Powiatowe święto chleba w Nasiedlu
Kilkanaście misternie wykonanych koron i wieńców żniwnych stanowiły trzon korowodu dożynkowego, który przy dźwiękach raciborskiej orkiestry dętej Plania przeszedł ulicami Nasiedla. Otwierały go tańczące mażoretki z Branic, panie z zespołu „Cerekwianki” oraz poczty sztandarowe OSP z Nasiedla, Ściborzyc Wielkich, Wojnowic, Dzierżysławia, Chróścielowa, Kietrza, Rozumic, Pilszcza i Nowej Cerekwi. W barwnym pochodzie nie mogło zabraknąć starostów dożynek niosących chleb upieczony z tegorocznego zboża, włodarzy województwa, powiatu i gmin, a także rolników.
Tegoroczne powiatowe i gminne święto plonów rozpoczęło się uroczystym nabożeństwem w miejscowym Kościele Św. Jakuba Starszego. – Przyniesione do świątyni wieńce żniwne, są najpiękniejszą cząstką tego, co zebraliśmy z naszych pól. Mimo wielkiego trudu, niesprzyjających warunków, czyniliśmy to z wielką radością, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego – zatrzymał się nad obrazem ciężkiej pracy rolnika ks. proboszcz Karol Hoinka.
Na miejscowym boisku tradycyjny chleb dożynkowy gospodarzom powiatu i gminy przekazali rolnicy z Nasiedla: starościna Justyna Suchecka, która wraz z mężem Piotrem od 17 lat prowadzą 31 ha gospodarstwo rolne wyspecjalizowane w hodowli bydła mlecznego i starosta Bolesław Głogiewicz pracujący wraz z żoną Grażyną od 23 lat na 30 ha gospodarstwie ukierunkowanym na produkcję roślinną. Następnie starosta powiatu głubczyckiego Józef Kozina i burmistrz gminy Kietrz Józef Matela ofiarowali bochen przedstawicielom nierolniczej części społeczności powiatu głubczyckiego: Dorocie Soroce – pracującej w branży produkcyjnej oraz Rafałowi Bomersbachowi – reprezentującemu służby mundurowe.
– Rolnictwo to nie tylko urodzajne ziemie, warunki klimatyczne, nowe techniki i technologie upraw i hodowli, rolnictwo to przede wszystkim ludzie, którzy tę ziemię uprawiają. Rolnicy są więc bohaterami uroczystości, która są powiatowe dożynki w Nasiedlu – podkreślił charakter uroczystości burmistrz gminy Kietrz Józef Matela.
Dziękując rolnikom za całoroczny trud, starosta powiatu głubczyckiego Józef Kozina, wspomniał o zaangażowaniu samorządu w pozyskiwanie, jak najwięcej środków na rozwój powiatu. – Nasze plony w tym obszarze, są równie wysokie, jak plony naszych rolników. Pozyskując środki z programu Unii Europejskiej na lata 2007-2013, wykonaliśmy inwestycje na ponad 34 mln zł, w DPS-ach, szpitalach, szkołach ponadgimnazjalnych i na drogach powiatowych, chociaż w tym ostatnim obszarze jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia – dodał starosta.
Na powiatowym święcie chleba w Nasiedlu gościli m.in. Aleksander Stefan Świeykowski – senator RP, marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła, a także delegacja z partnerskich miejscowości Stepankowice i Zbaraż w Czechach.
Dożynki były okazją do nagrodzenia rolników za wysokie wyniki w produkcji rolnej. Odznakę Honorową „Zasłużony dla
Rolnictwa” otrzymali: Bogdan Łaba, Kazimierz Matysik, Rudolf Briks, Michał Hołda, Aleksander Antoszczyszyn Mirosław Jurgowian, Grzegorz Balcer z Kietrza, Krzysztof Fedorowicz z Braciszowa, Andrzej Bartlewicz z Wysokiej, Jerzy Brzuszczak i Jarosław Wąsik z Dzbańce Osiedle, Kazimierz Kościółek z Widoku, Krzysztof Sułkowski z Głubczyc oraz Stanisław Urbańczyk z Głubczyc Sadów.
Uhonorowano również zwycięzców konkursu AgroLiga 2014. I miejsce i tytuł Mistrz województwa opolskiego w kategorii firm zajęła Top Farms Sp. z o.o. w Głubczycach, natomiast wyróżnienia otrzymali rolnicy indywidualni: Beata i Krzysztof Głogiewiczowie z Nowej Cerekwi oraz Kazimiera i Bolesław Kotowie z Jędrychowic.
Święto plonów w Nasiedlu uświetniła wystawa sprzętu rolniczego przygotowana przez Kombinat Rolny w Kietrzu i firmę Agro-Eko w Kietrzu oraz ekspozycje m.in.: plonów z ogródków działkowych „Welur” i „Zgoda” z Kietrza, trofeów kół łowieckich „Granica” i „Muflon”, a także prac mieszkańców DPS w Klisinie oddział Boboluszki.