Miejsce, gdzie zatrzymał się czas
O Czernicy i Łukowie Śląskim pisaliśmy już nie raz, jednak w obu miejscowościach co rusz pojawiają się nowe atrakcje turystyczne oraz ciekawe oferty rekreacyjne. Obie miejscowości są bardzo dobrym kierunkiem na rodzinną, rowerową wycieczkę.
Nasze zwiedzanie możemy zacząć od Czernicy, której centralnym punktem jest pałacyk, zwany przez mieszkańców zamkiem. XIX-wieczna budowla wraz z przyległym parkiem jest miejscem częstych wydarzeń kulturalnych, pikników historycznych i spotkań. Zameczek jako jedna z niewielu instytucji kultury w Polsce zarządzany jest przez organizację pozarządową Stowarzyszenie Działań Lokalnych „Spichlerz”, której nazwa wzięła się od starego drewnianego spichlerza, który w 2007 roku uległ zawaleniu. Nawet jeśli po przyjeździe do Czernicy nie natrafimy na żadne wydarzenie, możemy wziąć udział w aż dwóch questingach, czyli grach terenowych, które pozwolą nam odkryć najciekawsze miejsca. Foldery do gier dostępne są w zameczku. Naprzeciw zameczku, na wzniesieniu, znajduje się czernicki kościół o charakterystycznej sylwetce. Nieco poniżej znajdziemy budującą się obecnie kaplicę, a wcześniej w tym miejscu stał stary kościółek. Jeszcze jednym ciekawym miejscem Czernicy jest szkoła przy ul. Wolności, która w tym roku zyskała iluminację, czyli piękne oświetlenie, które podziwiać można w nocy.
Przy lokomotywie
Jadąc dalej ul. Wolności dojeżdżamy do Łukowa Śląskiego. To kolejna miejscowość gminy Gaszowice, w której w ostatnich latach stworzono ciekawe miejsca turystyczne. Najpierw przy ul. Wolności pojawia się zabytkowa kapliczka, przy której odprawiane są różne nabożeństwa. Kolejny ciekawy punkt znajdziemy nieco dalej, przy skrzyżowaniu prowadzącym do Gaszowic. Każdemu rowerzyście i kierowcy od razu w oczy rzuci się lokomotywa przy skrzyżowaniu. W tym miejscu z inicjatywy starosty stworzono ciekawe miejsce odpoczynku, z centralnie położoną starą lokomotywą. To idealne miejsce do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć, ale jeszcze nie ostatnie na naszej mapie.
Zagłębie truskawkowe
We wcześniej wspomnianym czernickim zamku, który jest siedzibą stowarzyszenia „Spichlerz” możemy także otrzymać folder do questingu, który oprowadzi nas po Łukowie Śląskim. Choć wytyczona kilka lat temu trasa wiedzie przez barwne tereny, nie ukazuje wszystkich atrakcji turystycznych Łukowa, bo kilka z nich powstało dopiero w ubiegłym roku. Wszystkie zlokalizowane są przy ul. Lipowej, na którą można wjechać tuż przy lokomotywie. Obok boiska znajdziemy przydrożny krzyż z głazami narzutowymi i tablicą pamiątkową. Jadąc dalej tą samą drogą, natrafimy w końcu na „zagłębie truskawkowe”, przy którym ustawiono wieżyczkę widokową. Z tego miejsca podziwiać można m.in. hałdę Szarlota w Rydułtowach, Elektrownię Rybnik, czy kościół w Lyskach. Przy wieży pod wielkim dębem można bez problemu urządzić sobie piknik.
Już wkrótce na turystycznej mapie Łukowa znaleźć się ma kolejna atrakcja – zabytkowy dworek przy ul. Dworskiej. Obiekt został kupiony przez Starostwo Powiatowe w Rybniku i już w tym roku ma zostać odremontowany, by posłużyć jako miejsce spotkań, organizacji konferencji i rodzinnych wypadów.
Szymon Kamczyk