Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grzegorz Fryc o wycince drzew w Krzyżkowicach

Pszowski aktywista Grzegorz Fryc przesłał do naszej redakcji oświadczenie w sprawie materiału dotyczącego wycinki drzew na prywatnej posesji w Pszowie-Krzyżkowicach. 

Grzegorz Fryc o wycince drzew w KrzyżkowicachFB Grzegorz Fryc
Grzegorz Fryc to pszowski aktywista.

Jak już wcześniej informowaliśmy, w Krzyżkowicach na prywatnej działce doszło do wycinki drzew na terenach byłego PGR-u.

Zobacz materiał:

Wycinka drzew w Krzyżkowicach. "Wszystko wykonałem zgodnie z prawem"

Część mieszkańców protestuje, jednym z nich jest Grzegorz Fryc, który przesłał do naszej redakcji list. Materiał publikujemy poniżej.

Oświadczenie Grzegorza Fryca

30 dębów na 30-sto lecie Pszowa

Z wielkim smutkiem i niepokojem przeczytałem artykuł dotyczący wycinki ponad stuletnich dębów w Krzyżkowicach. Przyczyną mojego smutku jest to, że aleje dębów liczące grubo ponad sto lat, cieszące pokolenia mieszkańców nie tylko Krzyżkowic ale również pobliskiego Rzuchowa zakończyły swój żywot w starciu z piłą mechaniczną nowego właściciela tych ziem i urzędniczą bezdusznością.

Właściciel nieruchomości twierdzi, że wycięte dęby nie były pomnikiem przyrody. Chcąc - nie chcąc, trzeba mu przyznać rację. Faktycznie dęby, których dotyczy spór, chociaż niezwykle dostojne i urodziwe a do tego rosnące w alejach, pomnikiem przyrody nie były chociaż spełniały kryteria uznania za pomnik przyrody. Nieszczęśliwie się składa, że miasto Pszów nie posiada na swoim terenie ani jednego pomnika przyrody. Czy to oznacza, że nie ma w całym Pszowie tworów przyrody żywej, które na miano pomnika przyrody by zasługiwały?  Czy to znaczy, że na terenie Pszowa nie ma pięknych drzew? Nie ma szpalerów albo alei, które wyróżniałyby się wśród innych drzew w skali miasta? Nic podobnego. Są takowe, można powiedzieć, że są jeszcze.

Dla uzyskania przez drzewo statusu pomnika przyrody konieczne jest działanie władz miasta.  Zgodnie z art. 44. 1. Ustawy o ochronie przyrody ustanowienie pomnika przyrody następuje w drodze uchwały rady gminy, a jeżeli rada takiej uchwały nie podjęła to nawet najpiękniejsza aleja dębów i najstarsze drzewa pomnikami przyrody w świetle przepisów nie są. Co zatem należało zrobić? Należało dokonać rozpoznania istniejących na terenie miasta wyróżniających się tworów przyrody żywej, a następnie przedłożyć radzie miasta stosowny wniosek o uznanie ich za pomniki przyrody. Jest to zadanie referatu ekologii. Niestety takiego działania chroniącego przyrodę zabrakło, również w przypadku wyciętych w Krzyżkowicach alei dębowych. Zamiast działań ochronnych doszło do pozwolenia na wycinkę pięknego drzewostanu, o którego wyjątkowości świadczą nie tylko wymiary poszczególnych drzew ale również burza i protesty mieszkańców. Chciałbym zauważyć, że protestujący mieszkańcy nie mają pretensji do właściciela terenu, że zgłosił zamiar usunięcia alei dębowych, mają co najwyżej żal, że nie postrzega ich jako istotnego elementu piękna krajobrazu, który służył wszystkim i że nie waży należycie funkcji jakie zadrzewienia śródpolne pełnią w przyrodzie, w tym również w środowisku rolniczym.  Mieszkańcy mają natomiast uzasadnione pretensje do urzędników, którzy mają chronić przyrodę, że nie wyrazili sprzeciwu w sprawie wycinki drzew, chociaż mogli to zrobić, gdyż były do tego podstawy.

