Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piosenka protestem przeciwko farmie fotowoltaicznej w Lubomi. Teledysk nagrywali na Kopcu

W sobotę, 22 czerwca część mieszkańców Lubomi spotkała się na Kopcu w Syryni, aby wziąć udział w nagraniu teledysku. Pomysłodawcą utworu jest lokalny artysta - Dawid Halszka. 

Piosenka protestem przeciwko farmie fotowoltaicznej w Lubomi. Teledysk nagrywali na KopcuFryderyk Kamczyk
1. Dawid Halszka, twórca piosenki, która jest protestem przeciwko farmie fotowoltaicznej. 2. Mieszkańcy na Kopcu podczas kręcenia teledysku. 3. Plakaty, które informują o proteście. 4. W teledysku wzięli udział również najmłodsi mieszkańcy gminy

- W mojej głowie powstał pomysł aby trochę w inny sposób nagłośnić akcję protestu mieszkańców gminy dotyczącego farm fotowoltaicznych, które mają być u nas postawione. Nagrałem utwór, który opowiada o tym dlaczego tego nie chcemy i o tym jak piękna jest nasza okolica - mówi Dawid Halszka.

W sobotę na syryńskim historycznym Kopcu zebrali się mieszkańcy z całej gminy, aby zaprotestować przeciwko możliwości zainstalowania paneli, co umożliwią zmiany w miejscowym planie zagospodarowania. Po wprowadzeniu zmian w planie, zainstalowanie paneli będzie możliwe na 125 ha gminy. Chodzi między innymi o pola położone w rejonie syryńskiego Kopca.

- Starałem się zebrać jak największą ilość ludzi i nagraliśmy razem refren, który będzie wykorzystany w teledysku. Utwór nosi tytuł: "Czerwone maki" i opowiada o naszej pięknej okolicy i o naszym sprzeciwie dotyczącym farm fotowoltaicznych, o tym ile mamy tu fajnych zabytków, m.in: Kopiec Graniczny, Kotówka, Grób Bordynowskiej Pani - mówi artysta.

Dawid Halszka w rozmowie z nami stwierdza, że jest bardzo duże niezadowolenie dotyczące tego rozwiązania wśród osób młodych. Zaznacza, że było to widoczne w mediach społecznościowych.

Rozwiesili banery i zbierają podpisy 

Utwór to jeden z elementów protestu. W całej gminie od kilku dni można zauważyć banery, które umieszczone są na płotach mieszkańców. 

- Staram się być na bieżąco w tematach samorządu gminy Lubomia. Gdy na początku maja br. kluczyłem po meandrach biuletynu informacji publicznej gminy Lubomia natrafiłem na Obwieszczenie Wójta Gminy Lubomia o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie jestem w stanie opisać jak skrajne emocje mną targały, gdy zapoznałem się po raz pierwszy z treścią projektu. Postanowiłem porozmawiać z kilkoma znajomymi z Syryni i tym sposobem doszliśmy do jednego wniosku: trzeba działać, tak nie może być!!! Nikt z najbliższego otoczenia, żaden sąsiad bliższy ani dalszy nie był świadomy tego, jak bardzo może ulec zmianie krajobraz i charakter miejscowości Syrynia i Lubomia. Wraz z kilkoma osobami postanowiliśmy przeprowadzać małą akcje informacyjną dotyczącą proponowanych przez wójta zmian. Tym sposobem zaczęły się pojawiać pierwsze posty w mediach społecznościach, krótki spot filmowy, którym chcieliśmy nagłośnić problem i przykuć uwagę mieszkańców (ten spot filmowy w chwili pisania tekstu ma ponad 26tyś wyświetleń i kilkadziesiąt udostępnień). To jak ludzie reagowali spowodowało, że temat nie może ucichnąć i musimy dalej walczyć. W chwili obecnej są zbierane podpisy pod sprzeciwem mieszkańców gminy w sprawie tzw. budowy elektrowni słonecznej. Zajmuje się tym kilka osób. Sprzeciwy te zostaną przekazane Radnym Gminy Lubomia. Jeżeli ktoś jeszcze nie złożył takiego podpisu, a chciałby to zrobić to jeszcze może, żaden podpis się nie zmarnuje i głos każdego podpisanego mieszkańca zostanie przekazany Radzie Gminy. Dodatkowo na terenie Lubomi i Syryni pojawiły się banery protestacyjne, które zawisły na płotach posesji mieszkańców wspierających tę akcję. Na chwilę obecną jest 30 banerów, ale dochodzą mnie słuchy, że ma być dodruk, bo mieszkańców chętnych do wspierania akcji ciągle przybywa. Wiele osób chce dołożyć swoją cegiełkę finansuje te banery z własnych środków, niejednokrotnie płacąc za kilka sztuk. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem, jak bardzo mieszkańcy Gminy potrafią zjednoczyć się w tej sprawie, czego potwierdzeniem jest nasza obecność na Kopcu. Lokalny twórca Morfeusz z własnej inicjatywy przygotował utwór swoisty protest song. Zaprosił mieszkańców, żeby wspólnie zaśpiewać refren i nagrać teledysk, w którym pokazuje najpiękniejsze miejsca naszej gminy - przekazuje nam Piotr, mieszkaniec Syryni.

