Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dożynki wyglądały kiedyś zupełnie inaczej

Niedawno parafia pw. św. Józefa Robotnika obchodziła dożynki. Sołectwa Łęg, Zawada Książęca i Ciechowice tradycyjnie bawiły się wspólnie. W tym roku koronę żniwną przygotowano w Zawadzie Ks. Po mszy świętej rozpoczęła się zabawa w ogrodach farskich. Ale kiedyś było zupełnie inaczej.

Dożynki wyglądały kiedyś zupełnie inaczej
Dożynki parafii św. Józefa Robotnika w połowie lat 7-tych ubiegłego wieku. Od lewej korony Łęgu, Zawady Książęcej i Ciechowic. Udało się zidentyfikować sześć osób ze zdjęcia. Drugi od lewej, w krawacie ot mieszkaniec Łęgu o nazwisku Szczuka, obok niego w sukni w kwiaty Lucyna Kolodziej, dalej z czarnym paskiem na ramieniu Bernadetta Sowa, pod koroną Zawady Ks. Inga Franiczek, kolejna to Maria Mika. Pierwsza od prawej stoi Wera Sobolik z domu Henkel, tuż za nią były sołtys Ciechowic Józef Lankocz, w krawacie obok Andrzej Dyrszka, dziś zięć Leona Wolnika.

O tym jak wyglądały dożynki przed laty opowiada Leon Wolnik, historyk z Zawady Książęcej, człowiek renesansu, zielarz, artysta, członek DFK.

– Dożynki, które znamy z ostatnich lat, są obchodzone w tej formie od 2012 r. Wcześniej namiot festynowy stał na tyle parkingu przy kościele. Jeszcze wcześniej było zupełnie inaczej – wspomina historyk.

W czasach komunizmu praktyki religijne i regionalizm nie były wspierane przez państwo. Nie było hucznych korowodów ani świętowania zakończenia żniw. – Dożynki ograniczały się do mszy świętej. Przed kościół zjeżdżały delegacje z trzech sołectw, które każde z osobna przygotowywało swoją koronę. Przed kościołem ksiądz święcił te korony, a po nabożeństwie dziękczynnym wszyscy się rozchodzili – przypomina L. Wolnik.

Tak to wyglądało do upadku PRL-u. Po zmianie ustroju ludzie zaczęli korzystać z większej swobody. Najpierw coraz więcej działo się przy kościele, gdzie zaczęto się dzielić chlebem i kołaczem, aby po kilku latach pojawiły się pierwsze występy powołanego zespołu Łężczok. Z czasem dożynki stawały się coraz bardziej rozbudowane i uroczyste, ustalono, że koronę co roku przygotowuje inne sołectwo, zaczęły się korowody maszyn rolniczych, a proces ten wyglądał podobnie w wielu parafiach i wioskach.

(woj)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].