Witeczkowie z Bieńkowic i Sebastian Handszuch z Rydułtów gospodarzą najbezpieczniej w regionie
6 czerwca w sali marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach podsumowano etap regionalny XVI Ogólnopolskiego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 13 zgłoszeń do konkursu od osób prowadzących produkcyjną działalność rolniczą, ubezpieczonych w KRUS, z terenu działania Placówki Terenowej KRUS w Katowicach oraz współpracujących Placówek Terenowych w Rybniku, Raciborzu, Gliwicach, Pszczynie, Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu.
Kryteria oceny
Podstawą oceny gospodarstw były stwierdzone zagrożenia wybranych elementów środowiska pracy tj. podwórza i obejścia, budynków, drabin, schodów, instalacji i urządzeń elektrycznych, ciągników rolniczych, przyczep i maszyn używanych w gospodarstwie, pilarek tarczowych i łańcuchowych, elementów środowiska pracy związanych z obsługą zwierząt oraz wyposażenia w środki ochrony indywidualnej i ubrania robocze.
Dodatkowymi elementami oceny gospodarstw były: wydzielone w gospodarstwie miejsca do zabawy dzieci; prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej i jej wpływ na bezpieczeństwo pracy w gospodarstwie rolnym; udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo i higienę pracy wykonane przez właściciela gospodarstwa; posiadanie oceny ryzyka wypadkowego na stanowiskach pracy; estetyka gospodarstwa. Stwierdzone zagrożenia ewidencjonowano na „Arkuszu oceny gospodarstwa”. To one były podstawą oceny poszczególnych gospodarstw.
Najbezpieczniejsze gospodarstwa w regionie
Zwycięzcą regionalnego, katowickiego i bielskiego etapu XVI Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne", czyli za najbezpieczniejsze, uznano gospodarstwo Marioli i Brunona Masnych z miejscowości Poręba (gm. Pszczyna, powiat pszczyński). Drugie miejsce przyznano Sylwii i Walterowi Witeczek z Bieńkowic w powiecie raciborskim. Na trzecim miejscu sklasyfikowano gospodarstwo Sebastiana Handszucha z Rydułtów w powiecie wodzisławskim.
Wyróżnienia otrzymali m.in. Teresa i Oswald Seemanowie z Chałupek oraz Gerard Klimek z Kokoszyc.
Wiertartki, narzędzia i... ciągnik
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, w postaci wiertarek udarowych i zestawy upominkowe. Nagrodzeni - dodatkowo markowe zestawy zestawy narzędziowe, sprzęty gospodarstwa domowego, bądź markowy sprzęt elektryczny ufundowany przez Wojewodę Śląskiego, KRUS, Państwową Inspekcję Pracy, Śl. Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Śląską Izbę Rolniczą w Katowicach oraz firmę AGROFUN z Raciborza - ośrodek szkolenia i pozyskiwania środków unijnych, wspierający rozwój raciborskiego rolnictwa, sponsorując konkursy rolnicze dla dorosłych i młodzieży.
Trzej laureaci regionalnych finałów, uczestniczyć będą w finale wojewódzkim - jego zwycięzca reprezentował będzie województwo śląskie w centralnym finale, podczas największej rolniczej wystawy plenerowej w Europie – AgroShow w Bednarach pod Poznaniem. Główną nagrodą centralnego etapu jest ciągnik rolniczy ufundowany przez Prezesa KRUS.
Patronat nad finałem regionalnym objął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Patronat nad całym, Ogólnopolskim Konkursem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
źródło: KRUS/Ireneusz Leśnikowski, oprac. ż, fot. A. Karendał/katowice.uw.gov.pl