Pluskadełko, boiska, siłownie i place zabaw. Czyli budżet obywatelski po rybnicku
Trwa przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego 2017. Tymczasem realizowane są już pomysły na Rybnik, które mieszkańcy zgłaszali w ubiegłym roku.
Od zeszłego roku w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy mają do dyspozycji 3 miliony złotych. Dwa z nich są przeznaczane na dzielnicowe projekty lokalne, dodatkowy milion – na projekty ogólnomiejskie.
Swoje pomysły na Rybnik można składać do końca maja. – Warto pamiętać, że w ramach budżetu obywatelskiego można realizować nie tylko przedsięwzięcia, w efekcie których powstaje konkretna infrastruktura, ale także takie, które rozwijają więzi pomiędzy społecznościami lokalnymi – informuje Agnieszka Skupień, asystentka prezydenta. Spotkania integracyjne, kreatywne warsztaty, zajęcia sportowe – takie inicjatywy również można sfinansować dzięki możliwościom, jakie daje budżet obywatelski.
Prace we wszystkich dzielnicach
Projekty, które mieszkańcy zgłaszali w ubiegłym roku, są realizowane już albo będą w niedługim czasie. Budżet obywatelski 2016 pozwoli na realizację 39 pomysłów, w tym propozycji ogólnomiejskiej czyli wodnego placu zabaw w Rybniku-Kamieniu. Pluskadełko, tworzone przez nieckę z zabudowanymi tryskaczami, fontannami i innymi służącymi wodnej rekreacji elementami dostosowanymi dla dzieci, jest już prawie ukończone. Oficjalne otwarcie obiektu planowane jest 5 czerwca, podczas dzielnicowego festynu.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu dla Boguszowic Starych zostały zakupione nagłośnienie, oświetlenie oraz namiot i ławostoły na rzecz organizacji wydarzeń w dzielnicy. Ligota-Ligocka Kuźnia może się zaś cieszyć z nowego wyposażenia konferencyjnego dla Klubu Kultury Harcówka.
W Radziejowie zamontowano gabloty informacyjne, a w dzielnicy Śródmieście dwa betonowe stoły do gry w tenisa stołowego, wykonano też „ziemne” gry planszowe na terenie starego boiska asfaltowego przy Gimnazjum nr 1.
W Niedobczycach trwają uzgodnienia koncepcyjne dotyczące powstania miasteczka ruchu drogowego, siłowni na wolnym powietrzu oraz gier asfaltowych. Uzgodnienia dokonywane są też w Stodołach, gdzie planowany jest montaż zadaszenia festynowego z paleniskiem grillowym na potrzeby mieszkańców. W pierwszej dekadzie czerwca ukończona zostanie modernizacja systemu monitoringu wizyjnego w wybranych chwałowickich placówkach kulturalno-oświatowych. Do tego czasu OSP Popielów zostanie też doposażona w system nagłośnienia, oświetlenia oraz ławostoły na potrzeby dzielnicowego centrum integracji społecznej.
W połowie czerwca zakończyć powinno się zadanie związane z budową bezpiecznego placu zabaw w Boguszowicach Starych. Do końca czerwca zakończy się zaś montaż sześciokąta wspinaczkowego obok placu zabaw w Parku Kozie Góry. W trakcie realizacji jest montaż wiaty na terenie OSP Kamień służącej organizacji spotkań lokalnej społeczności. Częściowo zrealizowany jest kreatywny park rekreacyjno-sportowy w dzielnicy Niewiadom.
Ważna integracja
Warto wspomnieć, że w ramach budżetu obywatelskiego 2016 zgłoszono wiele przedsięwzięć pozwalających na integrację mieszkańców dzielnicy. – Dobrym przykładem jest tutaj trwający właśnie projekt Aktywne Wielopole, opierający się na organizacji zajęć z nordic walking, warsztatów plastycznych czy kursu tańca. „Nie ma mamy, nie ma taty, tu się bawią małolaty” pod takim hasłem organizowane są zaś w trakcie ferii i wakacji letnich zajęcia opiekuńczo-edukacyjne dla dzieci w orzepowickim ZS-P nr 7. W kilku dzielnicach odbyły się lub też zostaną zorganizowane na przestrzeni najbliższych miesięcy spotkania integracyjne adresowane dla różnych grup, np. seniorów czy dzieci, festyny dla mieszkańców, uroczystości dożynkowe – wymienia Agnieszka Skupień.
Niebawem rozpocznie się realizacja kolejnych projektów – trwają procedury formalne związane z wyłonieniem wykonawców danego zadania lub też podpisywane są umowy z wybranymi firmami – tak, by mieszkańcy jak najszybciej mogli cieszyć się urzeczywistnianiem swoich inicjatyw. Większość inwestycji powinno zostać zrealizowanych do końca sierpnia.
(pm)