Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czyżowice wybrały nowego sołtysa. Aż 300 osób przyszło na zebranie [ZDJĘCIA]

Krzysztof Rumpel zastąpił Małgorzatę Król na stanowisku sołtysa Czyżowic. W zebraniu, które odbyło się 12 czerwca udział wzięło aż 318 osób. Sala ośrodka kultury pomieściła wszystkich chętnych mieszkańców na dolnym poziomie i na balkonie. 

Czyżowice wybrały nowego sołtysa. Aż 300 osób przyszło na zebranie [ZDJĘCIA]S. Kamczyk
Nowy sołtys Krzysztof Rumpel podziękował Małgorzacie Król za działalność na rzecz Czyżowic w ostatniej kadencji

Czyżowice wybrały nowego sołtysa. Aż 300 osób przyszło na zebranie [ZDJĘCIA]

Podczas zebrania w Czyżowicach wszyscy byli zaskoczeni frekwencją. Wokół ośrodka kultury zabrakło miejsc parkingowych, a ostatnie osoby zapisywały się na listę obecności jeszcze długo po rozpoczęciu. 

Jak podkreślił obecny na zebraniu wójt Daniel Jakubczyk, zebranie było rekordowe pod względem liczby osób na nim obecnych. Na początek kończąca swoją kadencję sołtys Małgorzata Król przedstawiła sprawozdanie za rok 2023. Po tym sprawozdaniu pojawiły się pytania mieszkańców, m.in. o niewykorzystane środki, które musiały trafić z powrotem do budżetu gminy. Sołtys wyjaśniła, że było to 2949,22 zł, które z funduszu sołeckiego trzeba było "oddać" do budżetu gminy ze względu na opóźnienie w fakturach wykonawców usług dla sołectwa.

Uprawnionych do głosowania w sołectwie Czyżowice jest 2807 osób. W głosowaniu na sołtysa uczestniczyło 318 osób. Zgłoszono czterech kandydatów: Małgorzatę Król, Krzysztofa Rumpela, a także Dariusza Dzierżęgę i Szymona Kamczyka, natomiast dwaj ostatni mieszkańcy nie zgodzili się na kandydowanie na sołtysa. 

W głosowaniu tajnym Małgorzata Król zdobyła 141 głosów, a Krzysztof Rumpel 177, tym samym zostając nowym sołtysem Czyżowic. Podziękował mieszkańcom za głosy, a także przekazał kwiaty ustępującej sołtys Małgorzacie Król. Wybrano także radę sołecką, do której weszli: Szymon Kamczyk (117 głosów), Dariusz Dzierżęga (113 głosów), Tomasz Bura (94), Piotr Jurczyk (94), Jerzy Cichy (92), Łukasz Cnota (88), Magdalena Sieńko (87), Katarzyna Zuzok (85), Michalina Matuszczyk (66) oraz Anita Syrek (64 głosy). 

Podczas spotkania pojawiły się liczne pytania mieszkańców, m.in. o uciążliwości związane z modernizacją ulic Parkowej, Polnej i Wiejskiej, budowę chodnika, instalację punktów świetlnych oraz usprawnienie układu komunikacyjnego, co jest związane m.in. z zakładem Eko-Okien na terenie strefy gospodarczej w Wodzisławiu, sąsiadującej z Czyżowicami.

W spotkaniu oprócz wójta Daniela Jakubczyka oraz wicewójta Daniela Kurasza uczestniczyli także radni powiatu: Marek Rybarz, Iwona Wajsman i Stefania Rodak, a także radni gminy na czele z przewodniczącym Piotrem Wawrzycznym.

Przy tej okazji zastępca wójta Daniel Kurasz wyjaśnił mieszkańcom swoją decyzję, związaną ze zrzeknięciem się mandatu radnego powiatu. 

- Myślę, że państwu też należy się wyjaśnienie odnośnie mojej osoby. Również startowałem do rady powiatu, jak państwo wiecie. I zdobyłem mandat, za co jestem państwu ogromnie wdzięczny - za każdy głos. Jednakże to, że sprawuję funkcję zastępcy wójta gminy Gorzyce i wójt Daniel Jakubczyk podtrzymał deklarację dalszej współpracy, stanąłem przed decyzją, czy zostaję zastępcą wójta i dalej współpracuję z Danielem Jakubczykiem, czy w radzie powiatu. Po długim namyśle, mając na uwadze dobro naszych mieszkańców i nas wszystkich, postanowiłem w dalszym ciągu kontynuować współpracę na stanowisku zastępcy wójta - wyjaśnił Daniel Kurasz, wskazując, że mandat radnego powiatu otrzymała za niego Iwona Wajsman z Turzy Śląskiej, która została wiceprzewodniczącą rady powiatu. 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KM1 (195.238. * .77) 18.06.2024 23:54

Wygrał to wygrał.To czemu dalej wylewa się złośliwość.Zamiast dążyć do jednoczenia naszego regionu, dalej pogłębia się podziały, nie zważając na nowe ,,Perspektywy"

~Jedno@z@318 (155.133. * .175) 15.06.2024 22:03

To co się stało i sposób w jaki zdołano usunąć Pani Sołtys to obraz naszych władz na każdym szczeblu. Dlaczego Wójt i jego zastępca z całą mocą dążyli do wyboru nowego sobie znanego człowieka który to nie potrafił nawet dobrze się przedstawić zebranym. Czyżby była Pani Sołtys przerastała uczciwością i merytorycznie załatwianymi sprawami władzę gminy??? Szkoda tylko, że zdecydowały głosy sympatyków pewnego klubu, którzy po oddaniu głosu wyszli z sali... Sami dopowiedzcie sobie resztę... A co do zastępcy wójta i jego wyjaśnienia rezygnacji z radnego do powiatu to chyba już wyczerpał definitywnie zaufanie społeczne

~ObserwatorSpołeczny (185.241. * .227) 14.06.2024 14:35

Ktoś zadał sobie bardzo dużo trudu by usunąć Panią Król. Czego obawia się wójt gminy Gorzyce? Czy Pani Król i jej wyborcy jest aż tak zagrażająca dla obecnej władzy? Aż tak niewygodna czy niekompetentna? Kto był na zebraniu, ten wie jakie każdy z kandydatów pokazał kompetencje.
Duży kredyt zaufania do sołtysa, nowej rady oraz wójta.

~AntyWójt (46.134. * .28) 14.06.2024 07:34

Czemu autor artykułu nie zgodził się kandydować na sołtysa? To idealna pozycja dla niego.