Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młody rolnik: Widzę swoją przyszłość w rolnictwie, choć to ciężki kawałek chleba [WYWIAD]

Z Sebastianem Jaroszem, 30-letnim mieszkańcem Ponięcic (gm. Rudnik), a zarazem przewodniczącym Związku Śląskich Rolników na terenie powiatu raciborskiego rozmawiamy o tym, jak to jest być młodym rolnikiem. Pytamy o problemy i perspektywy. Rozmawia Dawid Machecki.

Młody rolnik: Widzę swoją przyszłość w rolnictwie, choć to ciężki kawałek chleba [WYWIAD]
Sebastian Jarosz z Ponięcic. Do zdjęcia pozuje na tle chlewni, którą wybudował na początku zeszłego roku

- Mówi pan o tym, że praca rolnika nie jest łatwa. Wydaje się więc, że łatwiej na chleb zarabiać więc np., za granicą...

- Oczywiście. Kiedyś się nawet nad tym zastanawiałem, ale dzisiaj sobie tego w ogóle nie wyobrażam. To jest rozwiązanie, ale czasowe. Mam żonę i dzieci, wiem, że nie chciałbym żyć daleko od nich. Moja praca pozwala mi być z nimi. Rolnictwo to ciężki kawałek chleba, ale ja po prostu to też lubię.

- Przewodniczy pan Związku Śląskich Rolników na terenie powiatu raciborskiego. Proszę więc o ocenę, czy dużo jest młodych rolników na terenie Raciborszczyzny?

- Dosyć sporo.

- Panuje jednak przekonanie, że młodzi do roli nie chcą iść...

- Oczywiście, dużo ucieka i nie ma się temu co dziwić. Będąc rolnikiem, trzeba mieć wiedzę z różnych obszarów. Oczywiście można współpracować ze specjalistami w każdej dziedzinie, ale to wszystko kosztuje, a tutaj chodzi o rentowność.

- Ale jeśli obecnie coraz mniej młodych osób chce przejmować gospodarstwa po swoich rodzicach, to za kilka lat chętnych znów będzie o połowę mniej. Zna pan receptę jak odmienić ten trend?

- Znam. Potrzebna jest ziemia, która zaspokoi obecny głód. Bo jeśli gospodarstwa będą miały więcej areału, to automatycznie staną się opłacalniejsze.

Jestem członkiem Komitetu Państwowa Ziemia dla Rolników 2023, który otworzył pan Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz. Walczymy o to, aby cały areał dzierżawiony od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), na którym obecnie gospodaruje Agromax, a jest własnością Skarbu Państwa, trafił do rolników. Trzeba zdać sobie sprawę, że to ostania ziemia, która może pomóc mniejszym gospodarstwom na rozwój. Jeśli jej nie będzie, to w obecnej firmie przetrwają może jeszcze z 10 lat…

Komitet walczy przede wszystkim o to, żeby wszystkie procedury były egzekwowane zgodnie z prawem. Obecnie KOWR nie może przedłużyć umowy dzierżawcy, który nie wyłączył 30% areału dzierżaw w tym czasie, w którym miał to zrobić. A ziemia, która wróci do KOWR-u w pierwszej kolejności musi być przekazana na utworzenie i/ lub powiększenie gospodarstw rodzinnych. Na szczęście wspiera nas poseł Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

Także mamy nadzieję, że sprawiedliwości stanie się zadość.

Ta ziemia nie może być jednak rozdysponowana byle jak. Komitet ma na to pomysł. Chcemy, aby były to przetargi ograniczone, aby w efekcie mogły trafić tylko do rolników indywidualnych. Pojawiają się dwie opcje: przetargi licytacyjne i ofertowe. Te pierwsze w mojej ocenie wiążą się z dużym zagrożeniem dla gospodarstw, bo wygra silniejszy – ziemia nie trafi tam, gdzie powinna. W przypadku tych drugich składamy oferty według ściśli określonych zasad, w ramach których przyznawane są punkty – to sprawiedliwsze.

- Był pan jednym z uczestników spotkania z Norbertem Kaczmarczykiem, wiceministrem rolnictwa. W Warszawie jako rolnicza delegacja z naszego regionu rozmawialiście o „głodzie ziemi”. W ocenie pana da się pogodzić wszystkie strony?

- Wydaje mi się, że się nie da. Ale po spotkaniu w Warszawie widzę dużą nadzieję, że rolniczy „głód ziemi” zostanie zażegnany. Widzę, że rządzący chcą nam pomóc.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .83) 15.06.2023 08:46

rolnik dokłada - tak szanowny pan mówi - a z czego jak ponoć jest goły ? Bida i bida ale rolnikiem będę . Ciekawe , pokrętne i tak w ogóle. A praca w przemyśle czy własny biznes to obecnie luksus ? Rządzący pomagają rolnikom a przedsiębiorców grabią taka to prawda - populizm i tyle byle u koryta pozostać !

~Metrzok (195.254. * .68) 04.06.2022 21:44

Brawo dla chłopaka, mówi jak jest!