Cukrzycę można pokonać
7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, w tym roku organizowany pod hasłem „Pokonaj cukrzycę”.
Niemal 350 mln osób na całym świecie cierpi na cukrzycę, z czego aż 90 proc. stanowią osoby chore na cukrzycę typu 2. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę cierpi 2,6 miliona osób. Jedną z głównych przyczyn coraz częstszych zachorowań jest rosnąca fala otyłości. Niestety, Polacy wciąż należą do pierwszej dziesiątki najbardziej otyłych narodów w Europie. Co więcej problem dotyczy również najmłodszych, według ostatnich badań Instytutu Żywności i Żywienia, już ponad 22 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-18 lat zmaga się z problemem otyłości lub nadwagi.
Niestety, cukrzycy typu 1 nie możemy zapobiec, ale rozwój cukrzycy typu 2 zależy przede wszystkim od nieprawidłowej diety i trybu życia. Już od momentu poczęcia dziecka rodzice mają wpływ na rozwój i zdrowie dziecka, ponieważ 1000 pierwszych dni życia to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w dorosłym życiu. Jeszcze długo po narodzinach, w okresie karmienia piersią i rozszerzania diety dziecka intensywnie rośnie jego mózg, rozwija się układ odpornościowy i pokarmowy oraz programuje się metabolizm. W tym czasie także kształtują się nawyki żywieniowe. Poprzez prawidłowe żywienie w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, rodzice mają realny oraz długotrwały wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości. Z okazji Światowego Dnia Zdrowia edukacyjny program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” przygotował 10 faktów na temat cukrzycy, na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.
(r)
10 faktów na temat cukrzycy
1 Blisko 347 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę. Obecnie mamy do czynienia z epidemią cukrzycy, której przyczyną jest znaczny wzrost liczby osób z nadwagą i otyłością.
2 Według prognoz, do 2030 roku cukrzyca może zająć siódme miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów. Przewiduje się, że liczba zgonów spowodowanych przez cukrzycę wzrośnie w ciągu najbliższych 10 lat o 50 proc.
3 Istnieją dwie główne postaci cukrzycy. Cukrzyca typu 1 charakteryzuje się niewystarczającą produkcją insuliny, natomiast cukrzyca typu 2 wynika z nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez organizm.
4 Trzecia postać cukrzycy to cukrzyca ciążowa. Cukrzyca ciążowa charakteryzuje się hiperglikemią lub podwyższonym poziomem cukru we krwi, który przyjmuje wartości powyżej normy, ale nie osiąga poziomu charakterystycznego dla cukrzycy typu 1 i 2. Kobiety, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, narażone są na ryzyko komplikacji podczas ciąży i porodu oraz na zachorowanie na cukrzycę typu 2 w przyszłości.
5 Cukrzyca typu 2 jest o wiele częściej spotykana, niż cukrzyca typu 1. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 stanowią 90 proc. wszystkich diabetyków. Liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 u dzieci, wcześniej mało popularna, teraz wzrosła na całym świecie. W niektórych krajach ponad połowa dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę cierpi na tę typu 2.
6 Choroby układu krążenia są przyczyną od 50 do 80 proc. zgonów osób chorych na cukrzycę.
Cukrzyca stała się jedną z głównych przyczyn chorób i śmierci w większości krajów, głównie poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
7 W 2012 roku cukrzyca była bezpośrednią przyczyną 1,5 mln zgonów.
8 80 proc. zgonów z powodu cukrzycy notuje się w krajach o niskim lub średnim dochodzie. W krajach rozwiniętych większość osób cierpiących na cukrzycę jest w wieku emerytalnym, podczas gdy w krajach rozwijających się, chorzy najczęściej znajdują się w grupie 35 – 64 lat.
9 Cukrzyca jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek i amputacji. Brak świadomości na temat cukrzycy oraz niewystarczający dostęp do usług zdrowotnych i podstawowych leków może prowadzić do powikłań takich jak ślepota, niewydolność nerek oraz powodować konieczność amputacji kończyn.
10 Cukrzycy typu 2 można zapobiec. Trzydzieści minut umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia oraz stosowanie zdrowej diety może bardzo wyraźnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Cukrzycy typu 1 nie można zapobiec.