Art. 83 f Ustawy o ochronie przyrody mówi, że w przypadku zgłoszenia zamiaru wycinki drzew, po dokonaniu oględzin organ (burmistrz), w terminie 14 dni od dnia oględzin może, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Jako jedną z przesłanek do wniesienia sprzeciwu podaje sytuację kiedy drzewo spełnia kryteria uznania za pomnik przyrody.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dn 4 grudnia 2017 roku w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej z pomniki przyrody  mówi, że za pomnik przyrody uznać można drzewa wyróżniające się wśród innych drzew tego samego rodzaju lub gatunku w skali gminy ze względu nie tylko na obwód pnia ale również na występowanie w skupiskach, w tym w alejach lub szpalerach. Mając na uwadze powyższe, podstawy do wyrażenia sprzeciwu istniały, tyle że zabrakło woli urzędników. Pomijając fakt, że poszczególne drzewa miały obwody pnia pozwalające na uznanie za pomnik przyrody to Burmistrz Miasta Pszowa, powinien przyjąć, że aleje dębowe jako skupiska drzew wyróżniają się wśród innych drzew w skali gminy i mógł wyrazić sprzeciw ale tego nie zrobił, czyniąc likwidację cennych drzew legalną.  

Mają mieszkańcy pretensje do urzędników również o to, że nie sprzeciwili się wycince alei dębów na terenie oznaczonym zarówno w Programie Ochrony Środowiska dla Gminy Pszów, jak i w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Pszów jako obszary o podwyższonych wartościach przyrodniczych (MPZP obszar o podwyższonych wartościach przyrodniczych - 03 Dolina Dopływu spod Krzyżkowic). Taka sytuacja rodzi pytanie o to czy z powyższymi dokumentami urzędnicy się zapoznali czy może zapisy tych dokumentów świadomie ignorują.

Zatem gorszy od uczucia smutku jest niepokój, będący wynikiem wniosku jaki nasuwa się po przeczytaniu stanowiska wiceburmistrza wyrażonego we wspomnianym artykule.  Wniosku, że zdaniem urzędników wszystko jest w porządku ponieważ wycinka została wykonana zgodnie z prawem. Jeżeli zaś wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem to znaczy, że rosnące jeszcze w innych miejscach Pszowa aleje starych drzew, chociaż wiele ich już nie zostało, też mogą zostać wycięte i to w majestacie prawa. Przebija z tej sytuacji jakaś smutny paradoks, że drzewa, które przetrwały czasy okupacji niemieckiej, najazdu sowietów, czasy PGRu zakończyły żywot w demokratycznej Polsce i o ironio w 30 rocznicę odzyskania praw miejskich przez Pszów. 30 dębów na 30-sto lecie Pszowa.

Grzegorz Fryc 

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wiesiołek (195.238. * .98) 20.02.2025 19:43

Chociaż nie były pomnikiem natury, nalezaloby dbac o nie jakby byly, bo okazy cudne. Trochę dobrej woli a za jakis czas stalyby sie zasłużonym pomnikiem, ale Burmistrzowi widac na tym nie zależało. Przykre!!

~AnnaKubica (5.184. * .159) 19.02.2025 20:27

Cóż za głupi pomysł z tym wycięciem 30 pięknych drzew z okazji 30-lecia.
Mądrze byłoby uczynić z nich pomniki przyrody na część rocznicy. Po latach być dumnym z takich działań, a nie po prostu z piłą ruszyć i wycinać. Ogarnijcie się, Włodarze Pszowa, abyście zapisali się naprawdę mądrymi inicjatywami. Te okazałe dęby należy chronić !!

~AntoniK (62.182. * .78) 19.02.2025 06:54

Pan Grzegorz wypunktował wiceburmistrza Hawla jak pierwszoklasistę. Oj nie ładnie panie burmistrzu tak kłamać. Lepiej się przyznać i obiecać poprawę