- Jakiś czas temu, na etapie uchwalania przez Radę Gminy Lubomia studium tylko nieliczne osoby zdawały sobie sprawę z tego jak zmieni się nasza Gmina w przypadku wybudowania elektrowni fotowoltaicznej. Na szczęście kiedy pojawiło się obwieszczenie o wyłożeniu do wglądu projektu MPZP kilka osób rozpoczęło akcję informacyjną w mediach społecznościowych. Pojawił się krótki filmik, który zobrazował planowaną inwestycję i spowodował, że społeczeństwo zaczęło interesować się tematem. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem jak bardzo mieszkańcy Gminy potrafią zjednoczyć się w tej sprawie. Pojawiły się różne pomysły i inicjatywy na to by pokazać naszym Radnym, jak bardzo duża część społeczeństwa nie chce tych zmian. To tylko i wyłącznie od nich teraz zależy czy zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostaną wprowadzone, a jak tak się stanie to wybudowanie elektrowni fotowoltaicznej będzie już przesądzone. Ja osobiście nie jestem przeciwnikiem tego typu elektrowni i rozumiem, że są one potrzebne, ale moim zdaniem można je budować w miejscach z dala od zabudowań i miejsca przebywania ludzi np. na terenach poprzemysłowych, zdegradowanych itp. Patrząc na plany gdzie ma powstać elektrownia wywnioskować można, że nie tylko pola uprawne zostaną obłożone panelami, ale także znaczne tereny zadrzewień znikną, a w ich miejscu zostanie wybudowana elektrownia - dodaje jedna z mieszkanek Syryni obecna na Kopcu.

- 22 czerwca w sobotę o godz. 15.00 na Kopcu granicznym pomiędzy Syrynią a Lubomią zebrała się grupa mieszkańców Syryni, Lubomi, Grabówki, Nieboczów, by w nagrywanym tu, w tym dniu teledysku wyrazić swój protest wobec planowanej na przeszło 100 ha gminy Lubomia, budowie elektrowni fotowoltaicznych. Słowa piosenki skomponował mieszkaniec Syryni – raper Dawid Halszka znany również jako Morfeusz m.in. zwycięzca konkursu „WyRAPuj Siebie” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Muzyczne Youth Music Association. On też zajął się organizacją nagrania teledysku „Czerwone maki”. To jedna z form protestu wobec planowanych zmian. Mieszkańcy gminy na różne sposoby starają się wyrazić swój protest wobec planowanego zniszczenia krajobrazu, przyrody, miejsc turystycznych, miejsc ważnych historycznie i kulturowo dla mieszkańców. Bulwersuje też to, iż plany te obejmują miejsca wśród skupisk ludzkich, są planowane za „płotami” gospodarstw. To nie tylko niszczenie miejsc krajobrazowych gminy – tj. gminy, w której w 2011 r. sołectwo Syrynia w konkursie wojewódzkim uzyskało tytuł „Najpiękniejszej wsi województwa śląskiego”, ale są to też niepokojące zmiany dotyczące np. związanej z tym migracji zwierząt. Biorąc pod uwagę to, iż farmy fotowoltaiczne zgodnie z przepisami zostają ogrodzone - pewien członek koła myśliwskiego zwraca uwagę na niepokojącą kwestię związaną z przemieszczaniem się zwierząt. Zaburzone przez ogrodzenia korytarze migracyjne zwierząt na przeszło 100 ha gminy, stwarzają niebezpieczeństwo ,iż np. lisy, dziki, sarny będą podchodzić do ludzkich gospodarstw , co już ma miejsce w Polsce w rejonach objętych takimi inwestycjami. Obawiając się także o negatywne skutki oddziaływania, także na zdrowie ludzkie, na zwierzęta, ptaki, rośliny - mieszkańcy kierują do Wójta na piśmie uwagi do planowanych zmian, zbierają podpisy pod protestem, kierują prośby i wnioski nie tylko do Wójta, ale także do Rady Gminy o zaniechanie tych – zdaniem większości mieszkańców- bezsensownych i służących jedynie kilku mieszkańcom (tym którzy chcą czerpać zyski z wynajmu pola pod fotowoltaikę) działań - stwierdza pani Irena, mieszkanka Syryni.

