Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

AKTUALIZACJA Zarzut dla rolnika, który miał baner z proputinowskimi hasłami i flagę ZSRR

Rolnik, Piotr G., usłyszał zarzut zagrożony karą 5-letniego pozbawienia wolności. Odmówił składania wyjaśnień, przekazała w piątek (23.02.) po południu Prokuratura Okręgowa w Gliwicach.

Zarzut dla rolnika, który miał baner z proputinowskimi hasłami i flagę ZSRRDawid Machecki, nowiny.pl
Mężczyzna usłyszał zarzuty zagrożone karą więzienia.

Baner z proputinowskimi hasłami podczas Ogólnopolskiego Protestu Rolników w Gorzyczkach

W środę, 21 lutego, zgodnie z właściwością rzeczową - do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód z Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim oraz z Komisariatu Policji w Gorzycach przekazane zostały materiały dotyczące zdarzenia, do którego doszło dzień wcześniej podczas Ogólnopolskiego Protestu Rolników w Gorzyczkach.

Postanowieniem z 22 lutego 2024 r. wszczęto postępowanie o czyn z art. 117 § 3 k.k. i art. 263 § 1 a k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k., a śledztwo powierzono do prowadzenia Wydziałowi Kryminalnemu KWP w Katowicach.

Ze zgromadzonych materiałów wynika, że 20 lutego 2024 roku funkcjonariusze Policji z Komisariatu Policji w Gorzycach zabezpieczali Ogólnopolski Protest Rolników, który obejmował swoim zasięgiem drogę powiatową pomiędzy rondem w Łaziskach a rondem w Gorzyczkach.

Około 15.00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli kierującego jednym z ciągników biorących udział w proteście z uwagi na to, że na przedzie pojazdu miał zamieszczony baner z ręcznie wykonanym napisem o treści "Putin zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi" oraz umieszczoną na drzewcu flagę ZSRR.

- Ustalono tożsamość kierującego ciągnikiem. Funkcjonariusze Policji sporządzili dokumentację fotograficzną oraz dokumentację video, sporządzili protokół oględzin nagrania oraz protokół oględzin zatrzymanych rzeczy, a także sporządzili notatki urzędowe dokumentujące przeprowadzone czynności, zatrzymano baner oraz flagę - przekazuje prokurator Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Wstępna ocena wskazuje na to, że zachowanie mężczyzny może wypełniać znamiona czynów z art. 256 § 1 a oraz § 2 k.k. (propagowanie ideologii nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne oraz prezentowanie przedmiotu w postaci flagi i banera będących nośnikiem treści tego rodzaju ideologii) oraz czynu art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służące ochronie bezpieczeństwa narodowego (penalizującego zakaz stosowania, używania lub propagowania symboli lub nazw wspierających agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę).

Za ten czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Postępowanie jest w toku. Obecnie, prokurator - po ocenie materiału dowodowego - zdecyduje o dalszych czynnościach.

AKTUALIZACJA

W piątek (23.02.) prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód w Gliwicach przedstawił Piotrowi G. zarzut z art. 117 § 3 k.k. i art. 256 § 1a i § 2 k.k. przy zast. art. 11 § 2 k.k.

- Prokurator przyjął, że działanie mężczyzny wyczerpuje znamiona nawoływania do wojny napastniczej oraz pochwalania wojny napastniczej prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie, jak też znamiona propagowania ideologii totalitarnej, nawołującej do użycia przemocy w celu wpływania na życie polityczne lub społeczne oraz prezentowania przedmiotu w postaci flagi będącej symbolem ruchu komunistycznego - wyjaśnia rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, prokurator Joanna Smorczewska.

Za czyn zarzucony podejrzanemu grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Piotr G. odmówił składania wyjaśnień.

Prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczenia. Śledztwo pozostaje w toku.

źr. Prokuratura Okręgowa Gliwice, oprac. sqx

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Federacja (37.248. * .5) 28.02.2024 22:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~mrówkaZ (37.248. * .5) 28.02.2024 21:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Popieram rolników

~BieńkowiceDrąŁacha (46.134. * .4) 25.02.2024 09:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ciekawych rolników mocie sam w tym Tworkowie. Pogratulować!

~Afi (83.22. * .108) 24.02.2024 17:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A jak Holownia nazwał Pu inaczej zbro dniarzem to nie jest mowa nienawiści. O innych słowach marionetek nie wspomnę

~Snypka (188.119. * .75) 24.02.2024 11:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Może prokurator przeczyta komentarze pod artykułem "Brutalny mord w Radlinie"
To jest mowa nienawiści i jakoś siedzicie cichutko. Dlaczego się pytam?

~Bigos (77.254. * .82) 24.02.2024 07:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Taki "gość" MUSI pójść siedzieć . Jedyna nauka dla innych polskich sowietofaszystow

~Normalny777 (87.101. * .27) 24.02.2024 06:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Hehe 5 lat za baner... Witamy w ukropolin.

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 23.02.2024 22:00
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Zamiast do paki wysłać na Białoruś czy do Rosji...

~Ernst (109.95. * .129) 23.02.2024 13:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jarkot (193.239. * .168) 23.02.2024 12:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Niech odda ten ciągnik do uni i idzie do Putina

~Byk (31.60. * .241) 23.02.2024 11:17
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Kto dopuścił tego wariata do uczestnictwa w strajku? Ktoś nad tym panuje?