~ekologia (83.26. * .225) 18.02.2025 11:07

Były tam drzewa o obwodzie powyżej 3 m. Ustawa jasno mówi że takie drzewo może być uznane za pomnik przyrody. Nie było pomnikiem bo nikt o te formalność nie zadbał. Od pracowników referatu jednak oczekiwałoby się większego ogarnięcia w kwestiach ochrony przyrody. Ciekawi mnie czy jakikolwiek wniosek referat odrzucił. Bo jeśli zgody wydaje się taśmowo to po co taka zgoda. Inne gminy szczycą się że mają na swoim terenie takie drzewa, w Pszowie bez refleksji wycina się całą aleję, ale czego oczekiwać od Pani w urzędzie, która nazwała te aleję "wydeptaną ścieżka" ciekawe czy w ogóle widziała to miejsce. Co do p. Barańczaka - tych dębów nie posadził ani on, ani jego ojciec, dziadek czy pradziadek. Może być jedynie przykro, że rolnik nie posiada wrażliwości przyrodniczej. Pan ten podkreśla znaczenie prawa własności natomiast postrzega je bardzo jednostronnie, smrodząc na całą wioskę przez wiele tygodni zwożonymi na pola odpadami. Co w tym wypadku z ingerowaniem w prawo własności mieszkańców całej wsi którzy musieli ten smród znosić na swoich posesjach?

~doJorg2@ (146.70. * .245) 18.02.2025 11:04

tak, tak Jorg2@ - ludzie domagający się zlkwidowania czarnego syfu na terenach po Annie to ekoterroryści i ci co chcą żeby nie wycinać cennych przyrodniczo drzew to też ekoterroryści tylko wasza ekipa w tym urzędzie to dobrzy i uczciwi ludzie działający dla społeczenstwa a nie dla nabijania sobie kabzy. pasuje????

~Jorg2@ (188.137. * .73) 18.02.2025 09:49

Trochę mi to pachnie ekoteroryzmem.
A Pszowie , który otoczony jest lasami , polami taki bunt z powodu wycięcia 30 drzew z prywatnej posesji.

~Wodzisławianka123 (188.117. * .115) 18.02.2025 01:17

Płakać się chce że pozwolono na wycięcie takich cudownych dębów ! One były wizytówką Krzyżkowic ! Nie mogę tego pojąć że w czasach gdzie słowo - ekologia - jest najważniejsze - pozwala się na pozbycie takich cudów przyrody . Nie mieści się w głowie że urzędnik jeden z drugim nie ma serca tylko z zimną krwią ścina takie okazy zasłaniając się prawem . Jedyna wiara w ludziach którzy obronili Lubomię od farm fotowoltaicznych ! że oni będą bronić na takich skarbów i miejsc bo jest tam w okolicach ich jeszcze sporo . Na urzędników nie ma co liczyć , Oni serca nie mają tylko przepisy ...





~Bolek11111 (195.238. * .98) 17.02.2025 18:30

A jednak okazuje się ,że były podstawy żeby zgody nie dać. Nie znają się na ekologii w urzędzie miasta?

~Ecik (195.238. * .98) 17.02.2025 18:13

Za Kowola czasow biorą się do lasów.

~Działacz (37.31. * .16) 17.02.2025 17:15

Brakowało takiego głosu! Rzeczywiście "postawa referatu ekologi" delikatnie mówiąc budzi "niepokój"...! Władzom chyba nie miesci się w głowie, ze w miejscowości pogórniczej może być coś cennego przyrodniczo. Czas działać!

~RoIek (79.127. * .76) 17.02.2025 14:11

Od patrzenia na ręce burmistrzowi są radni ale w Pszowie jest patologia bo radni zajmują się ochroną burmistrza. Sitwa.

~krytyyyyk (37.31. * .71) 17.02.2025 13:42
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dobrze że ktokolwiek patrzy władzy na ręce. Plus za działanie!

~wtf (46.223. * .69) 17.02.2025 13:40

30-lecie, chcąc-niechcąc...
Absolutny hit czyli drzewa niezłomne, które przetrwały okupację! A reszta Pszowa padła, czy co?

~Tematzastępczy (37.31. * .136) 17.02.2025 12:23

Nie ma już ważniejszych tematów w Pszowie?
Może o inwestorach porozmawiać? No ale inwestorów żadnych nie ma i nie zapowiada się. Także temat zastępczy.
Jak starsze osoby z emeryturami się stracą to ostatni zgasi światło w Parku Ryszard.

~Lulu (46.134. * .171) 17.02.2025 10:08

Pszów niech cały wytną,a potem niech zaorają ,bo do tego powoli dochodzi. Co teraz powie te całe stowarzyszenie Razem dla Śląska, które niby takie pożyteczne