II Narodowy Dzień Mlecznej Fermy
Alworol Wolica Nowa w Aleksandrowie, jedno z największych gospodarstw rolnych w województwie wielkopolskim zaroiło się od ludzi. Wśród uczestników przeważali właściciele i prezesi gospodarstw z różnych regionów. Dzięki wydarzeniu hodowcy mieli okazję zapoznać się z ofertą przeszło 40 firm wiodących prym w branży rolniczej.
II już edycja wydarzenia poświęcona była przede wszystkim poradom dotyczącym przygotowywania paszy z lucerny i traw motylkowych, a także prezentacjom maszyn zielonkowych. Na wyjątkowy charakter imprezy wpłynęło połączenie elementów wystawy, szkolenia, targów oraz dni otwartych. Uroczystość została otwarta przez Kornela Pabiszczaka – reprezentanta Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Pawła Strzyżewskiego – przedstawiciela Mróz SA oraz prezesa InConventus Group – Maksyma Kryvonisa.
W ramach wydarzenia odbyła się konferencja prasowa, w której udział wziął Andrzej Stecko – wiceprezes CEKO Sp. z o.o., Paweł Strzyżewski, Rafał Stachura – prezes Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Wojciech Styburski – prezes Agrointegracji Sp. z o.o.
Eksperci zaznajomili uczestników z prognozami dla rynku mleka i odpowiedzieli na pytanie czego mogą spodziewać się mleczarnie i hodowcy bydła mlecznego w najbliższym czasie. Poruszona została również kwestia zrzeszania hodowców w grupy producentów rolnych, będąca szansą na skuteczny rozwój i osiągnięcie znaczącej pozycji na rynku. W dalszej części imprezy odbyły się prelekcje na temat: precyzyjnego rolnictwa i zarządzania gospodarstwem, zwiększania wydajności plonów za pomocą polskich aminokwasów, wpływu nowoczesnego systemu monitoringu „Smartbow” na poprawę dobrostanu i zdrowia bydła, nowoczesnego systemu kontroli zdrowia i żywienia krów oraz wykrywania rui. Ciekawym punktem programu były wycieczki po gospodarstwie Wojciecha Mroza, na terenie którego odbyło się wydarzenie. Gospodarstwo liczy przeszło 800 krów, zaś jego zwiedzanie koordynowali wyspecjalizowani zootechnicy.
Narodowy Dzień Mlecznej Fermy to wydarzenie przeznaczone dla hodowców bydła mlecznego chcących poprawić efektywność swojego gospodarstwa, wydajność stada i jakość produkowanego mleka, a co za tym idzie dla hodowców, którzy w sposób świadomy i zrównoważony chcą rozwijać swój biznes, zachowując przy tym najwyższą dbałość o zdrowie i o dobro swoich zwierząt. Event został objęty honorowym patronatem Polskiej Rady Rolnej, East European Agricultural Alliance i Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
III edycja już niedługo. Tematem głównym będzie przygotowywanie kukurydzy na kiszonkę oraz pokaz i rzetelne porównanie wozów paszowych od wiodących producentów. Zostanie ono przeprowadzone przez niezależnego eksperta. Impreza odbędzie się w gospodarstwie rolnym Sylwestra i Wioletty Imiołek w Domaniewicach (woj. łódzkie).