Kultura w Czerwionce-Leszczynach ma się coraz lepiej
Rozmowa z Mariolą Czajkowską, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach
Kuba Pochwyt: Jak prezentuje się baza kulturalna na terenie Czerwionki-Leszczyn?
Mariola Czajkowska: Od 2013 roku nasza baza uległa bardzo dużej poprawie, kiedy to do użytku oddano Centrum Kulturalno-Edukacyjne. Kolejna nasza placówka to Miejski Ośrodek Kultury przy ulicy Wolności, Dom Kultury w Leszczynach, Dom Kultury w Szczejkowicach oraz świetlice zlokalizowane w dzielnicach sołectwach. W strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury od tego roku działa również Centrum Informacji Turystycznej i Izba Tradycji. W sumie placówek jest dziesięć.
Co zmieniło się od czasu oddania do użytku Centrum Kulturalno-Edukacyjnego?
Moim zdaniem zmieniło się bardzo dużo. Od strony merytorycznej, chciałabym zwrócić uwagę przede wszystkim na profesjonalną salę baletową o powierzchni około 220 metrów, której do tej pory nie mieliśmy. Z tej sali korzystają tancerze, a więc nasz zespół tańca nowoczesnego „Rytm” i formacja taneczna „Zygzak” - kilkukrotny mistrz świata w formacjach mażoretkowych. Na sali odbywają się również zajęcia stricte baletowe, a także rekreacyjne. Serce CKE to sala widowiskowa i scena z widownią na 350 osób. Panują tam wspaniałe warunki akustyczne, zarówno dla widzów, jak i wykonawców.
O jakich cyklicznych imprezach należy wspomnieć, mówią o wydarzeniach organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach?
Sztandarową imprezą, organizowaną przez Miejski Ośrodek Kultury, jest festiwal muzyki niemechanicznej Around The Rock, który w tym roku odbył się po raz trzynasty. To wydarzenie skierowane głównie do młodzieży, ale widzami są również osoby w średnim wieku. Bardzo ciekawą imprezą jest międzynarodowy konkurs poetycki „O Złote Cygaro Wilhelma”. W tym roku mieliśmy już dziewiętnastą edycję. W każdym konkursie bierze udział średnio około 200 autorów, z czego sześciu wchodzi o ścisłego finału. Fundatorem jednej z nagród jest córka Wilhelma Szewczyka, pani profesor Grażyna Szewczyk. W przyszłym roku mamy dwudziestolecie konkursu, więc postaramy się przygotować coś specjalnego. Organizujemy również dwie bardzo ciekawe imprezy taneczne. Pierwszą z nich jest festiwal mażoretek „Parada”. Zdaniem Katarzyny Grzegorzek, kierownika artystycznego festiwalu, jest to największa po mistrzostwach Polski impreza w południowej części naszego kraju. Warto zaznaczyć, że ramach festiwalu zawsze odbywa się barwny korowód mażoretek, który przechodzi głównymi ulicami Czerwionki. Druga z tego typu imprez to festiwal tańca „Inspiracje”, który reaktywowaliśmy w tym roku. Warto też wspomnieć o dwudniowym dziecięcym festiwalu teatralnym, który w tym roku organizowaliśmy już po raz 21. Dzięki tej imprezie aktorzy mogą się ze sobą integrować, oglądać nawzajem swoje występy, a następnie uczestniczyć w warsztatach dla aktorów i dla reżyserów, prowadzonych przez jurorów. Później są imprezy integracyjne, a największym powodzeniem cieszy się wspólna dyskoteka. Każdy z zespołów otrzymuje nagrodę lub wyróżnienie.
Proszę podać przykłady ciekawych grup działających w ramach MOK.
Przy okazji mówienia o nowej sali baletowej, wspomniałam już o formacjach tanecznych. Oprócz tego mamy zespoły muzyczne i grupy plastyczne. Bardzo ciekawą, aczkolwiek trudną formą, jest młodzieżowe studio aktorskie prowadzone przez Zbigniewa Skorka, przeznaczone do młodzieży gimnazjalnej. Uczestnicy poprzez autoprezentację, a następnie różne techniki i formy teatralne, zdobywają wiedzę i umiejętności. Mamy też warsztaty fotograficzne. Prowadzi je znany fotografik, pani Maria Śliwa. Są to zajęcia plenerowe, stacjonarne, w studio fotograficznym. Działa u nas również klub kultury japońskiej, który ma bardzo szeroką ofertę, wśród których są między innymi zajęcia z ceramiki japońskiej.
Wspomniała już pani o grupie „Zygzak”, która może pochwalić się tytułem mistrza świata. Jakie jeszcze sukcesy osiągają grupy działające pod waszymi skrzydłami?
Wiele laurów, nagród i wyróżnień zdobywa zespół „Rytm”, który bierze udział w przeróżnych festiwalach tanecznych. Formacja „Zygzak” poza wspomnianymi już mistrzostwami świata, bierze udział w mistrzostwach Europy i Polski, gdzie również święci sukcesy. Grupy plastyczne biorą udział w konkursach organizowanych w całej Polsce. Ich prace wysyłane są również za granicę. Te dzieci także zdobywają nagrody. Na uwagę zasługuje fakt, że współpracujemy z klubem szachowym „Skoczek”, którego młodzi zawodnicy uzyskują świetne wyniki. Miejski Ośrodek Kultury z klubem współorganizujemy również różne imprezy, a dzieci mają możliwość rozwoju.
Co ciekawego można znaleźć w waszej ofercie w ciągu najbliższego miesiąca?
Niedawno oficjalnie rozpoczęliśmy jesienny sezon kulturalny koncertem, na który zaprosiliśmy Justynę Steczkowską. To było rewelacyjne wydarzenie. 24 października wystąpi u nas Artur Andrus z zespołem. 25 października mamy coś dla publiczności, która lubi opery i operetki. Będą to największe hity na sopran i bas muzyki operetkowej i operowej w wykonaniu Justyny Reczeniedi i Romualda Tesarowicza w towarzystwie Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. 7 listopada zapraszamy na widowisko taneczne prezentujące różne formy tańca, przede wszystkim taniec towarzyski. Imprezę poprowadzi kabaret Dno, a wystąpią przede wszystkim nasze zespoły. Święto Niepodległości to specjalny koncert Orkiestry Miejskiej Dębieńsko. 13 listopada wystąpią u nas bracia Waglewscy, czyli koncert Fisz Emade Tworzywo.
Podsumowując, czy uważa pani, że kultura w Czerwionce-Leszczynach ma się dobrze?
Moim zdaniem ma się coraz lepiej. Cały czas się rozwijamy, pomagając równocześnie instytucjom, które także działają na rzecz kultury. Mogę tutaj powiedzieć, że nastąpiła u nas eksplozja kół gospodyń wiejskich, a więc działalność w kierunku folkloru i tradycji. Jest już ich u nas w sumie 8. Koła pięknie się rozwijają, robią wspaniałe spektakle teatralne i towarzyszą nam podczas różnych imprez. Również sami mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z naszej oferty. Mamy dużo pozytywnych głosów. Ludzie cieszą się, że mamy zróżnicowaną i różnorodną ofertę kulturalną.