Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hodowcy z regionu kołem napędowym Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni [ZDJĘCIA]

W Ligocie Książęcej (gm. Rudnik) zorganizowano spotkanie Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu, który swym zasięgiem oprócz powiatu raciborskiego obejmuje także: rybnicki, wodzisławski i kędzierzyńsko-kozielski. To doroczne zebranie gromadzące członków tej organizacji, pozwalające spojrzeć wstecz na to, co działo się przez miniony okres.

Hodowcy z regionu kołem napędowym Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni [ZDJĘCIA]
Hodowcy z regionu spotkali się w Ligocie Książęcej, aby podsumować miony rok oraz dowiedzieć się, jakie zmiany czekają ich w obecnym

Sylwia Kitel, prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu, ocenia, że imprezy konne organizowane przez członków organizacji, na czele której stoi, cieszą się z roku na rok ogromnym powodzeniem. Wskazuje, że są coraz lepiej przygotowywane, o czym – jak mówi – świadczy wysoka frekwencja koniarzy.

Zdaniem pani prezes hodowcy z regionu są świadomi, że warto swoje konie pokazywać, reklamować, a także promować: stajnie, ośrodki i hodowle. Wskazuje, że także sport nie jest obcy koniarzom, którzy uczestniczą w skokach przez przeszkody z licznymi sukcesami. Imprezy hodowlane, które odbyły się w regionie, to pokaz konia śląskiego w Krostoszowicach, gdzie z sukcesem prezentowali swoje zwierzęta: Zuzia i Mariusz Miziowie oraz Marco Nawrat.

Jak podsumowuje pani prezes, ogromną popularnością cieszą się zawody zaprzęgowe, które po przerwie powróciły do kalendarza, w nieco innej odsłonie, ale powoli odzyskują swoją pierwotną formę. W zeszłym roku zorganizowano cztery takie spotkania w związku: w Łubowicach, Żerdzinach, Pszczynie i Porębie. - Nasi zawodnicy ze swoimi zaprzęgami chętnie brali w nich udział. Warto też dodać, że tak zwany cykl tych zawodów organizowany jest przez grupę ludzi, którzy bezinteresownie dbają, aby kontynuowano to, co przed laty rozpoczął Śląsko-Opolski Związek Hodowców Koni, czyli amatorskie zawody zaprzęgowe o puchar prezesa - zwraca uwagę Sylwia Kitel. Dodaje, że zawody nie odbyłyby się bez zawodników, którzy okazują zainteresowanie i chętnie pomagają przy ich organizacji.

- Mówiąc o zaprzęgach, warto wspomnieć i pochwalić wszystkie stajnie, a jest ich sporo. Pięknie przystrajają swoje powozy i sanie, aby w grudniu wraz ze św. Mikołajem odwiedzać dzieci w całym naszym powiecie - nadmienia pani prezes.

Sylwia Kitel wskazuje, jakimi sukcesami mogą pochwalić się hodowcy należący do koła. Wylicza te uzyskane na czempionatach i imprezach hodowlanych organizowanych przez związki:

  • Trzecie miejsce na „Świętu Konia” w Machnice zajął ogierek roczny Magnus ZK, własności Szymona Kampki z Kornowaca, hodowli Zbigniewa Kokota z Świerklańca,
  • Czempionat Poręba w kategorii ogierki roczne z sukcesem zakończył się dla ogiera Nim Dwa hodowli i własności Sylwii i Krystiana Kitlów z Ligoty Książęcej, na którym zajął pierwsze miejsce i tytuł czempiona, a trzecie miejsce ogier Magnus ZK Szymona Kampki. Natomiast w klaczkach rocznych zwyciężyła i czempionką została klaczka Bajla także Sylwii i Krystiana Kitlów.
  • Na Krajowym Czempionacie Koni Rasy Śląskiej w Białym Lesie pierwsze miejsce i tytuł czempiona Polski wywalczył ogierek Magnus ZK Szymona Kampki, a hodowli Zbigniewa Kokota, z kolei trzecie miejsce także ogierek własności Szymona Kampki - Merox Bakaria, którego jest hodowcą. Natomiast w klaczkach rocznych ponownie zwyciężyła klacz Bajla Sylwii i Krystiana Kitlów.
  • Z kolei na ogólnopolskiej wystawie kuców szetlandzkich w Wolnicy tytuł wiceczempionki uzyskała klaczka szetlandzka Ewy Szopy z Siedlisk,
  • Sukcesy ze swoimi końmi szlachetnymi ma też Paweł Gaszka z Rybnika,
  • Do zakładu treningowego ogierów śląskich zakwalifikowano cztery ogiery z Terenowego Koła Hodowców Koni w Raciborzu: Rejs, Navaro, Trenton Rubaszek, z czego dwa tylko zdały próbę ogier Trenton Zbigniewa Kokota i ogier Rubaszek Piotra Zemełki z Łan, który zdał zakład treningowy z oceną wybitną, zajmując pierwsze miejsce.

Mateusz Cichoń, prezes Śląsko-Opolskiego Związku Hodowców Koni, mówił, że jest pod wrażeniem aktywności członków raciborskiego TKHK. - Ja jestem z koła terenowego „Śląsk” (obejmującego: Tarnowskie Góry, Gliwice i Katowice), gdzie nas jest pięciu, a was tutaj jest wielu. Super, że jest taka aktywność - powiedział na zebraniu w Ligocie Książęcej. Pokusił się nawet o ocenę, że raciborska organizacja jest kołem napędowym związku, którego jest prezesem. - Nic tylko się cieszyć - dodał.

Wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek zachęcał z kolei hodowców do uczestnictwa w Wielkanocnej Procesji Konnej. - Chcemy po pandemii zrobić wielką imprezę, bo choć w zeszłym roku wydarzenie się już odbyło, to zorganizowaliśmy w je w okrojonej formie - powiedział wójt. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w Wielkanocny Poniedziałek, który w tym roku przypada na 10 kwietnia. Przypomnijmy, że oprócz Pietrowic Wielkich, wydarzenia od lat odbywają się także w: Raciborzu-Sudole, Bieńkowicach oraz Zawadzie Książęcej.

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].