Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zwolennicy budowy farmy fotowoltaicznej w Lubomi i Syryni zabierają głos

Do naszej redakcji wpłynął kolejny list dotyczący możliwości powstania farmy fotowoltaicznej w sołectwach gminy Lubomia. Tym razem jest to list zwolenników takiego rozwiązania. Poniżej treść pisma.

Zwolennicy budowy farmy fotowoltaicznej w Lubomi i Syryni zabierają głosFK
Farma fotowoltaiczna ma powstać między innymi niedaleko Kopca w Syryni.

My właściciele i spadkobiercy gruntów w Syryni i Lubomi w liczbie prawie 200 osób, w tym 80% z terenu gminy Lubomia, zwracamy się do protestujących z prośbą, aby nie ingerowali w naszą wolną wolę, co do przeznaczenia naszych gruntów na farmę fotowoltaiczną. Państwo protestujący mają przeznaczone swoje grunty na cele budowlane, usługowe, inwestycyjne i rekreacyjne, co daje Wam uzasadnione korzyści ekonomiczne i duchowe. My nie mieliśmy tego szczęścia, które jest Waszym udziałem, mimo iż część z nas starała sie w Gminie o przekształcenie gruntów na cele budowlane. Niestety z powodu braku zgody organów (Wojewoda), Gmina nie mogła nam przekształcić naszych gruntów na cele, które dałyby nam godne dochody z naszej własności. 

Mamy grunty rolne 4 klasy, w dodatku w większości w małych areałach, których nie opłaca się uprawiać, dlatego nasze pola przez kilkadziesiąt lat leżały ugorami i były porośnięte samosiejkami, tworząc dla Was piękny krajobraz. Teren w większości uprawiają wielcy rolnicy, którzy płacą nam (choć nie wszystkim) czynsz dzierżawny w wysokości podatku rolnego, czyli groszowy (ok. 200 zł za hektar).

 Fotowoltaika to nasza ostatnia szansa na godny zarobek a Wy protestujecie. Czy nie czujecie Państwo, że to niesprawiedliwe?

Wy macie domy, zakłady, a my mamy za darmo tworzyć Wam krajobraz? Na jakiej podstawie chcecie nam odebrać prawo do decydowania o naszych gruntach? Czy my Wam rozkazujemy na Waszych nieruchomościach?

Czy Wy uprawiacie nasze pola i płacicie za nie podatki? Kupcie sobie nasze grunty, to będziecie mieli wymarzone krajobrazy za wasze pieniądze, a nie nasze. W imię czego mamy wyrzekać się korzyści z naszych pól, które do tej pory nie przynosiły nam godnego zarobku. Fotowoltaika to jedna z najbardziej ekologicznych inwestycji - pozyskiwanie energii ze słońca, które nie jest szkodliwe, nie śmierdzi, nie hałasuje i nie zasłania widoku.

Połowa z Was ma ją na dachu, a druga połowa chciałaby ją mieć, gdyby była tańsza. Zamiast się cieszyć, że nie macie za sąsiada fabryki, wysypiska śmieci, strefy przemysłowej czy wiatraków, protestujecie przeciwko fotowoltaice na naszych gruntach. A gdybyście wy mieli kilka hektarów pola też protestowalibyście?

Piszecie o demokratycznym Państwie prawa, ale nie czytacie drugiej części art. 2 Konstytucji. -"Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. "

Pamiętajcie też, że "wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."

Art. 64. Konstytucji stanowi, że "każdy ma prawo do własności, które podlega równej dla wszystkich ochronie prawnej. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie w jakim nie narusza ono istoty praw własności."

Wasza wola nie może odebrać nam naszych praw własnych właścicielskich. Postępujecie niezgodnie, chcąc nam faktycznie odebrać własność i korzystać za darmo z widoków, które dostarczają wam nasze pola. Kupcie sobie nasze pola i wówczas będziecie o nich decydować. Głosicie, żeby wójt i radni słuchali "ludzi". Kim więc my jesteśmy jako właściciele naszych gruntów? Ludźmi drugiej kategorii?

Żadna większość nie może gwałcić naszych praw właścicielskich. Żyjemy w jednej społeczności więc prosimy o odrobinę empatii i zrozumienia naszych racji. Wasz egoizm, patrzenie tylko na własne interesy nie świadczy o Was dobrze. Opamiętajcie się i dajcie spokój naszym gruntom.

Imiona i nazwiska do wiadomości redakcji

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KampaniaUpiorna (87.204. * .145) 14.07.2024 09:34

Słowem "kasa uber alles."

