Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tradycja żywa i piękna. 15 lat procesji konnej w Kobyli dla patrona rolników [ZDJĘCIA]

W tym roku mija 15 lat, odkąd w Kobyli organizowana jest procesja konna ku czci św. Urbana. Choć, jak przypomina sołtys Jan Zaczyk, tradycje tego wydarzenia są o wiele bardziej zakorzenione w lokalnej społeczności. Wyjaśnia, że pierwsze piesze procesje w tym sołectwie organizowano w latach 60. XX w. - To piękne spotkania, o których nie zapominamy - stwierdza.

Tradycja żywa i piękna. 15 lat procesji konnej w Kobyli dla patrona rolników [ZDJĘCIA]
Na przodzie z krzyżem jechał Marco Nawrat

15 z kolei procesja, ale pierwsza dla Jana Zaczyka w roli sołtysa. Organizowana jest ku czci św. Urbana – patrona rolników. Pątnicy proszą w ten sposób o deszcz w okresie wegetacji, brak późnych przymrozków i gradobicia, a także o dobrą pogodę podczas zbiorów. Rokrocznie odbywa się po mszy świętej. Uczestnicy konno oraz bryczkami objeżdżają wioskę, by zatrzymywać się przy przydrożnych krzyżach, gdzie proboszcz, ks. Wiesław Wilkosz, odmawia modlitwę.

Hodowcy koni starają się zadbać o estetyczny wygląd swoich zwierząt, aby prezentowały się jak najlepiej podczas procesji. Przed wydarzeniem konie są starannie czyszczone, szczotkowane i pielęgnowane, aby ich sierść była lśniąca, a kopyta czyste. Przykładem mogą być konie rasy zimnokrwistej: Garlota i Norik

Sołtys Zaczyk cieszy się z rangi tegorocznej procesji, bo jak zauważa, patronat nad spotkaniem objął starosta Grzegorz Swoboda. Wsparcie udzielił także wójt Grzegorz Niestrój wraz z gminą Kornowac. - To bardzo dla nas cenne - zaznacza, tłumacząc, że za organizację wzięli się: rada sołecka, grupa rolników, strażacy i Stowarzyszenia Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla.

Co daje wiosce takie wydarzenia? - Tak się integrujemy, ale uczymy też młodych tej tradycji, tak aby ona nie zanikła. To nasze dziedzictwo - mówi sołtys. W podobnym tonie wypowiada się wójt Grzegorz Niestrój. - Cieszymy się z zaangażowania lokalnych organizacji - podkreśla w rozmowie z Nowinami.

Eliza na Ślicznotce, Oliwia na Morze, Julia na Awangardzie, a pośród nich Sebastian na procesji w Kobyli reprezentowali stajnię Diament

Choć Paweł jeździ konno, to w procesji pojechał po raz pierwszy. Do zdjęcia pozuje z mamą Beatą i koniem Misią

Ludzie

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Jan Zaczyk

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kornowac kadencji 2024-2029, sołtys Kobyli

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Borsuczka (46.204. * .16) 28.05.2023 22:44

Co ma kościół do koni ?