Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (503) Data wydania: 28.06.16
Czytaj e-gazetę

Niezwykła historia „panoramy niewiadomskiej”

Dekadę temu Jerzy Kempy z Niewiadomia namalował na starym ekranie kinowym piękny obraz, przedstawiający wyobrażenia na temat walk podczas powstania śląskiego. I choć trudno w to uwierzyć, dzieło przez ostatnie lata, zamiast zając swe miejsce np. w muzeum, leżało zwinięte w progu starego kina i niszczało. Teraz otrzymało drugie życie.

Wyjątkowe dzieło

Jerzy Kempy to emerytowany górnik, a dziś artysta, malarz i rzeźbiarz. Spod jego ręki wyszło wiele dzieł sztuki. Jednak to jest wyjątkowe. Tak, jak i wyjątkowa jest historia tej panoramy, o imponujących wymiarach 9 na 3 metry. – Obraz powstał 10 lat temu. Było 50-lecie domu kultury w Niewiadomiu. I na cześć tego wydarzenia namalowałem ten obraz. Trwało to cały rok, ponieważ w tym samym czasie malowałem jeszcze obraz przeznaczony dla rybnickiej Bazyliki – wspomina pan Kempy. – Któregoś dnia poszedłem do ówczesnego dyrektora placówki, pana Stanisława Jeszki i powiedziałem, że skoro Wrocław ma swoją Panoramę Racławicką, to ja na cześć domu kultury i powstań śląskich zrobię taką panoramę, jakiej jeszcze nie ma nikt – dodaje. Obraz to wyobrażenie walk, jakie na terenie Niewiadomia odbywały się podczas powstania śląskiego. Na pierwszym planie, po dwóch stronach panoramy widać walczące ze sobą oddziały. W tle znajdują się stare familoki, kościół z Niedobczyc czy kopalnię Ignacy. – Na obrazie zaznaczyłem, że śląscy powstańcy byli słabo wyposażeni, nie mieli dobrej broni. Ktoś zapytał mnie kiedyś, dlaczego Niemcy są tacy wypasieni, a nasi tacy chudzi. A to dlatego, że Niemcy dbali o swoich żołnierzy. Mieli dużo jedzenia. A nasi, co wyhodowali to jedli – tłumaczy autor.

Drugie życie

Z niewyjaśnionych do końca powodów, pewnego razu obraz zwinięto i odłożono w kąt, bez odpowiedniego zabezpieczenia. I gdyby nie zaangażowanie pewnych osób, dzieło mogło już nigdy nie ujrzeć światła dziennego. – Przygotowywaliśmy imprezę o powstaniach śląskich. W związku z tym odbywały się spotkania grupy organizacyjnej. Ktoś z tej grupy powiedział, że widział kiedyś ten obraz. Padło zatem pytanie: gdzie on teraz jest? Pytaliśmy w domu kultury, szukaliśmy na strychu, na sali. W końcu pracownikom przypomniało się, że obraz jest zwinięty i leży w przejściu. Stamtąd też go wydobyliśmy, rozwinęliśmy i wysuszyliśmy, bo był cały mokry i posklejany. Leżał w takim miejscu, że ludzie po nim po prostu chodzili. My zamówiliśmy specjalny stelaż i teraz wisi u nas – mówi Adam Grzegorzek z Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. – Myślałem, że obraz pójdzie w zapomnienie. Teraz otrzymał drugie życie. Jestem z tego bardzo dumny i bardzo się cieszę – przyznaje z nieskrywaną radością pan Jerzy Kempy. Jego „panorama niewiadomska” jest już teraz bezpieczna i znajduje się obecnie w godnym dla siebie miejscu, pod fachową opieką pracowników Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu.

(kp)