Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (474) Data wydania: 08.12.15
Czytaj e-gazetę

Czy ptaki w zimie potrzebują pomocy?

Temat dokarmiania ptaków co roku powraca jak bumerang. Jedni apelują o to, by pomagać naszym małym latającym przyjaciołom, inni twierdzą, że poradzą sobie sami. O to jak powinno być naprawdę, zapytaliśmy leśników z regionu.

– Są dwie szkoły. Według jednej ptaki od milionów lat radzą sobie same i znajdują pożywienie nawet w trudnych warunkach zimowych, więc nie trzeba im pomagać. Według drugiej szkoły ludzie przyzwyczaili ptaki do karmienia, dlatego warto to robić – mówi Tomasz Majer, leśniczy z Książenic, który zajmuje się także sokolnictwem. Jak twierdzą specjaliści, jeśli już decydujemy się na dokarmianie, należy robić to regularnie. – Na terenie naszego Nadleśnictwa Rybnik stosujemy dokarmianie ptaków, ale ono odbywa się w obrębie ludzkich siedzib i tak powinno być także, jeśli ktokolwiek chce ptaki dokarmiać na własną rękę. Nie ma sensu, by pożywienie umieszczać w terenie leśnym, bo w lesie ptaki zawsze coś mogą dla siebie znaleźć. Warto jednak utworzyć karmnik dla ptaków w pobliżu domu i tam umieszczać dla nich pożywienie – wyjaśnia nadleśniczy Janusz Fidyk. – Warto jednak pamiętać, że nie możemy dawać ptakom wszystkiego. Do dokarmiania nadają się różne nasiona i pestki, lub mieszanki nasion z roślin oleistych np. słonecznika. Absolutnie nie należy dokarmiać ptaków resztkami „ludzkiego” jedzenia, np. resztkami z obiadu. Dla ptaków bardzo szkodliwa jest sól, a w naszych potrawach jest jej dużo – dodaje Fidyk. W Zagrodzie Leśnika, czyli szkółce rybnickiego nadleśnictwa można znaleźć pełny asortyment do dokarmiania ptaków – od karmników do mieszanek nasion. Leśnicy zaszczepiają również ideę dokarmiania podczas sprzedaży choinek – do każdej sztuki dodawana jest kulka nasion, którą możemy powiesić na zewnątrz. Zima to dla ptaków trudny okres, choć z natury są przystosowane do jej przetrwania. Ich pióra układają się w taki sposób, aby jak najmniej przesiąkały wodą, przez co zwierzę nie wychładza się tak szybko. Ptaki również przystosowują się do zimy pokarmowo. Niektóre gatunki zmieniają dietę z owadów, których latem jest pod dostatkiem, na ziarno. Niektórym gatunkom (np. mazurkom) na zimę nawet zmieniają się dzioby, by lepiej mogły dziobać ziarno. Jeśli zima jest bardzo sroga, część ptaków przemieszcza się w południowe rejony, gdzie panują nieco lepsze warunki. Ptakami zimującymi w Polsce są m.in. wróble, sikory, gile, dzięcioły, drozdy, kawki, gawrony, ptaki drapieżne – np. myszołów i krogulec, a także sowy – puszczyk i puchacz. Zimują także ptaki wodne, jak łabędzie i kaczki, a także nieloty - np. bażant i kuropatwa.

(ska)