Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Międzynarodowe Dni Folklorystyczne. Koncert w Olzie. Jutro kolejny koncert w Bełsznicy [ZDJĘCIA]

1 września na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Las Pol w Olzie zaprezentowały się zespoły w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych. 

Międzynarodowe Dni Folklorystyczne. Koncert w Olzie. Jutro kolejny koncert w Bełsznicy [ZDJĘCIA]Fryderyk Kamczyk
Jednym z zespołów, który wystąpił w Olzie był Zambezi Arts

Jako pierwszy wystąpił Zespół Olzanki, który wykonał pięć utworów: Z tamtej strony rzeki, Jestem ogrodowy, Karlik, Cztery konie we dworze, Cyt, cyt. Następnie publiczność zachwycił bułgarski zespół Hemus. 

- Zespół taneczny „Hemus” z miasta Vratsa powstał w 1967 roku. Przez lata swojego istnienia zespół stał się integralną częścią kalendarza kulturalnego miasta Vratsa. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ze wszystkich etnograficznych regionów Bułgarii. Folklor i sztuka ludowa w różnych regionach Bułgarii mają swoje własne cechy charakterystyczne. Dziś oryginalne i autentyczne pieśni i tańce ludowe można zobaczyć i usłyszeć na wielkich festiwalach folklorystycznych i festiwalach ludowych w różnych częściach Bułgarii. Przeszłość historyczna i pochodzenie ludności, położenie geograficzne i cechy naturalne, sposób życia i środki do życia ludzi odcisnęły swoje piętno na pieśniach, tańcach, opowieściach i strojach. Bułgarzy są słusznie dumni ze swojego folkloru. Z naszym folklorem związane są pieśni śpiewane na wiejskich festynach, dożynkach, zebraniach, weselach i innych - czytamy na stronie www.zespolslask.pl

Kolejnym zespołem, który wystąpił na scenie w Olzie był Zambezi Arts. Jak czytamy na stronie Zespołu Śląsk, jest to czołowy multidyscyplinarny zespół artystyczny Zimbabwe z siedzibą w Wielkiej Brytanii, który specjalizuje się w pieśniach, tańcach, grze na bębnach oraz opowiadaniu afrykańskich historii. Zespół tworzą artyści głęboko zakorzenieni w swojej lokalnej tradycji, dla których prezentacja afrykańskiego folkloru jest przygodą życia.

Ostatnim zespołem były Gorzyczanie, którzy wykonują pieśni folklor Górnego Śląska w tradycyjnych strojach rozbarskich. Zespół występuje na różnego typu wydarzeniach kulturalnych, prowadzi go Urszula Wachtarczyk

- Jest to druga edycja tego Międzynarodowych Dni Folklorystycznych Śląskie bez Granic. Podobnie jak w roku ubiegłym możemy zobaczyć bardzo interesujące występy artystów z całego świata. Rok temu również jednym z miejsc gdzie prezentowali się artyści była Olza. W tym roku oprócz lokalnych zespołów na scenie wystąpił zespół taneczny z Bułgarii oraz Zambezi Arts. Pomysł zrodził się dwa lata temu podczas jednego z festiwalów. W zeszłym roku była pierwsza edycja, która podzielona była na dwa etapy. W tej edycji oprócz tych grup, które zaprezentowały się tutaj biorą udział jeszcze artyści z Chorwacji, Turcji, Egiptu i Meksyku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się zorganizować trzecią edycję tego wydarzenia - mówi pomysłodawca festiwalu Jarosław Szczęsny

W niedzielę koncert w Bełsznicy

W najbliższą niedzielę, podobnie jak w roku ubiegłym, niektóre zespoły uczestniczące w dniach folkloru będą gościć na dożynkach w Bełsznicy. Ciekawym wydarzeniem był wtedy występ zespołów z Chile i Ekwadoru. Występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

- Była to druga część festiwalu. Występy odbywały się również na terenie powiatu wodzisławskiego i raciborskiego. Bardzo się cieszę, że mogliśmy zobaczyć tak piękne zespoły, które zaprezentowały muzykę, kulturę i piękny taniec. Dziękuję im za to, że odwiedziły nasz kraj. Zapraszam wszystkich w najbliższą niedzielę do Bełsznicy na godzinę 16.00 - dodaje Jarosław Szczęsny.

W Bełsznicy wystapią dwa zespoły: Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” z Chorwacji i Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart”

- Towarzystwo Kulturowo-Artystyczne „Matija Gubec” powstało w 1979 roku w Gornje Stubicy w Chorwacji. Pielęgnuje oryginalny folklor regionu stubickiego (pieśni, tańce, zwyczaje i stroje). Zespół liczy około 150 aktywnych członków w różnym wieku. Na repertuaru zespołu składają się tańce i pieśni z niemal wszystkich regionów etnograficznych Chorwacji (Zagorje ,Prigorje ,Medjimurje, Posavina Slavonia ,Dalmacija). Za swoją działalność otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu imprezach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Słowenii, w Niemczech i Albanii - informuje na swojej stronie Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

- Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” prowadzi swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Kultury Kaukaskiej Sakarya, które powstało w 1966 roku. Zespół posiada repertuar muzyki tanecznej i obrzędowości ludów północno-kaukaskich w Anatolii. Do połowy XIX wieku Czerkiesi zamieszkiwali północno-zachodnią część Kaukazu, wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Morza Czarnego, na południe od rzeki Kubań. W połowie XIX wieku padli ofiarą czystek etnicznych ze strony Imperium Rosyjskiego, po serii powstań zostali usunięci ze swoich terenów. Około 500 tysięcy Czerkiesów zostało przetransportowanych do Turcji - czytamy na stronie www.zespolslask.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].