Radość w stajni państwa Hercog z Zawady. Dziś urodził się źrebak [ZDJĘCIA]

Długo oczekiwany źrebak o imieniu Favoletta przyszedł na świat dziś około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy i zadowolenia. Podobnie jak rodzina Herzog, dla których jest to pierwsza taka sytuacja w ich stajni.

Radość w stajni państwa Hercog z Zawady. Dziś urodził się źrebak [ZDJĘCIA]
Pani Nicol z długo oczekiwanym źrebakiem o imieniu Favoletta, który przyszedł na świat dziś około 4.30 rano. Jego mama Fairy Tale nie kryje dumy. Fot. Fryderyk Kamczyk

Państwo Aneta i Tomasz Hercog od dawna zajmują się hodowlą. Najpierw były to tylko psy. Później doszły konie, dla których prowadzą "hotel". Pierwszy koń państwa Hercog miał na imię Aluzja. Pasję do koni odziedziczyły też trzy córki, zaś jedna z nich to prawdziwy ekspert i fachowiec z uprawnieniami. Koń jest własnością pani Aleksandry Bagińskiej, który jest trenerem ujeżdżania koni.

W stajni państwa Hercog było dotychczas 7 zwierząt. Dziś rano pojawiła się długo oczekiwana dziewczynka o imieniu Favoletta. Jej matka Fairy Tale nie kryła radości, tym bardziej, że źrebak powinien pojawić sie na świecie już miesiąc temu.

Długo oczekiwana dziewczynka o imieniu Favoletta i jej matka Fairy Tale. Fot. Fryderyk Kamczyk

- Od miesiąca mieliśmy codziennie dyżury, które trwały 24 godziny, były też kamerki. Jest to pierwszy koń w naszej stajni, którym się opiekujemy i który spodziewał się "dziecka". Trochę nas niepokoił fakt, że konik tak długo nie przychodził na świat - mówi Aneta Hercog.

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i źrebak jest już bezpieczny przy mamie. Pani Anecie w prowadzeniu gospodarstwa pomagają córki, jedna z nich to prawdziwy fachowiec, posiada stosowne uprawnienia i nie kryje miłości do tych zwierząt.

- Od drugiej klasy gimnazjum jestem związana z tymi cudownymi zwierzętami, to właśnie wtedy rodzice zdecydowali się,  że będziemy mieli konia i tak zaczęła się moja przygoda - mówi pani Nicol Hercog.

Mama Fairy Tale nie kryje miłości do córkI. Fot. Nicol Hercog

Jak są koszty takiej pasji?

Jak mówi pani Aneta najniższe koszty to zakup konia. Podejmując decyzję musimy jednak pamiętać, że żywa istota to nie samochód czy zabawka, którą można pozostawiać bez opieki.

- Codziennie (jeśli pozwala pogoda) nasze konie są na wybiegu. W okresie wiosenno - letnim czasem wstajemy już o piątej rano aby je nakarmić, później obiad, kolacja. Trzeba również codziennie dbać o porządek w stajni. To ciężka praca. Oczywiście można tak jak nasi znajomi zlecić opiekę nad zwierzętami profesjonalistom - mówi pani Nicol.

Miesięczny koszt utrzymania konia to minimum 500 złotych. Trzeba mieć siano, słomę i odpowiednie pożywienie. Konieczny jest również wybieg.  Drogie są jednak sprzęty dodatkowe. Jak podkreśla pani Aneta, samo siodło to około 10 tysięcy złotych.

Pani Nicol i pierwszy koń państwa Herzog - Aluzja. Fot. Fryderyk Kamczyk

Jak zachęcić ludzi do zwierząt?

- Bardzo się cieszę, że moje dzieci zamiast siedzieć na okrągło w sieci, kochają zwierzęta. Zachęcam wszystkich do posiadania zwierząt, niekoniecznie koni. To może być pies, kot, kura, królik. Konie są obecnie modne, nie dziwię się, bo to bardzo fajne zwierzęta - mówi pani Hercog.

Mała Fawoletta odpoczywa. Fot. Nicol Hercog

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].