Aktywni mieszkańcy to zmiana na lepsze
CZERWIONKA-LESZCZYNY. OPS w partnerstwie z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika oraz Hufcem Związku Harcerstwa Polskiego z Czerwionki-Leszczyn rozpoczął realizację projektu, który ma zaktywizować mieszkańców.
Z założenia projekt „Odnowa naszej miejscowości dzięki lokalnej aktywności” ma uzupełniać Lokalny Program Rewitalizacji Gminy, aby inwestycje, które w ostatnich latach przeprowadzono na terenie gminy, takie jak budowa targowiska czy przebudowa Centrum Kulturalno-Edukacyjnego mogły jeszcze lepiej służyć mieszkańcom. – Chodzi o to, żeby jeszcze lepiej wykorzystać potencjał, jaki daje infrastruktura, żeby mieszkańcy okolic poczuli się gospodarzami tych miejsc. Temu właśnie ma służyć metoda animacji społecznej, której celem jest aktywizacja osób biorących udział w projekcie. Osiągnąć to można tylko poprzez angażowanie ich w pracę na rzecz swojej społeczności – mówi Sebastian Garbacz z CRIS. Uczestnikami projektu będą mogły zostać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci i młodzież. Z pomocy będą mogły skorzystać osoby korzystające ze wsparcia ośrodka pomocy społecznej, ale też osoby niepracujące, osoby niepełnosprawne, borykające się z problemami z prawem lub uzależnieniami, a także młodzi lub samotni rodzice. Przez dziesięć miesięcy będą mogli brać udział w zróżnicowanych zajęciach na terenie gminy, ale przede wszystkim, będą działać na rzecz lokalnej społeczności. Pomoc ma być kompleksowa, dlatego będą mogły z niej skorzystać także rodziny i otoczenie tych osób. Celem działań jest wzmocnienie kompetencji społecznych i zawodowych 100 mieszkańców Czerwionki-Leszczyn.
Zdecydują co można zrobić
Projekt zapewnia wsparcie pracowników socjalnych i asystentów rodziny, a także działania streetworkerów skierowane w szczególności do dzieci i młodzieży. Odpowiedzią na potrzebę podnoszenia kwalifikacji, aby dostosować się do zmiennego rynku pracy mają być natomiast kursy i szkolenia zawodowe. Kursy będą dobierane po konsultacjach uczestników projektu z doradcą zawodowym, żeby maksymalnie zwiększyć szansę na znalezienie zatrudnienia. W ramach projektu uczestnicy będą mogli również organizować wydarzenia kulturalne i sportowe dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn, realizować małe inicjatywy społeczne, takie jak malowanie klatek schodowych, renowacja placów zabaw czy drobne remonty.
Także dla rodziców
Jednym z ciekawszych działań aktywizacyjnych dla mieszkańców będzie natomiast realizacja mini-projektów w oparciu o budżet obywatelski. – Mieszkańcy pod okiem animatorów będą planować działania na rzecz swojego otoczenia, które mają poprawić jakość życia w dzielnicy. Projekty zostaną następnie poddane pod głosowanie mieszkańców, a najlepsze trzy zrealizowane – tłumaczy Sebastian Garbacz. Taka metoda ma pobudzać do działania osoby, które często np. przez długotrwałe poszukiwanie pracy są zdemotywowane. To tylko niektóre korzyści, na które mogą liczyć uczestnicy projektu. Prócz tego będą mogli skorzystać m.in. ze wsparcia prawnego, psychologicznego i pedagogicznego, doradztwa zawodowego, pomocy medycznej i profilaktyki zdrowotnej. Dodatkowo, rodzice dzieci w wieku 2-7 lat podczas zajęć będą mieć zagwarantowaną opiekę dla swoich podopiecznych. Dzieci w wieku 8-13 lat będą mogły skorzystać natomiast z pomocy Placówki Wsparcia Dziennego. Rekrutacja już trwa, a szczegółowe informacje uzyskać można w Biurze Projektów (Placówka Wsparcia Dziennego) przy ul. Wolności 2a bądź pod nr tel. 505194137.
(oprac.ska)