Warto upowszechniać uprawę ziół. MRiRW zachęca
W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie pn. Siejmy zioła, mające na celu upowszechnianie uprawy ziół w codziennym życiu.
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w spotkaniu wzięli udział sekretarz stanu Lech Kołakowski oraz dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowego Instytutu Badawczego Rafał Spachacz. Uczestniczyli także dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin Nina Dobrzyńska oraz pracownicy Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin.
Uprawa ziół w Polsce
- Dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB Rafał Spachacz podkreślił, że od wielu lat Polska jest jednym z głównych producentów ziół w Europie. Rosnące zainteresowanie medycyną naturalną, a w szczególności ziołolecznictwem oraz nowoczesny przemysł spożywczy, kosmetyczny i farmaceutyczny stymulują dalszy rozwój tego sektora produkcji rolnej w naszym kraju. Potrzebne są bowiem duża ilość surowca zielarskiego o wysokiej i wyrównanej jakości oraz innowacyjne technologie, które są stosowane w jego przetwórstwie i w produkcji leku roślinnego - czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Działalność Instytutu
- Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – PIB w Poznaniu to jedyna tego typu jednostka badawczo-rozwojowa w Polsce, zajmująca się problematyką zielarską już od ponad 75 lat. W odpowiedzi na nowe wyzwania branży zielarskiej w 2022 r. zainaugurowano w Instytucie działalność Programu Zielarskiego. Ma on na celu popularyzację wiedzy o roślinach leczniczych i przyprawowych, upowszechnianie wyników badań naukowych i wdrożeniowych prowadzonych w Instytucie oraz merytoryczne wsparcie i doradztwo skierowane do rodzimych producentów rolnych.
Instytut dysponuje doświadczoną kadrą naukową oraz bogatą i nowoczesną infrastrukturą umożliwiającą wielokierunkowe badania botaniczne, agrotechniczne, hodowlane, fitochemiczne, mikrobiologiczne, biotechnologiczne i wiele innych. Od wielu lat realizowane są tu badania nad wprowadzaniem do uprawy w Polsce nowych gatunków leczniczych - informuje portal www.gov.pl/web/rolnictwo
źródło:
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi