Duże Rodziny poznały możliwości Miasta
16 lipca w bibliotece odbyło się spotkanie wiceprezydenta Piotra Masłowskiego z przedstawicielami rodzin wielodzietnych, korzystających z programu zniżek i ulg na podstawie kart miejskiej lub ogólnopolskiej. W poniedziałek 30 listopada duże rodziny ponownie zaproszono do biblioteki, aby określić jakie są możliwości miasta.
– Zrobiliśmy przegląd w miejskich instytucjach, aby określić na co pozwalają przepisy, a na co nie. Zanim przejdziemy do regulacji odpowiednich zapisów w formie uchwały rady miasta, chcieliśmy jeszcze skonsultować to z rodzinami. Nie chciałbym podejmować decyzji w oderwaniu od środowiska, dlatego chciałem pokazać co jest możliwe z punktu widzenia prawa i funkcjonujących w mieście rozwiązań – mówi Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika. Podczas poniedziałkowego spotkania prezydent przedstawił możliwości ulg. Wśród nich pojawiły się ulgowe przejazdy autobusami komunikacji miejskiej zarówno dzieci, jak i rodziców posiadających karty miejskie w soboty, niedziele i święta. Warto podkreślić, że ZTZ obecnie dysponuje biletem rodzinnym, obowiązującym w weekendy, który kosztuje złotówkę. Miasto znalazło również możliwość wprowadzenia ulg dla rodzin 3+ na parkingach miejskich. Ulga parkingowa mogłaby funkcjonować w postaci abonamentu (np. 30 zł) lub w postaci zwolnienia z części opłaty (np. za pierwsze 90 minut). – Podkreślić jednak należy, że zastosowanie jakiejkolwiek ulgi musiałoby się odbywać na podstawie identyfikatora. Zdecydowana większość parkingów miejskich wyposażona jest w czytniki kart zbliżeniowych i tylko karta bezdotykowa umożliwiałaby wprowadzenie proponowanych zniżek – podkreślił wiceprezydent, zapowiadając, że będzie to możliwe dopiero po nowym roku.
Taniej na kulturę
Wiceprezydent zaproponował również stworzenie pilotażowego programu zniżek w wys. 50 proc. na wszystkie wydarzenia organizowane w placówkach kulturalnych zarówno przez miejskie instytucje, jak również podmioty zewnętrzne. Pilotaż trwałby przez 6 miesięcy i w tym czasie jednostki kultury regularnie przesyłałyby do miasta rozliczenia liczby sprzedanych biletów w ramach Karty Dużej Rodziny. Taki projekt może pozytywnie wpłynąć na politykę prorodzinną w mieście, ale może także wygenerować dodatkowe koszty, np. w postaci zwiększenia dotacji podmiotowych dla instytucji kultury.
Zwroty za śmieci
Ważnym elementem poprzedniego spotkania była sugestia ulg dla rodzin w zakresie opłat za gospodarowanie odpadami. Istnieje możliwość wprowadzenia dopłat. – Analizowaliśmy dwie możliwości. Pierwsza to ulga, gdzie duże rodziny płaciłyby mniej, ale jest to bardzo skomplikowane proceduralnie, m.in. dlatego, że spółdzielnie mieszkaniowe dają jedną deklarację na wszystkich mieszkańców. Drugie wyjście to system dopłat, czyli inaczej mówiąc zwrotów. Dopłaty mogłyby być wypłacane na podstawie dowodu pochodzącego od danej rodziny. Mogłoby się to odbywać za okres pół roku – zapowiada zastępca prezydenta Rybnika. Nowa uchwała dotycząca ulg i zniżek dla rodzin wielodzietnych ma wejść w życie prawdopodobnie w lutym 2016 roku. Planowane działania m.in. ujednolicą kryteria uprawniające rybnickie rodziny wielodzietne do korzystania z programu miejskiego oraz z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny tak, aby możliwe było wykorzystanie jednej karty dla obu przedsięwzięć.
Szymon Kamczyk