Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

7 dekad z pasją do lotów gołębi pocztowych. Sekcja w Makowie świętuje zacny jubileusz [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Trzeba chcieć, by móc - mówił na 70-leciu makowskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (PZHGP) jej przewodniczący Antoni Gincel, świętujący także 50-lecie kierowania tą organizacją. Jubileusz uczczono przyjęciem w restauracji „Trzy Maki” w Makowie w sobotę 25 marca. To była też okazja do uhonorowania członków sekcji.

7 dekad z pasją do lotów gołębi pocztowych. Sekcja w Makowie świętuje zacny jubileusz [ZDJĘCIA, WIDEO]
Uroczystość zgromadziła obecnych i byłych członków sekcji. Miejscową władzę reprezentował natomiast wójt Andrzej Wawrzynek

Miłość do ptaków, cierpliwość, dokładność i determinacja – m.in. takimi cechami musi charakteryzować się hodowca gołębi pocztowych. Wie o tym doskonale Antoni Gincel, który na czele sekcji w Makowie stoi od 50 lat. To znana postać nie tylko z działalności gołębiarskiej, ale także społecznej – przez lata był sołtysem wioski, o którą dbał także w Radzie Gminy Pietrowice Wielkie.

Historia lotów gołębi pocztowych sięga już czasów starożytnych, gdy ptaki te wykorzystywano do przesyłania ważnych informacji na dalekie odległości. Dziś gołębie pocztowe stanowią raczej rozrywkę i sport niż realną formę komunikacji. Hodowla i trening wymaga sporo czasu, pracy i nakładów finansowych, ale dla pasjonatów to nie jest przeszkoda. W Polsce loty gołębi pocztowych organizowane są przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, do którego właśnie należy sekcja w Makowie. Są to zawody, w których liczy się szybkość i precyzja lotu ptaków. W trakcie gołębie muszą przebyć określoną trasę z punktu startowego do miejsca docelowego, a ich czas przelotu jest mierzony za pomocą specjalnych zegarów, które noszą przy sobie. Zwycięzcą zostaje hodowca, którego ptak przyleci najwcześniej.

Choć sekcja w Makowie świętuje w tym roku 70 lat, to jej tradycje gołębiarskie są o wiele starsze. Antoni Gincel wspomina, że zaczęło się już od 1922 roku, kiedy jego ojciec – Karol Gincel tuż po I wojnie światowej zaczął hodować i lotować gołębie, będąc zrzeszonym w raciborskiej grupie aż do II wojny światowej. Maków odrębnie zaczął funkcjonować 7 marca 1953 roku, a jej założycielami byli: Karol Gincel, Leon Gola, Maksymilian Broda i Józef Pandzich, który został pierwszym prezesem ówczesnego oddziału (dzisiaj nazywa się to sekcja), by po roku przeprowadzić się do Pietrowic Wielkich. Wówczas na czele gołębiarzy stanął Karol Gincel kierując organizacją aż do śmierci, czyli 1972 roku. Kolejno na krótko na prezesa wybrano Rudolfa Sowę, ale podobnie jak pierwszy szef tej organizacji wyprowadził się. Wówczas stery przejął Antoni Gincel, świętujący w tym roku 50-lecie prezesury.

- 70 lat to zacny jubileusz - podkreślał wójt Pietrowic Wielkich Andrzej Wawrzynek, przekazując na ręce przewodniczącego Gincela pamiątkowy puchar. Lata 50. dla tej pasji określił złotymi, bo wówczas interesowało się nią sporo hodowców. Obecny trend jest odwrotny, bo młodych do tego nie ciągnie, wcześniej negatywne były też lata 70. kiedy sporo hodowców za pracą wyjechało za granicę. - Każda organizacja na terenie gminy, która organizuje czas dla mieszkańców jest czymś wspaniałym - mówił wójt, a oprócz składania gratulacji życzył sekcji nowych członków

Obecnie Maków zrzesza 15 członków – mieszkańców wsi, a także pasjonatów z: Pawłowa, Modzurowa, Żerdzin, Pietrowic Wielkich i Kietrza. Formalnie sekcja od 2002 roku należy pod oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych nr 0251 Głubczyce I (w przeszłości do oddziału XV-I Racibórz, a później do 0142 Pietrowice Wielkie).

Prezes Gincel mówi, że członkowie sekcji wraz z żonami spotykają się co roku na zabawach karnawałowych oraz na zakończeniach sezonów lotowych przy ciastku i kawie, kiedy rozdawane są puchary i dyplomy. - Ta tradycja trwa od 70 lat, z czego jesteśmy dumni - podkreśla. Członkowie makowskiej sekcji współorganizują także wystawy oddziałowe gołębi pocztowych, które odbywają się w grudniu.

Jak jubileusz to i tor, a nawet dwa torty – jeden przygotowano na 70-lecie sekcji, a drugi na 50-lecie prezesury Antoniego Gincla

Uroczystość rozpoczęto od uczczenia minutą ciszy zmarłych członków sekcji

Uroczystość była okazją do nagrodzenia członków sekcji, które wręczono m.in. przewodniczącemu Gincelowi na jego 50-lecie kierowania tą organizacją. Wcześniej otrzymał uhonorowanie za długoletnie członkostwo w sekcji oraz złote, czyli najwyższe odznaczenie PZHGP

Gołębiarze spotkali się w restauracji „Trzy Maki” w Makowie

Skarbnik Artur Joszko, prezes Antoni Gincel i sekretarz Leon Musioł – to obecny zarząd sekcji Maków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. Do zdjęcia pozują z Erykiem Kapłankiem, najstarszym członkiem sekcji (w tym roku będzie obchodził 86. urodziny)

Ludzie

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].