie Koła Wędkarskiego Karaś, a gminę reprezentował sekretarz Gabriel Kuczera. Uruchomiono trzy aparaty napowietrzające. Bolik zaznacza, że znamienne w tej sytuacji, jeśli mowa o przydusze, było zachowanie ryb, bo część tych średnich, podpływała do brzegu i łapczywie łapała powietrze, zaś po uruchomieniu maszyn te ruchy ustały.

- Liczymy, że to przyducha, ale nie wykluczamy także skażenia wody. Trudno ocenić. Choć w przeszłości pojawiały się sygnały, że woda po opadach deszczu, a te przeszły w ostatnich dniach nad regionem, nie była najlepszej jakości, bo coś do niej spływało z różnych kierunków - zaznacza.

Okazuje się jednak, że Krowiarki nie są jedyne, gdzie w ostatnim czasie odnotowano masowe śnięcia ryb. Organizacja „Ratuj Ryby” poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych o podobnej sytuacji w jeziorze Kowalskim w gminie Pobiedziska (w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim). - Padły szczupaki, leszcze, płocie, węgorze, okonie, małe sumy europejskie - podano. Wyłowiono tam około 300 śniętych ryb.

Z kolei w przypadku jeziora Zbąszyńskiego w Zbąszyniu (miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim) wiadomo, że przyczyną jest przyducha. O czym tamtejszym mediom powiedział Damian Żukrowski, oficer prasowy KP PSP w Nowym Tomyślu i burmistrz Tomasz Kurasiński. - Przyczyny były naturalne. Śnięte ryby w jeziorze Zbąszyńskim są pokłosiem tak zwanej przyduchy. Takie rzeczy mogą się pojawić, bo nie mamy wpływu na pogodę. Nie ma zagrożenia, że coś do jeziora wyciekło, co mogłoby spowodować zagrożenie - przyznał burmistrz cytowany przez "Nowy Tomyśl Nasze Miasto".

Ludzie

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Szymon Bolik

Radny Powiatu Raciborskiego

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Oskarżyciel2277 (46.204. * .205) 30.06.2023 00:09

Zapytajcie się tych co "karmią" te ryby wsypują do stawu jakieś trucizny a potem udają niewiniątka

~Idoprzodu (185.126. * .213) 29.06.2023 17:33

a wiceprezesem orlena jest przedszkolanka o prezesie z Pcimia już nawet nie wspominam

pis na szczęście się konczy to widać i czuć

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 29.06.2023 16:45

do poniżej masz rację to wina Tuska, Merkel i tego że unia złodziejom z PiS uaru okradać się nie daje a w firmach państwowych zatrudniono kościelnych dyletantów - np na grubie gdzie robiłem dyrektorem jest katolik po szkole kucharskiej a we kościelku faryzeuszowym na rynku w Raciborku do mszy ubol służy . Jamynt i więcej takich tumanuf !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~Do_POniżej (46.134. * .63) 29.06.2023 11:24

Donald Weber , był w PObliżu, na sPOtkaniu przed wyborczym. Tyle się nagadał o programie peło, aż mu w gardle zaschło i odkrząknął rtęcią , prosto do stawu i się POrobiło.

~Wefa_____ (185.126. * .213) 29.06.2023 10:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

niedawno zbierali ptaki na polderze,potem koty z ptasią grypą, teraz śnięte ryby na dodatek dzieci też nie chcą się rodzić
dziękujemy ci pis za te wszystkie "atrakcje"