~Mrowka111 (62.182. * .78) 13.07.2024 11:51

1500 głosów przeciwko, tyle wystarczy żeby odwołać wójta w drodze referendum. Swoją drogą, ciekawe czy rolnicy wiedzą że stroną umowy dzierzawy nie jest tauron tylko jakaś nowopowstala firemka z kapitałem zakładowym 5000. Spolki z o.o. odpowiadaja do wysokości kapitalu więc ryzyko jest duze. Ciekawe kto zostanie z całym tym żelastwem, kosztami utylizacji i problemami jak ta firma upadnie...

~Darmowykrajobraz (46.204. * .104) 12.07.2024 18:27

18 lipca głosowanie radnych w tej sprawie. Okaże się kto jest radnym wójta a kto radnym ludzi. Sprzeciw jest wyraźny, nie zmieni tego nawet ten mądry list.

~Tragedia (46.112. * .165) 12.07.2024 17:52

Moi sąsiedzi i ja chcielibyśmy się też podpisać, również jesteśmy przeciwko temu głupiemu pomysłowi.
ASFALTOWNIA, KURNIKI, CHLEWNIE, WIEJSKI ŚMIERDZIEL, BIOGAZOWNIA, FOTOWOLTAIKA I CO JESZCZE panie Wójcie , jeszcze jakieś nowe mądre pomysły ??

Za co Pan tak nas nienawidzi?

~KIM_CZESŁAW_UN (188.117. * .121) 12.07.2024 17:30

DONEK na swoim malutkim dachu masz panele o powierzchni 15m2,

TUTAJ MOWA o 10% POWIERZCHNI CAŁEJ SYRYNI,
KTÓRA ma być w PANELACH tj.
1.250.000 m2 .

JAKIE TUTAJ PORÓWNANIE...?

DODATKOWO MIEJSCA W KTÓRYCH MA TO POWSTAĆ SĄ WPISANE PRZEZ GMINĘ DO REJESTRU ZABYTKÓW....

TAKIEJ POWIERZCHNI PANELI NIE BUDUJE SIĘ W CENTRACH WSI, PRZY TAK GĘSTEJ ZABUDOWIE.

NASZEGO WÓJTA ZE STARYM PESELEM PONIOSŁO...
ŻYJE JESZCZE PRL-em GDZIE WIEŚ MUSIAŁA ŚMIERDZIEĆ,
A JAK STAWIAĆ FOTOWOLTAIKĘ TO NIE 2 ha , TYLKO OD RAZU 125 ha .

A CO ? !
- PRAWDOPODOBNIE CHCE POKAZAĆ JAKI JEST QUASI- PRZEDSIĘBIORCZY...
PRZECIEŻ NIKT NIE MOŻE SIĘ MU SPRZECIWIĆ !

-KIM-CZESŁAW-UN~Donek (188.117. * .19) 12.07.2024 12:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Hipokryci! Na swoich dachach i posesjach panele im nie przeszkadzają, ale u "somsiada" już tak
jakie to polskie

~cib (78.31. * .98) 11.07.2024 17:20
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Słyszałem że kiedyś ktoś w Syryni na Dąbrowach i Szpluchowie zaczął intensywnie skupować ziemię oferując grosze za m2 , a potem sprzedał ją gminie z przebiciem że głowa boli. Teraz mamy w tym miejscu piękne Nowe Nieboczowy. Kto stracił a kto zyskał na tej transakcji ?

~Szkodagadac (46.112. * .141) 11.07.2024 10:37

Tych 200 zwolenników to w rzeczywistości kilka osób, list pisany przez wójta.... polecam porównać sobie tekst listu z wypowiedzią wójta na ostatniej sesji.... co za zbieg okoliczności

~marin (87.101. * .229) 10.07.2024 18:42

Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - albo demokracja, albo prawo. Nie ma sprawiedliwości społecznej - albo coś jest sprawiedliwe, albo niesprawiedliwe.

~lokals23 (91.225. * .2) 10.07.2024 18:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo !!

~Obserwatorzpobliza (46.199. * .62) 10.07.2024 17:55
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A po co zwracacie uwagę na jakikolwiek komentarz wasz grunt wasza decyzja i nic innym do tego

~Zapsmietajcie (78.111. * .29) 10.07.2024 11:22

Sto procent pewne, za chwilę ci sami "ludzie* będą pisali że potrzebują pomocy, wsparcia finansowego bo sobie nie radzą.

~Darmowykrajobraz (46.204. * .158) 10.07.2024 10:57

Bardzo krótkowzroczny i materialny punkt widzenia przedstawiony jest w tym liście. Żenujące są te argumenty że ludzie za darmo korzystają z waszych widoków, które tworzą pola.
Cieszyć się że niema wysypisk śmieci czy fabryk ? To tak jakby żałować że gmina nie ma dostępu do morza. Co to za pomysł żeby cieszyć się z czegoś czego niema, czy to jakaś alternatywa Gminy na jej "rozwój"?