Modlili się o pokój i za Rybnik
Przez trzy dni w Rybniku trwała akcja modlitewna „Rybnik. Razem dla pokoju”, podczas której uczestnicy modlili się o pokój, ale również za nasze miasto.
– Dla zaangażowanych w ewangelizację miasta oraz dla rybnickiej młodzieży, wydarzenie związane z akcją „Rybnik. Razem dla pokoju” były okazją do uczczenia 90. rocznicy śmierci i 25. rocznicy beatyfikacji Piotra Jerzego Frassatiego, patrona młodzieży. Obecność delegacji zagranicznych miała z kolei pomóc w reklamie Śląska i Ziemi Rybnickiej w kontekście Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku – mówił jeszcze przed pierwszymi spotkaniami ks. Krzysztof Nowrot, wikary z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Rybniku, organizator całej akcji. Dodał on również, że jej celem było zwrócenie uwagi rybniczan na to, że pokój jest darem, o który wszyscy powinniśmy Boga prosić i o który nieustannie należy zabiegać w codziennych relacjach międzyludzkich.
Wszystko rozpoczęło się w czwartek – czuwaniem w Kościele Matki Boskiej Bolesnej. Kulminacyjnym punktem była zaś piątkowa, uroczysta msza święta w rybnickiej bazylice. Niesamowitą oprawę muzyczną zapewniły połączone rybnickie chóry oraz uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków, którzy wspólnie z przedstawicielami Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odśpiewali m.in. utwór „Baba yetu” (Ojcze nasz) w języku suahili.
Mszy św. przewodniczył ksiądz biskup Marek Szkudło, który dziękując wszystkim za zaangażowanie się w akcje, szczególne słowa wdzięczności skierował do ks. Krzysztofa Nowrota. – Jestem wdzięczny, że mogłem uczestniczyć w tym nabożeństwie, bo czułem tutaj ducha pokoju. Szczególnie chciałem podziękować ks. Krzysztofowi, dzięki któremu tutaj jesteśmy. Gdy tak na niego patrzę, to widzę, nawet w sylwetce – jego duże podobieństwo do błogosławionego Frassatiego – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Podczas akcji goście, którzy przyjechali m.in. z Ukrainy, Włoch, Nigerii czy Tanzanii spotykali się z rybnicką młodzieżą, dla której była to okazja do poznania innych kultur, ale także wysłuchania relacji mieszkańców państw, w których cały czas toczą się działania wojenne. Ksiądz Nazar, który przybył do Rybnika z młodzieżą z zachodniej Ukrainy, mówił o wojnie w jego kraju. Ksiądz Donatus z Nigerii opowiadał o mordowaniu chrześcijan przez Boko Haram.
W sobotę rybnicka młodzież, goście oraz członkowie Towarzystwa Ciemnych Typów pojechali w Beskidy, by tam wspólnie wejść na Czantorię. W niedzielę wzięli udział w uroczystościach odpustowych ku czci Bożego Miłosierdzia w Pszczynie, skąd udali się jeszcze na Jasną Górę.
Akcja „Rybnik. Razem dla pokoju” była kolejną, zorganizowaną przez ks. Krzysztofa Nowrota. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rybniczanie mieli okazję poznać życie i przesłanie Piotra Jerzego Frassatiego podczas akcji „Frassati w Rybniku. Student, alpinista, święty”. W przygotowaniach czynny udział bierze zawsze rybnicka młodzież, głównie ta zrzeszona w Towarzystwie Ciemnych Typów, która obecnie odlicza już czas pozostały do Światowych Dni Młodzieży – Kraków 2016.
Marek Pietras