Ze względu na ciszę wyborczą, która rozpoczyna się w sobotę i trwa do końca głosowania w niedzielę wieczorem, ograniczamy możliwość komentowania informacji zamieszczonych w portalach: agronowiny.pl, ezory.pl, jastrzębieonline.pl oraz nowiny.pl.
Anna Zasada-Chorab - Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej przyznaje że działalność w sektorze socjalnym jest jej pasją. Samorządność także. To była wiceprezydent Siemianowic Śląskich.
Michał Kirker ma niewiele więcej lat niż unijna przynależność Polski do struktur europejskich. Społecznik, aktor, dziennikarz teraz aspiruje do roli prezydenta Jaworzna.
Prezydent najważniejszego ze śląskich miast to wieloletni samorządowiec, kontynuator działań Piotr Uszoka, swego byłego szefa w katowickim urzędzie.
Stanisław Legierski - Przewodniczący rady gminy w Istebnej przez lata był strażnikiem granicznym i docenia dobrodziejstwo braku granic w Unii Europejskiej. Dostrzega też inne korzyści z przynależności Polski do wspólnoty z siedzibą w Brukseli.
W ziemi mikołowskiej Mirosław Duży jest zakochany jak nikt inny. Kiedy Polska stawała się europejska bawił służbowo w Ostrawie, wspomnienia ma wciąż żywe.
7 kwietnia 2024 roku odbędą sie w całej Polsce wybory samorządowe. Nasze głosy będą liczone przez członków obwodowych komisji wyborczych. Kto mógł zostać członkiem takiej komisji i ile zarobi?
Henryk Siedlaczek był jednym z budowniczych Powiatu Raciborskiego, kiedy ten samorząd stawiał pierwsze kroki. Uważa się nawet za jednego z pionierów Unii Europejskiej bo szkoła w Rudach którą kierował zawiązywała przyjaźnie z niemieckimi placówkami na długo przed podpisaniem polskiej akcesji ze strukturami z Brukseli.
Kopalnia Ignacy - słynna Hoymgruba jest w Rybniku symbolem przemian jakie to miasto przechodzi w ostatnich latach. Kiedyś matka-żywicielka dla całego regionu dziś industrialna gratka turystyczna. To europejskie fundusze dały jej drugie życie.
Kiedy jeszcze nikt w samorządzie nie słyszał o dotacjach unijnych, Grzegorz Wolnik założył w Rybniku wydział rozwoju, który skupił się na pozabudżetowych funduszach.
To druga odsłona cyklu 20 rozmów na XX-lecie Polski w Unii Europejskiej w Polsce. Przez ten okres samorządowcem w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny był Wiesław Janiszewski. Wpierw radny, później - do teraz - burmistrz. Z gminy górniczej, z kopalnią - matką żywicielką Czerwionka-Leszczyny musiała przekształcić się w zupełnie...
Otwieramy nowy cykl - 20 rozmów na XX-lecie Polski w Unii Europejskiej. Naszym pierwszym gościem jest Grzegorz Swoboda - starosta raciborski. W pierwszym pytaniu cofamy się o dwie dekady, by dowiedzieć się co wtedy robił pan Grzegorz i jak przeżył akcesję do europejskiej wspólnoty.
Minister Czesław Siekierski rozmawiał z protestującymi rolnikami, w tym z liderami Ogólnopolskiego Protestu Rolników (OPR), w związku z ponad 170 manifestacjami, które miały miejsce w Polsce 24 stycznia. Jedna z takich demonstracji odbyła się w powiecie raciborskim, gdzie rolnicy z Rudnika przejechali traktorami przez Racibórz do Zabełkowa...
Serwis Samorządowy PAP opublikował wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” z wartością Wskaźnika Jakości Życia dla każdej z 2477 gmin w Polsce. Racibórz uplasował się przed Rybnikiem i Nędzą, Jastrzębie-Zdrój i Wodzisław Śląski poza pierwszym tysiącem...
9 stycznia miała miejsce nadzwyczajna sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na odwołanie radnego Józefa Kubicy ze stanowiska Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
Sekretarz Stanu MSWiA Tomasz Szymański wręczył dziś powołanie Marka Wójcika na urząd Wojewody Śląskiego.
Szesnatu mieszkańców naszego regionu zostało odznaczonych krzyżami za zasługi, jedna osoba otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.