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ObiektywnyJohn (188.33. * .55) 26.06.2024 09:52

Ciągle nie rozumiem dlaczego sprawa biogazowi łączy się z farma Taurona. O ile biogazownia to fantastyczny pomysł i tylko wiejskie chłopki roztropki tego nie potrafią przetworzyć w zamkniętych umysłach o tyle farma TAURONA to fatalny pomysł, który priorytetowo należy przerwać.

~Reksiohalhal (46.134. * .100) 26.06.2024 06:47

Mamy wojta i przyd.......ow, krirzy wszelki syf ktorego nie chca inne gminy ,bierze do Lubomi. Asfaltownia, ktora wywalil Raciborz bo mieszkancy tam nie chcieli, teraz biogazownia i farmy fotowolraiczne pomiedzy domami!!! Moze ta "gmine" toczy jakas choroba.....?? Ludzie obudzcie sie!!!!!!

~DoNieuka (51.75. * .103) 25.06.2024 18:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~Yettti (92.43. * .87)
Ukończ podstawówkę, później się wypowiadaj.

~Leopard (95.107. * .63) 25.06.2024 17:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Syrynia najpiękniejsza wieś na Śląsku będzie mogła wystąpić w konkursie na największą szkarade

~DaroSa (95.107. * .63) 25.06.2024 17:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Najlepiej zniszczyć przyrodę , wszystko zaszklić i zabetonować . Piękny świat szykujemy naszym dzieciom .

~Mrowka111 (95.107. * .63) 25.06.2024 17:44

Nie rozumiem jak można dewastować takie piękne tereny i historyczne miejsca , ludzie mieszkający w tak urokliwej okolicy zostaną "przesiedleni " do elektrowni

~Moris (95.107. * .63) 25.06.2024 17:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Proponuję pójść za ciosem i odwołać wójta w drodze referendum. Ktoś, na stanowisku wójta, kto popiera dewastację tych pięknych miejsc budzi przerażenie.

~Yettti (92.43. * .87) 25.06.2024 17:16

Szkoda, że kiedyś nie było takich mądrych ludzi jak dziś!
Może nie mielibyśmy tylu kopalnii i syfu,które po nich został!

~Marychna100 (5.184. * .185) 25.06.2024 15:17

Nie do wiary ze sa ludzie ktorym nie przeszkadza dewastacja miejsc w ktorych zyja sami i w ktorych maja zyc ich prawnuki?? Ciekawe co za 30 lat tauron zrobi z tymi tysiacami plyt. Na 99-% nic zostawi to badziewie na polach bo usuniecie i utylizacja to za duzy koszt albo wywiezie i zniszczy wysypiskiem inna gmine. A referendum ... do niego i tak dojdzie

~ObiektywnyJohn1 (188.33. * .55) 25.06.2024 13:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Są rzeczy które się opłaca ale nie warto, uważam, że elektrownia na polach Lubomi jest opłacalna ale nie warto natomiast nie rozumiem sprzeciwu względem biogazowi która się opłaca i warto nie wpływa jakkolwiek na krajobraz czy też inne walory gminny może jedynie przynieść korzyści zapachowe bo to co teraz idzie na pola pójdzie do nowoczesnej biogazowi. Kolejna sprawa panowie i panie - piosenka to zabawa i upust emocji poprzez wątpliwą sztukę, mija się z celem i niema nic wspólnego z rozwiązaniem. Rozwiązaniem może być referendum lub inne racjonalne, poważne działania ale wygląda na to że w tej Gminie zwyczajnie niema ludzi którzy mogliby godnie zastąpić obecnego wójta, który jak każdy popełnił wiele błędów ale odniósł też nie jeden sukces, poza tym to Wy sami na niego głosowaliście. Zastanawia mnie też fakt wyboru nowych Radnych ?? Ponoć są tam zmiany nowe twarze i bodajże silne osobowości jak ktoś stwierdził młoda krew hmmm chyba te wybory również nietrafne, nie widzę żeby któryś z nich się jakoś wychylał w tej sprawie. Młode pokolenie nie interesuje się tym co dzieje się w Gminie czy Sołectwie a potem ma wielki zryw - nie tędy droga młode wilki.

~Jarosław_z_Syryni (95.214. * .168) 25.06.2024 11:55

Biogazownę im tam zróbcie jak im fotowoltaika przeszkadza! KONONOWICZ górą !!

~Sasiad34 (91.225. * .2) 25.06.2024 11:53

Farma fotowoltaiczna przeszkadza ??, zazdrośni ze sąsiad wynajął pole i tyle !!

~JólkaQ (92.43. * .87) 25.06.2024 08:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Popieram!!!
nie dajcie się i protestujcie do skutku

~Hahahahaa (46.204. * .141) 25.06.2024 08:30
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Oj konopietka, jak kulą w płot twój komentarz.

~konopielka (176.2. * .189) 25.06.2024 08:04
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Wszystkich protestujących odciąć od energii elektrycznej i innych zdobyczy cywilizacji.