Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzik wszedł w szkodę - co robić?

W miastach żyją dzikie zwierzęta. Mieszkańcy pytają, jak reagować, jeśli wyrządzają szkody.

Dzik wszedł w szkodę - co robić?
Rolnik pokazuje zniszczoną kukurydzę na polu w Wodzisławiu

Do urzędu miasta zgłaszają się mieszkańcy zainteresowani odszkodowaniami za zniszczenia spowodowane przez zwierzynę łowną, np. dziki, sarny, daniele. Publikujemy więc garść informacji, które powinny się przydać. Dziko żyjące stworzenia stanowią własność Skarbu Państwa. Dlatego poszkodowani mieszkańcy od państwa powinni oczekiwać rekompensat. Naczelnym organem administracji rządowej w zakresie łowiectwa jest minister środowiska. W terenie te obowiązki pełnią samorząd wojewódzki, czyli ogólnie rzecz biorąc urząd marszałkowski oraz koła łowieckie. Jeśli szkoda powstała na terenie obwodu łowieckiego, zgłaszamy ją do odpowiedniego koła łowieckiego. Na terenach wyłączonych - bezpośrednio do urzędu marszałkowskiego. W Wodzisławiu dzierżawcami obwodów łowieckich są trzy koła: „Lis”, „Pod Klonem”, „Róg”. Zobowiązane są nie tylko do wypłaty odszkodowań za zniszczenia w uprawach i płodach rolnych, ale też za szkody powstałe podczas polowań.

(tora)


Właściciel lub posiadacz gruntu, na którym powstała szkoda, zgłasza ją w formie pisemnej w terminie 3 dni od dnia jej stwierdzenia, a w przypadku szkód wyrządzonych w sadach – w terminie 14 dni od dnia jej powstania, z jednoczesnym określeniem liczby uszkodzonych drzew. Wnioski o odszkodowanie można pobrać w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Wodzisławia Śl.


Kiedy myśliwy nie strzeli?

Do łowczych kierowane są liczne prośby o odstrzał, czy przepłoszenie zwierzyny podchodzącej do ludzkich siedzib, czy pól. Jednak myśliwi mają ograniczone pole manewru. Według prawa łowieckiego nie mogą strzelać do zwierzyny w odległości mniejszej niż 500 m od miejsca zebrań publicznych w czasie ich trwania lub w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań mieszkalnych.


Oni przyjmą zgłoszenia o szkodach:

Koło Łowieckie „Lis” - Marian Kolorz, ul. Brzeska 16, Kornowac, tel. 32 4303037, 666 399 938;

Koło Łowieckie „Pod klonem” - Jerzy Bujok, ul. E. Sosny 16/8, Wodzisław Śl., tel. 506 451 2763;

Koło Łowieckie „Róg” - Łucjan Brzemia, ul. Powstańców 3, Skrzyszów, tel. 32 472 60 34, 510 559 990; Marian Materzok, ul. Młodzieżowa 195, Wodzisław Śl., tel. 32 456 18 24, 607 958 555; Andrzej Turek, ul. 26 Marca 170/10, Wodzisław Śl., tel. 885 658 906;

Urząd Marszałkowski, Wydział Terenów Wiejskich, ul. Dąbrowskiego 23, Katowice, tel. 32 774 05 02 - jeśli szkody powstaną poza obwodem łowieckim. Ewentualne wątpliwości, czy dany teren mieści się w obwodzie łowieckim, czy poza nim, można rozwiać telefonicznie. Dokładne mapy z opisami obwodów łowieckich znajdziemy na stronie slaskie.pl wpisując w wyszukiwarce hasło „obwody łowieckie konsultacje społeczne”.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].