Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

100-lecie koła pszczelarzy z Czernicy

Koło pszczelarzy funkcjonujące w Czernicy zakończyło obchody jubileuszu 100 - lecia istnienia. Podczas uroczystości nie brakowało wspomnień, podziękowań i życzeń.

100-lecie koła pszczelarzy z CzernicyKoło Pszczelarzy w Czernicy
Wspólne zdjęcie uczestników świętowania

28 października 2023r odbyły się uroczystości kończące obchody jubileuszu czernickiego Koła. Świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czernicy sprawowana w intencji  pszczelarzy i ich rodzin oraz za zmarłych pszczelarzy. Mszę celebrowali księża: Grzegorz Kotyczka - kapelan pszczelarzy śląskich oraz Eugeniusz Twardoch - proboszcz parafii w Czernicy. Liturgię upiększył swoim śpiewem Chór Bel Canto z Gaszowic.

Pszczelarze nie zapomnieli o zmarłych działaczach. Fot. Koło Pszczelarzy w Czernicy

Hołd zmarłym pszczelarzom oraz wręczenie odznaczeń

- Po mszy delegacja wraz z pocztami sztandarowymi udała się na pobliski cmentarz aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach dwóch spoczywających na nim prezesów koła tj: Alojzego Sobala oraz Franciszka Kowalskiego. Na dalszą część jubileuszu zebrani udali się do pobliskiego Ośrodek Kultury Zameczek Czernica gdzie w części oficjalnej Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Zbigniew Binko wraz z wiceprezesem Wiesławem Londzinem wręczyli zasłużonym członkom koła odznaczenia i medale. Kapituła przyznała 13 Brązowych Odznak ŚZP, 10 Złotych Odznak ŚZP oraz 6 Brązowych Medali ŚZP i 1 Złoty Medal, który to otrzymał Alojzy Rybarz - członek honorowy koła a zarazem najstarsza osoba w naszym kole. Wręczono także dwa okolicznościowe listy gratulacyjne dla Romualda Kowalskiego - prezesa honorowego koła oraz Jerzego Guzy - członka honorowego koła - informuje Adam Barnabas, prezes koła w Czernicy.

Odznaczenia dla koła i prezesa

- Kulminacyjnym momentem części oficjalnej było wręczenie dwóch odznaczeń. Koło Pszczelarzy w Czernicy otrzymało złotą odznakę honorową "Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego", którą wręczył Jacek Świerkocki radny Sejmiku i przewodniczący Kapituły w towarzystwie senator Ewy Gawęda, która rok temu objęła patronat honorowy nad całością wydarzeń związanych z naszym jubileuszem - informuje prezes.

Prezes Adam Barnabas, senator Ewa Gawęda oraz radny Jacek Świerkocki. Fot. Koło Pszczelarzy w Czernicy

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, wójt Gaszowic Paweł Bugdol wręczył odznakę honorową "Zasłużony Dla Rolnictwa" dla Adama Barnabasa.

- Była także część artystyczna uroczystości w której wystąpiła Estera Wochnik czarując nas przepięknym wokalem oraz umiejętnościami gry na gitarze w połączeniu z przebojami polskich gwiazd dało nam niezapomniane wrażenia muzyczne! - informuje Adam Barnabas.

Prezes Adam Barnabas otrzymał odznakę Zasłużony dla Rolnictwa

Życzenia, gratulacje i podziękowania od zaproszonych gości

Spotkanie było okazją do wspomnień, gratulacji, podziękowań i życzeń. Obecna była senator Ewa Gawęda oraz wiceburmistrz Rydułtów Mariola Bolisęga, wójt Jejkowic Marek Bąk, wójt gminy Lyski Grzegorz Gryt, Jacek Kuźmiński - reprezentujący wójta gminy Kornowac, Grażyna Pierchała - zastępca wójta gminy Gaszowice, przedstawiciele starostwa powiatowego w Rybniku, Ośrodka Doradzwa Rolniczego, Agencji Restukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz innych jednostek, stowarzyszeń, firm a także pszczelarze z innych kół.

- Bardzo dziękuję za możliwość reprezentowania koła pszczelarzy w Gorzycach na tak wspaniałej uroczystości kończącej obchody 100-lecia koła pszczelarzy w Czernicy. Wielkie gratulacje dla organizatorów - prezesa Adama Barnabasa wraz z całym zarządem za doskonałe przygotowanie jubileuszu. Serdecznie życzymy dalszego rozwoju koła, kolejnych wspaniałych lat istnienia oraz zaangażowanych ludzi w budowaniu świadomości pszczelarskiej w całej społeczności - mówi Nowinom Kamil Chromik, prezes koła pszczelarzy w Gorzycach.

Jubileusz okazją do promocji pszczół

- Rok jubileuszu obfitował w wydarzenia w których staraliśmy się podkreślać działalność Koła oraz pasję do pszczół, która 100 lat temu połączyła naszych dziadków i pradziadków. Konferencja pszczelarska w rydułtowskim RCK-u w której wzięło udział 300 pszczelarzy, obchody Światowego Dnia Pszczoły, piknik w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa oraz miniona uroczystość kończąca obchody jubileuszu miały na celu promocję pszczół i ich znaczenia dla nas jako konsumentów tego co dzięki nim mamy. Cieszę się bardzo, że poprzez zorganizowanie i rzetelne podejście do tematu zrealizowaliśmy wszystkie plany, które na początku zostały nakreślone. Dziękuję za zaufanie i pomoc w działaniu wszystkim naszym partnerom oraz darczyńcom i sponsorom naszych wydarzeń. Dziękuję pszczelarzom za zaangażowanie - mówi Nowinom Adam Barnabas, podsumowując obchody jubileuszu.

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Gryt

Wójt gminy Lyski

Jacek Kuźmiński

Radny gminy Kornowac

Marek Bąk

Wójt Gminy Jejkowice.

Paweł Bugdol

Wójt Gminy Gaszowice

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ira (5.184. * .56) 05.11.2023 13:47

To już ostatni miód dla pani Gawędowej.