Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po ostatniej nawałnicy rolnicy w Pietrowicach Wielkich zgłosili 21 przypadków szkód

Na ostatniej sesji Rady Gminy Pietrowice Wielkie, wójt Adam Wajda omówił skutki niedawnych nawałnic, które dotknęły m.in. tę gminę. Podkreślił, że rolnicy mają możliwość ubiegania się o odszkodowanie.

Po ostatniej nawałnicy rolnicy w Pietrowicach Wielkich zgłosili 21 przypadków szkód
W trakcie ostatniej nawałnicy zalane zostały pola

Wójt w swoim wystąpieniu na sesji 24 czerwca wspomniał o znacznym uszkodzeniu infrastruktury w Pawłowie, Makowie, Pietrowicach Wielkich, Gródczankach, Żerdzinach i Krowiarkach. - Bardzo dużo zalanych ulic, połamanych drzew oraz uszkodzeń dachów i słupów energetycznych - wyliczał wójt, dziękując strażakom oraz wszystkim zaangażowanym w usuwanie skutków nawałnicy.

Wójt Wajda zaznaczył również znaczące straty w rolnictwie, szczególnie w Makowie, Pawłowie, Krowiarkach i Pietrowicach Wielkich. Front burzowy przeszedł od opolskich Tłustomost, powodując poważne zniszczenia upraw i dotykając wielu miejscowych rolników. Powołano specjalną komisję do szacowania strat, aby umożliwić rolnikom ubieganie się o odszkodowania ze środków wojewody. Przed sesją zgłoszono 21 wniosków.

W kontekście zapobiegania przyszłym klęskom wójt wspomniał o inwestycjach w zbiorniki przeciwpowodziowe w Pawłowie. Ta wieś ostatnio zbyt często doświadczała powodzi, nie tylko podczas ostatniej nawałnicy. Samorząd pozyskał środki zewnętrzne na budowę dwóch zbiorników o pojemności 5000 m³ każdy, które powstaną od strony Gamowa. Umowę w tej sprawie podpisano 14 czerwca z wicemarszałkiem Grzegorzem Boskim, przyznając gminie milion złotych. Ogłoszono już przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zbiorniki te będą służyć jako zbiorniki retencyjno-infiltracyjne na terenie nieużytków rolnych. Dodatkowo planuje się budowę kolejnych czterech zbiorników na terenie wioski, na które złożono wnioski o środki zewnętrzne. Wójt liczy, że te rozwiązania przyniosą większy spokój mieszkańcom, choć zdaje sobie sprawę, że przy ulewnych opadach nie da się wszystkiego kontrolować.

Na temat nawałnicy wypowiedział się radny Marek Kępa, który zapytał o przegląd suchych i potencjalnie niebezpiecznych drzew na terenie gminy. W odpowiedzi wójt stwierdził, że drzewa należące do gminy regularnie są przeglądane i przycinane, a te, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnicy, usuwane. Ponadto, gdy gmina otrzymuje zgłoszenie dotyczące drzew na terenach publicznych, reaguje. Natomiast drzewa na terenach prywatnych są odpowiedzialnością ich właścicieli.

Ludzie

Adam Wajda

Wójt Gminy Pietrowice Wielkie

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].