Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek – część 3
Na nasze pytania odpowiada radca prawny Łukasz Goszczyński. Tel: 507 110 712. Kancelaria Radcy Prawnego, ul. 3 Maja 1A, 44-230 Czerwionka – Leszczyny
Pomimo poprawy stanu infrastruktury drogowej w Polsce liczba wypadków komunikacyjnych i kolizji drogowych jest znacznie wyższa niż w krajach Europy zachodniej. Osoby, które uległy wypadkom drogowym często nie zastanawiają się nad wysokością rekompensaty o którą mogą się ubiegać. W związku z tym warto wiedzieć, że każdemu poszkodowanemu w wypadku drogowym przysługuje prawo do ubiegania się o odszkodowanie, zadośćuczynienie lub rentę. Sprawca wypadku najczęściej jest obowiązkowo ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w Towarzystwie Ubezpieczeniowym, dlatego też uzyskanie odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty jest niezależne od zamożności sprawcy. W związku z licznymi pytaniami naszych czytelników postanowiliśmy się zwrócić z prośbą o przybliżenie tego problemu do mecenasa Łukasza Goszczyńskiego.
Czy zdarzają się przypadki zaniżania kwoty oferowanego odszkodowania ?
Rzeczywiście dość często spotykam się z przypadkami zaniżania wartości odszkodowania oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
W takim razie co ma zrobić poszkodowany aby jego roszczenie nie zostało zaniżone?
Przede wszystkim koniecznie należy zgromadzić pełną dokumentację związaną ze zdarzeniem w celu właściwej oceny rozmiarów szkody. Dla oznaczenia prawidłowej wysokości odszkodowania, zadośćuczynienia lub renty może być wymagane zasięgnięcie opinii rzeczoznawcy lub biegłego. Zdarza się, że dokumentacja musi też zawierać dowody na pogorszenie się standardu życia poszkodowanego. Należy również pamiętać aby nasz wniosek był przygotowany fachowo i nie zawierał braków. To wszystko powinno pomóc nam w skutecznym dochodzeniu naszych roszczeń.
Dalszy ciąg już wkrótce w Tygodniku Rybnickim.