Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krwiodawcy z Rydułtów szukają jednostek OSP, które będą chętne do wspólnych akcji

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach poszukuje jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Gorzyce oraz miasta Wodzisław Śląski, chętnych do współpracy przy organizacji akcji honorowego krwiodawstwa.

Krwiodawcy z Rydułtów szukają jednostek OSP, które będą chętne do wspólnych akcjiArchiwum Nowiny.pl/FB OSP Syrynia
Akcja oddawania krwi zorganizowana wspólnie z OSP Syrynia.

Od początku roku stowarzyszenie działa jako samodzielna organizacja. Krwiodawcy zdecydowali się na wystąpienie ze struktur PCK.

- Jako samodzielne Stowarzyszenie działamy jak wiadomo od 10 stycznia br, po naszym wystąpieniu ze struktur PCK. Początkowo w ramach Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach działały dwa kluby, tak zwane założycielskie tj.: Miejski Klub Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach oraz Gminny Klub Honorowych Dawców Krwi w Godowie.

Członkowie tych klubów działających do stycznia 2023 r., pod Polskim Czerwonym Krzyżem, postanowili wystąpić ze struktur PCK w związku z drastycznym podniesieniem składki członkowskiej. Dziś Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach liczy 51 członków, zrzeszonych przy trzech klubach Honorowych Dawców Krwi.

Miejski Klub HDK w Rydułtowach odpowiada za organizację akcji oddawania krwi na terenie miasta Rydułtowy wspólnie z OSP Rydułtowy, Gminny Klub HDK w Godowie odpowiada za organizację akcji oddawania krwi na terenie Gminy Godów wspólnie z jednostkami OSP Godów, OSP Skrzyszów, OSP Łaziska oraz OSP Gołkowice. W połowie maja przy stowarzyszeniu został powołany kolejny klub tj.: Klub Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Syryni, klub ten odpowiada za organizację akcji krwiodawstwa przy OSP Syrynia oraz na terenie gminy Lubomia. Od 2024 r. akcje krwiodawstwa będą również organizowane przy pozostałych jednostkach OSP gminy jak również przy urzędzie gminy Lubomia – mówi prezes Stowarzyszenia HDK w Rydułtowach Marcin Hoszycki.

Akcja oddawania krwi w Rydułtowach. Fot. Stowrzyszenie HDK w Rydułtowach

Powstają kolejne grupy

- W ostatnim czasie uruchomiliśmy Gminny Klub HDK w Kornowacu, który będzie organizować akcje oddawania krwi wspólnie z jednostkami OSP z terenu gminy Kornowac. Akcja inauguracyjna nowego klubu odbyła się w dniu 10 września 2023 r. podczas dożynek gminy Kornowac.

Planujemy też uruchomić Klub HDK przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim. Pomysł utworzenia klubu zrodził się po akcji krwiodawstwa pt. I Mundurowa Kropla Krwi, która odbyła się 16 maja 2023 r. - informuje prezes.

Szukają chętnych strażaków na terenie Gorzyc

Krwiodawcy chcą nawiązać współpracę z ochotnikami na terenie gminy Gorzyce.

- Chcemy również wykorzystać drzemiący potencjał gminy Gorzyce, dziś na terenie gminy są organizowane akcje krwiodawstwa przy OSP Turza Śl. i OSP Rogów, za które odpowiada PCK. Z naszych informacji wiemy, że nie jest wykorzystywany cały potencjał krwiodawców występujący w gminie Gorzyce, stąd również nasz apel do druhów OSP z tego terenu. Jesteśmy gotowi powołać klub HDK zrzeszający krwiodawców z terenu gminy Gorzyce – dodaje Hoszycki.

Akcja oddawania krwi w Skrzyszowie. Fot. Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach

Członkowie docenieni za działalność

W ostatnim czasie odbyła się uroczystość, podczas której Wojewoda Śląski wręczył trzem członkom Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Rydułtowach,  wysokie odznaczenia państwowe. 

Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 24 lipca 2023 r. o nadaniu odznaczeń, na wniosek Wojewody Śląskiego za zasługi w działalności na rzecz honorowego krwiodawstwa Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Jacek Hajduga i  Marcin Sobeczko.

Natomiast postanowieniem Ministra Zdrowia z dnia 06 lipca 2023 r. Odznaką Honorową “Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” w uznaniu wybitnych osiągnięć w zakresie propagowania krwiodawstwa a przez to ochrony zdrowia ludności odznaczony został Marcin Hoszycki - prezes stowarzyszenia. 

Wręczenia odznaczeń dokonał Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Prezes Marcin Hoszycki otrzymał Odznaką Honorową “Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”. Fot. Stowarzyszenie HDK w Rydułtowach

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].