Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (485) Data wydania: 23.02.16
Czytaj e-gazetę

Mój Ignacy...Mój Niewiadom

Wystawa w Niewiadomiu to niesamowita lekcja historii dotycząca losów kopalni i dzielnicy

Wyjątkową wystawę można obecnie podziwiać na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Jej niezwykłość polega na tym, że w dużej mierze została stworzona przez samych mieszkańców dzielnicy, a także byłych pracowników tutejszej kopalni.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się zbiórka pamiątek związanych z kopalnią i dzielnicą. Na apel zareagowało kilka osób, którzy udostępnili swoje własne dokumenty, zdjęcia i inne eksponaty. Tak właśnie powstała wystawa pod nazwą „Mój Ignacy...Mój Niewiadom”. – Tytuł nieprzypadkowo łączy te dwa elementy, bo przecież losy dzielnicy i kopalni są ze sobą nierozerwalnie złączone. To najważniejsza dla nas wystawa, ponieważ powstała przy współpracy z mieszkańcami Niewiadomia i dawnymi pracownikami kopalni, którzy przynieśli nam swoje pamiątki, zdjęcia, dokumenty, a przede wszystkim podzielili się z nami swoimi wspomnieniami – powiedziała Ewa Mackiewicz-Polnik, kierownik Zabytkowej Kopalni Ignacy. Zwiedzający, którzy pojawili się na niedzielnym wernisażu wystawy, mieli okazję posłuchać opowieści pana Józefa Barteczko, ostatniego naczelnego inżyniera Kopalni Ignacy, który przedstawił wiele ciekawych faktów z czasów funkcjonowania zakładu. Sama wystawa dostępna będzie do końca marca. – Najciekawsze są oryginalne zdjęcia sprzed wieku, bo pochodzące z lat 1914-1918. Znajdują się w gablocie zatytułowanej „praca”. wypożyczyliśmy je z Rydułtowskiej Izby Pamięci. Ciekawe są również dokumenty dotyczące wypłat z czasów przedwojennych, wojennych i tuż po wojnie. Są to torebki zarobkowe, dokumenty poświadczające przynależność do spółek brackich, do ubezpieczeń górniczych. Warto zwrócić uwagę na oryginalny pergamin z narysowanymi opadami kopalny Hoym z lat międzywojennych. Na pewno ciekawa jest również gablota z lampkami górniczymi różnego rodzaju. Większość eksponatów pochodzi z Muzeum w Rybniku. Wartym zobaczenia narzędziem jest też wiszący na ścianie sztuchacz, używany do drążenia otworów strzelniczych jeszcze przed czasami wierteł. Ciekawy jest też kompas górniczy służący do robienia pomiarów pod ziemią, a także dziewiętnastowieczne narzędzia pracy – poleca Adam Grzegorzek, kurator wystawy.

(kp)